Sprzątanie Świata (Clean up the World)

Czas czytania: 13 minut

Ostatnia aktualizacja:

Sprzątanie Świata Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

Kampania Clean up the World (Sprzątanie Świata)

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety. Sprzątanie Świata (Clean Up the World) to międzynarodowa kampania ekologiczna odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Ian Kiernan, urodzony w Sydney zapalony żeglarz, podczas jednego ze swoich rejsów dookoła świata, zauważył ogromną ilość śmieci, dryfujących po oceanach. Stało się to dla niego impulsem, by założyć Clean Up Sydney Harbour.

Sprzątanie świata - Clean up the World
Sprzątanie świata – Clean up the World

Podstawowe informacje

Pierwsze sprzątanie w 1989 roku zjednoczyło 40 tys. mieszkańców Sydney. Sukces akcji był tak spektakularny, że w następnym roku akcja objęła cały kontynent, a w kolejnych latach zaczęła podbijać kolejne kraje. Kampania rozwinęła się do tego stopnia, że zmieniono jej nazwę na Clean up the WorldSprzątanie Świata.

Pomysłodawca Clean up the World Ian Kiernan
Pomysłodawca Clean up the World Ian Kiernan / @ cleanup.org.au

W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem Clean up the World. Do dziś światowa akcja odbywa się we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ (The United Nations Environment Programme). UNEP jako najważniejsza organizacja zajmująca się środowiskiem wspiera akcję poprzez własne publikacje medialne i zachęcanie do uczestnictwa w niej grup z całego świata.

Obecnie w wydarzeniu co roku uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Data Sprzątania Świata została wyznaczona na koniec września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety wielu turystów nie szanuje miejsc w których spędzają swój urlop.

Jest to też swojego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak żeby śnieg nie przykrywał śmieci.

dodatkowe informacje:
Clean up the World – oficjalna strona kampanii

Sprzątanie świata - Polska

Sprzątanie świata – Polska

Stanisławska-Meysztowicz założycielka Fundacji Nasza Ziemia
Stanisławska-Meysztowicz założycielka Fundacji Nasza Ziemia / @ Nasza Ziemia

Również w Polsce, w każdy trzeci weekend września, dzieci, młodzież i dorośli wspólnie chwytają za worki na śmieci, by uporządkować swoją okolicę.

W Polsce Sprzątanie Świata zainicjowała w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja Nasza Ziemia stała się też krajowym patronem i koordynatorem akcji. Polka na stałe mieszkająca w Australii w zaszczepiła na polski grunt ogólnoświatową ideę Clean up the World, bo jak sama mówi: „Polacy byli na to gotowi, trzeba ich było tylko lekko zainspirować”.

Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…..
A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!

Wojciech Młynarski, hymn Sprzątanie Świata Polska napisany specjalnie dla Fundacji Nasza Ziemia

Powyższe słowa piosenki stanowią nie tylko znakomite przesłanie, ale też oddają sens akcji Clean up the World. W Sprzątaniu Świata chodzi bowiem głównie o zmianę świadomości, nie śmiecić i segregować odpady.

Akcja Sprzątanie Świata  - przesłanie i działanie

Akcja Sprzątanie Świata – przesłanie i działanie

Każdego roku we wrześniowy weekend do sprzątania zabiera się właściwie cała Polska. Jeśli spojrzy się na raporty spływające przez te wszystkie lata z miast, miasteczek czy wsi i zaznaczy kropeczkami zgłoszone miejsca, nie znajdzie się wolnego kawałka – od morza po Tatry.

Rokrocznie w akcję jest zaangażowane od kilkuset do kilku tysięcy szkół i tysiące nauczycieli. I to właśnie oni oraz ich uczniowie stanowią trzon kampanii Sprzątanie Świata. W akcji uczestniczą również harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm, młodzi i dorośli, którzy cenią czyste ulice, łąki, plaże czy lasy.

Podczas akcji Sprzątanie Świata promuje się nieśmiecenie, recykling i segregacje odpadów, prowadzi lekcje z edukacji odpadowej, a także działania, które realnie redukują nasz negatywny wpływ na najbliższe otoczenie. W Sprzątaniu Świata biorą udział placówki oświaty, uświadamiając najmłodszym, jaka jest skala zanieczyszczeń.

Działaniom tym towarzyszy cała gama innych, pobocznych inicjatyw: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy plastyczne, muzyczne, wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe), wszystko objęte patronatem akcji Sprzątanie Świata po to, by podnieść ekologiczną świadomość. Sprzątanie Świata angażuje i integruje społeczności lokalne.

Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarki odpadami, a dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej, oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas akcji Sprzątanie Świata

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas akcji Sprzątanie Świata

Żeby akcja przebiegła sprawnie i przyniosła dobry efekt należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • czym nas będzie więcej tym lepiej – czym więcej ludzi posprząta, tym później więcej ludzi będzie pilnować, aby nie śmiecono
  • przygotuj odpowiednie worki -zanim zaczniemy sprzątać, trzeba ustalić gdzie, oraz kto zabierze worki z zebranymi odpadami. Najlepiej ustalić miejsce składowania odpadów z daną gminą. Gmina zobowiązana jest takie odpady zebrać i zutylizować lub poddać recyklingowi. odebrać.
  • posegreguj odpady – dobrze zbierane śmieci wstępnie segregować na:
  • pamiętaj o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa– zawsze należy mieć rękawiczki, na wszelki wypadek wodę utlenioną i plastry.
  • należy przypilnować, aby potłuczone szkło, strzykawki i inne ostre przedmioty nie były zbierane przez dzieci
Hasła przewodnie Clean up the World

Hasła przewodnie Clean up the World

2000 – Jestem eko – Jestem trendy
2001 – Likwidujemy dzikie wysypiska śmieci
2002 – Recykling – to się nam opłaca
2003 – Zielony Świat – Zielony Dom – Zielony Punkt
2004 – Ekologiczne poproszę!
2005 – Wszystkie kolory recyklingu
2006 – Chroń środowisko – segreguj odpady
2007 – Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!
2008 – Ziemia w Twoich Rękach
2009 – Pomagajmy Ziemi – codziennie
2010 – Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady
2011 – Lasy to życie – chrońmy je
2012 – Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę
2013 – Odkrywamy czystą Polskę
2014 – Turysto! Szanuj środowisko!
2015 – Wyprawa-poprawa
2016 – Podaj dalej… drugie życie odpadów
2017 – Nie ma śmieci – są surowce
2018 – Akcja – segregacja. 2 x więcej, 2 x lepiej
2019 – Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy
2020 – Plastik? Rezygnuję, Redukuję, Segreguję
2021 – Myślę, więc nie śmiecę
2022 – Wszystkie śmieci są nasze
2023 – Sprzątanie świata łączy ludzi

Plakaty ekologiczne - Sprzątanie świata (Clean up the World) (5)

Plakaty ekologiczne

Andrzej Pągowski

Akcji Sprzątanie Świata od 25 lat towarzyszą wyjątkowe plakaty wybitnego polskiego artysty Andrzeja Pągowskiego. Plakaty trafiają w sedno ekologicznego problemu, niosą ze sobą naukę i morał, skłaniają do refleksji. Ponadto korzystają z uniwersalnego języka przekazu, co sprawia, że są zrozumiałe, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są skuteczniejsze niż najlepsze komunikaty i wezwania do działania.

O wartości plakatów stanowi fakt, że wszystkie są unikalne, stworzone wyłącznie na potrzeby akcji Sprzątanie Świata Polska.

Rafał Olbiński

To kolejny autor plakatów akcji Sprzątanie Świata. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Na swoim koncie ma liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera).

Stworzył 4 plakaty akcji Sprzątanie Świata w 1998, 1999, 2000, 2003 roku.

źródło: materiały prasowe
Sprzątanie świata, autorzy, licencja CC BY SA 4.0
Fundacja Nasza Ziemia, naszaziemia.pl
Andrzej Pągowski, pagowski.pl

Śmieci i odpady – dodatkowe informacje:
air-commerce, aluminium, baterie, cykl życia produktu, dzikie wysypiska, Dyrektywa Single Use Plastic (SUP), Dyrektywa opakowaniowa, ekoprojektowanie, elektroodpady (elektrośmieci), gospodarka odpadami, greenwashing, Hierarchia postępowania z odpadami (Waste hierarchy), End Plastic Pollution, kompost, kompostowanie, Less Waste, mikroplastik, opakowania ekologiczne, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, overpacking (nadmier opakowania), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), papier, Plastisfera (Plastisphere), Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), recykler, recykling odpadów, recyklomaty, Rot (Kompostuj), Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP), segregacja odpadów, selektywna zbiórka odpadów, spalarnie odpadów, Sprzątanie Świata (Clean up the World), system kaucyjny (depozytowy), szkło, tworzywa (polimery) biodegradowalne (zielone polimery), tworzywa sztuczne (plastik), świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja, upcykling odpadów, utylizacja odpadów, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wysypiska śmieci (składowiska odpadów), zakład termicznego przetwarzania odpadów, zanieczyszczenie środowiska, Zasada 3R, Zasada 5R, Zasada 8R, Zero Waste, znaki ekologiczne, znaki ekologiczne dla opakowań, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top