Polskie start-upy, firmy, pomysły i technologie ekologiczne

Polskie start-upy, firmy, pomysły i technologie ekologiczne

Polskie start-upy, firmy, przedsiębiorstwa, pomysły i technologie ekologiczne które mają szansę podbić świat, zrewolucjonizować rynek i uczynić Polskę nową doliną nie tyle krzemową, co zieloną. Innowacyjne pomysły na biznes związany z ekologią, ochroną środowiska i przyrodą.

Powoli cały świat przesiada się na technologie bliskie naturze, czyli takie, które wyrządzają jak najmniejszą szkodę środowisku naturalnemu. Ekologia i zrównoważony rozwój stają się trendem, a nie przejściową modą. Nie tylko światowi giganci realizują pomysły z korzyścią dla otaczającego nas świata.

Polskie firmy nie pozostają w tyle, a ich pomysły mogą zrewolucjonizować światową gospodarkę i uczynić Polskę nową doliną nie tyle krzemową, co zieloną.

Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne produkty.

Saule Technologies

Saule Technologies
Saule Technologies to polski start-upu który pod kierunkiem dr Olgi Malinkiewicz pracuje nad technologią produkcji ogniw fotowoltaicznych z perowskitu. Perowskity to grupa minerałów, które są świetnymi pochłaniaczami światła. Znacznie lepszymi od popularnego w ogniwach fotowoltaicznych krzemu, czy arsenku galu. Elastyczny materiał stworzony z perowskitów będzie można nakładać na praktycznie każdą powierzchnię np.dachy budynków, ściany, okna, karoserie samochodów, ubrania, elektronikę. Może to oznaczać przełom w światowej energetyce.

Hyper Poland

Hyper Poland
Hyperloop to nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością i w oparciu o koncepcję zrównoważonego transportu. To połączenie pociągu i samolotu. Umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. Hyper Poland jest najbardziej zaawansowaną technologicznie firmą Hyperloop w Europie i jedyną na świecie, która wykorzystuje tę technologię do rozwiązywania problemów sektora logistycznego.

DMDModular

DMDModular
Firma DMDmodular jest jednym z liderów w segmencie budownictwa modułowego w Polsce. Obecnie w tej technologii buduje się mieszkania, hotele, a nawet przedszkola i szkoły. Zaletą budownictwa modułowego jest szybkość inwestycji, ograniczenie uciążliwości prac budowlanych oraz uwarunkowań środowiskowych. Prowadzenie prac produkcyjnych w zakładzie, a nie na otwartym terenie, powoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla i pyłów, co bezpośrednio wpływa na jakość powietrza.

Handerek Technologies

Handerek Technologies
Handerek Technologiwes jest firmą technologiczną, z siedzibą w Warszawie, której misją jest dostarczanie innowacyjnych, zrównoważonych i zyskownych rozwiązań dla wyzwań związanych z globalnym problemem odpadów. Firma koncentruje się na rozwiązywaniu problemów związanych z opracowywaniem technologii, które mogą skutecznie rozkładać struktury molekularne odpadów i przekształcać je w czyste paliwa, chemikalia oraz inne zasoby, a w rezultacie pozytywnie wpływać na środowisko.

ML System

ML System
ML System to producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych. Na polskim rynku jest jednym z pionierów. Oferujemy projektowanie i wdrażanie systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami (BIPV). Prowadzi własne badania, tworzy prototypy ogniw fotowoltaicznych i bada nowe materiały, które można wykorzystać w ich budowie. ML System pracuje nad oknami nanoPV. Przezierne, zapewniające izolację termiczną i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu, będą czymś znacznie więcej niż tyko oknem – będzie to nasza prywatna elektrownia.

Impact Clean Power Technologies

Impact Clean Power Technologies
Impact Clean Power Technology jest wiodącym producentem systemów bateryjnych dla transportu: publicznego, przemysłowego, komercyjnego oraz robotów AGV. Odbiorcami baterii są m.in. Solaris, czy Ursus. Ciągły rozwój poprzez inwestycje w badania i wdrażanie innowacyjnych technologie pozwala utrzymać firmie pozycję lidera w dziedzinie integracji akumulatorów w globalnej przestrzeni rynku energii elektrycznej i magazynowania energii. Stworzone przez ICTP  rozwiązania mają istotny wpływ na poprawę jakości życia i ochronę środowiska.

Solace House

Solace House
Solace House to pierwszy modułowy dom plus-energetyczny, czyli taki, który wytwarza więcej energii niż zużywa. Wszystkie potrzeby energetyczne są zaspokajane przez energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Dodatkowo, nadwyżka wyprodukowanej w ten sposób energii może być sprzedawana do sieci. Solace House jest ekologiczny i szybki w montażu. Wszystkie elementy budynku są transportowane w jednym kontenerze, a dom może być zmontowany w ciągu 72 godzin. Budynek jest całkowicie bezemisyjny, neutralny węglowo i w 80% gotowy do recyklingu.

