fbpx

Ekologiczny śmigłowiec już po pierwszych lotach!

1544Airbus Helicopters zrealizował pierwszy lot próbny śmigłowca napędzanego silnikiem tłokowym o dużym stopniu sprężu. Jego próby w locie są częścią programu mającego na celu wyprodukowanie ekologicznego śmigłowca, realizowanego w ramach europejskiej inicjatywy Clean Sky (Ekologiczny Bluecopter, 2015-07-08).

Pierwsze wyniki potwierdzają zalety zastosowania dla śmigłowców nowych silników tłokowych o dużym stopniu sprężu, zapewniających znaczne zmniejszenie poziomu emisji szkodliwych substancji, oraz zużycia paliwa do 50% w zależności od cyklu pracy, niemal dwukrotne zwiększenie zasięgu i lepsze działanie w warunkach hot-and-high (wysokogórski klimat pustynny).

Nowy silnik tłokowy o dużym stopniu sprężu, zasilany powszechnie dostępną naftą lotniczą, został zabudowany w śmigłowcu H120. W jego konstrukcji wykorzystano liczne technologie, już zastosowane w nowoczesnych silnikach diesla. Silnik V8, o pojemności 4,6 l, chłodzony cieczą, ma dwa zespoły cylindrów, ustawione względem siebie pod kątem 90°, ze wspólną wysokociśnieniową szyną wtrysku (1800 bar) i pojedynczą turbosprężarką dla zespołu cylindra. Silnik ma aluminiowe bloki cylindrów i tytanowe korbowody oraz tłoki i wkładki wykonane ze stali. W konstrukcji zastosowano instalację smarowania z suchą miską olejową, stosowaną w samolotach akrobacyjnych i samochodach wyścigowych.

Ekologiczny śmigłowiec Airbus Helicopters jest częścią wspólnej inicjatywy technologicznej Clean Sky, będącej najambitniejszym w historii europejskim programem badawczym w dziedzinie lotnictwa. Celem Clean Sky jest opracowanie przełomowych technologii, które znacznie polepszą poziom ekologiczności sektora transportu lotniczego, dzięki wytworzeniu cichszych i bardziej paliwooszczędnych samolotów i śmigłowców. Celem Clean Sky jest zmniejszenie jednostkowego zużycia paliwa o 30% oraz poziomu emisji CO2 o 40% i NOx o 53%

więcej: Airbus Helicopters

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X