Lesss

Lesss
Polski start-up stworzył system, który pozwala zintegrować system oświetleniowy z miejskim monitoringiem, poprawić bezpieczeństwo w mieście i obniżyć rachunki za energię elektryczną. Nowoczesny system miejskiego oświetlenia pozwala dostosować natężenie światła zarówno do warunków pogodowych, jak i natężenia ruchu. Jest bardziej wydajny, co w konsekwencji ma wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

BACTrem

BACTrem
Firma BACTrem wykorzystuje pożyteczne bakterie do ochrony środowiska. Zajmuje się rozkładem substancji niebezpiecznych i odpadów (biodegradacją) m in. likwidacją skażeń ropopochodnych i dezaktywacją metali ciężkich (bioremediacją). BACTrem pracuje nad preparatem, który będzie skutecznie eliminował fitopatogeny oraz przeciwdziałał negatywnym skutkom powszechnie wykorzystywanych w rolnictwie środków ochrony roślin, użyźniał glebę i przywracał naturalną równowagę biologiczną jej mikroflory.

Lodz Solar Team

Lodz Solar Team
Lodz Solar Team to projekt studentów Politechniki Łódzkiej, którzy pracują nad konstrukcją pojazdów napędzanych energią słoneczną. W 2015 roku zespół zaprezentował pierwszy tego typu polski samochód Eagle One, który m.in  na zawodach w Australii, uzyskał najlepsze miejsce wśród debiutantów, oraz otrzymał Safety Award za najbezpieczniejszą konstrukcję pojazdu. Dzięki konstrukcji Eagle Two zespół wygrał międzynarodowy wyścig pojazdów elektrycznych napędzanych energią słoneczną iLumen European Solar Challenge w 2018 roku.

Airly

Airly
Firma Airly stworzyła niewielkie urządzenie, które jest w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza i smogu na zewnątrz. Opracowany czujnik odczytuje w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat powietrza w lokalizacji w której jest umieszczony. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online.

Degrum

Degrum
Degrum pracuje nad projektem określonym jako „zielony przystanek”. Przystanek komunikacji miejskiej poprzez układ wentylacyjny wyposażony w odpowiedniej klasy filtry zapewni oczekującym w nim pasażerom powietrze wolne od smogu i miejskich zanieczyszczeń. Dach przystanku zostanie pokryty roślinnością. Rozwiązanie to ograniczy nagrzewanie się wiaty przystankowej w upalne dni, obniży temperaturę otoczenia oraz zmniejszy ilość wód opadowych, które muszą odprowadzić kanały burzowe. Dodatkowo, jedna ze ścian zostanie pokryta roślinnością.

BatteryPal

BatteryPal
Firma BatteryPal pracuje nad rozwiązaniem które pozwoli monitorować proces ładowania urządzeń mobilnych, aby zapobiec uszkodzeniu baterii, a przy tym wydłużyć jej działanie i żywotność. Takie działanie pozwoli na ograniczenie utylizacji zużytych baterii na rzecz środowiska. Inteligentny kabel podłączany bezpośrednio do smartfona, wyposażony jest w technologię Bluetooth i dedykowaną aplikację, która poprzez automatyzację procesu ładowania w bezpiecznych zakresach zapewnia optymalne ładowanie akumulatora. To zaś wydłuża jego żywotność i chroni przed przegrzaniem.

Virtual Power Plant

Virtual Power Plant
Virtual Power Plant specjalizuje się w optymalizacji energii w budynkach. Spółka opracowała technologię Enabler DSR zarządzania energochłonnymi procesami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, dopasowującą sterowania do charakterystyki cieplnej budynków, warunków pogodowych, obciążenia (ilości osób przebywających wewnątrz). Enabler DSR przejmuje bieżącą kontrolę nad systemami automatyki budynkowej i wprowadza optymalne algorytmy sterowania, co przekłada się na osiąganie oszczędności na energii elektrycznej oraz cieplnej na poziomie nawet 25%.

Bio-Gen

Bio-Gen
Produkty firmy Bio-Gen dla zwierząt, roślin i gleby znajdują uznanie na całym świecie. Firma w ramach nieustannego rozwoju tworzy i wprowadza do sprzedaży kolejne innowacyjne preparaty przyjazne dla środowiska. Współpracuje z instytucjami naukowymi, angażuje się w projekty związane z rozwojem ekologicznego rolnictwa i ochrony środowiska.

Syngeos

Syngeos
Firma Syngeos opracowała czujniki zanieczyszczenia powietrza oparte o polską myśl technologiczną. Urządzenie mierzy poziom pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, ciśnienie, wilgotność oraz temperaturę powietrza. Certyfikowaną stację pomiarową, która sprawdza się w zintegrowanych systemach pomiarowych, wyposażono w czujniki laserowe oraz zintegrowano z aplikacją mobilną.

Nexbio

Nexbio
Dzięki urządzeniu nad którym pracują naukowcy z firmy Nexbio, będzie można bezpośrednio na polu uprawnym przeprowadzać testy wykrywające i analizujące szkodliwe dla roślin mikroorganizmy, co pozwoli zmniejszyć koszty ochrony roślin.

Fibratech

Fibratech
Fibratech pracuje nad ultralekką felgą samochodową. Konstrukcja hybrydowa składająca się z części kompozytowej i aluminiowej umożliwi zredukowanie masy felgi samochodowej o 15%, zwiększając jej sztywność. Zamontowanie takiego kompletu lekkich kół w samochodzie elektrycznym może pozwolić na wydłużenie dystansu do przejechania na jednym ładowaniu nawet o około 6%.

4Nature System - Wertykalni

4Nature System – Wertykalni
4Nature System – Wertykalni zajmuje się kompleksową realizacją zielonych ścian z roślin oraz mchów. Firma stworzyła pierwszy w Polsce autorski system modułowych ogrodów wertykalnych. Aktualnie pracuje nad stworzeniem innowacyjnych zielonych mebli biurowych i inteligentnego systemu sterowania ICT.

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top