Perlator

Perlator jest to rodzaj nakładki (sitka) w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica. Perlator napowietrza wodę i daje złudzenie intensywności strumienia. Jego obecność może pomóc w znacznym zredukowaniu rachunków za wodę.

Na rynku dostępne są perlatory wannowe, prysznicowe, a także do baterii kuchennej. Wszystkie mają tę samą zasadę działania i podobną budowę. Głównym celem montażu perlatorów na baterii jest oszczędność wody, a tym samym zmniejszenie rachunków za wodę, jej ogrzanie i odprowadzanie ścieków.

Do czego służy perlator?

Woda wypływająca z kranu wyposażonego w perlator jest napowietrzona, zawiera w sobie mnóstwo pęcherzyków powietrza. To powoduje, że strumień wody pozornie się nie zmienia, a nawet możesz mieć wrażenie zwiększenia ciśnienia w kranie. W ten sposób oszczędzasz wodę, która niewykorzystana spłynęłaby do kanalizacji. Jedyną różnicę możesz zauważyć w napełnianiu naczyń. Z perlatorem trwa to nieco dłużej

Zasada działania perlatora

Perlator czyli urządzenie zbudowany z sitka o niewielkich oczkach mocuje się na końcu wylewki. Specjalna konstrukcja perlatora sprawia, że na wypływającą przez niego wodę wywierane jest podciśnienie (tzw. efekt injektora), które powoduje zasysanie powietrza przez drobne otworki i mieszanie ich z wodą. W rezultacie otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które ograniczają ilość przepływającej wody i powodują zwiększenie objętości strumienia. Nie zmniejsza to komfortu korzystania z kranu, wręcz przeciwnie. Perlator pomaga podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia przy faktycznie mniejszym zużyciu wody. Napowietrzony strumień ma charakterystyczny mleczny kolor, jest bowiem nasycony mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza. Perlator dodatkowo zmniejsza rozpryskiwanie się wody na boki, ponieważ ukierunkowuje strumień.

Poza ograniczaniem zużycia wody poprzez napowietrzanie strumienia, niektóre z perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody. Wymuszają bowiem jej przepływ tylko przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. Wówczas, zamiast zwykłego laminarnego, czy też napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy. Ograniczając przepływ wody nie napowietrza jej. Zwiększa jedynie ciśnienie w pojedynczych nitkach strumienia, które przeciska przez wąskie otwory w sitku. Ponadto sitko to jest odpowiednio wyprofilowane, co pozwala nieznacznie zmienić kierunek wody. Nie powoduje to jednak jej rozchlapywania.

Efektem tego rodzaju modelu jest piękny i oszczędny strumień wody. Pomiędzy poszczególnymi nitkami zauważalna jest pusta przestrzeń. Doskonale sprawdzi się w baterii umywalkowej, bowiem ogranicza przepływ wody nawet do 1,2 litra na minutę! Perlator może nie tylko zadbać o wysokość Twoich rachunków za wodę, ale także stać się elementem dekoracyjnym łazienki!

Zwykłe modele ograniczają wypływ wody o około 15 %. Dostępny są także perlator do baterii, który może ograniczać jej wypływ nawet do 60 %. Niestety nie wszędzie zasadny jest jego montaż. W przypadku wanny może on jedynie utrudnić korzystanie z baterii i nie spełniać dobrze swojej funkcji.

Doskonale jednak sprawdzi się w bateriach umywalkowych. Tam woda jest najczęściej marnowana. Szczególnie można zauważyć to w domach, w których przebywają małe dzieci. To one często myjąc zęby, lubią patrzeć na spływającą z kranu wodę. W tym miejscu maksymalne ograniczenie jej wypływu jest jak najbardziej zasadne.

Oszczędność wody wiąże się nie tylko z niższymi kosztami, ale także ochroną środowiska. Choć w Polsce nie ma problemu z deficytem wody, w innych częściach świata stanowi to poważny kłopot. Jego skutki są niezwykle dotkliwe. Oszczędzając wodę dbasz zatem o środowisko i nie dopuszczasz do sytuacji, w której deficyt wody może dotknąć także Twój domu!

Podstawowe zalety perlatora

Perlator
Perlator
 • oszczędność zużycia wody od 15 do 60% w zależności od konstrukcji i producenta
 • oszczędność energii wynikająca z mniejszej ilości wody do podgrzania – w ten sposób obniżymy koszt korzystania z piecyka gazowego czy elektrycznego
 • oszczędność opłat za ścieki
 • strumień wody nie rozpryskuje się na boki podczas mycia rąk

Podstawowe wady perlatora

 • wolniejsze napełnianie naczyń wodą – dłuższe nalewanie

Perlator – rodzaje i zastosowanie – jak kupić nowy perlator

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów perlatorów. Przy ich wyborze nie należy kierować się najtańszą opcją. Zwykle oznacza to produkty nie najlepszej jakości, źle przepuszczające wodę przez sitko. To powoduje, że kamień szybko osiada na sitku i uniemożliwia swobodny przepływ wody. Dodatkowo brak możliwości wyczyszczenia tego rodzaju modeli tworzy z nich produkty jednorazowe.

Modele perlatorów, które umożliwiają ich rozłożenie na części z pewnością ułatwią Ci utrzymanie ich w czystości. To ważne, szczególnie jeśli woda w Twoim kranie jest wyjątkowo twarda. Modele, w których masz łatwy dostęp do sitka cechują się także dłuższą żywotnością. Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wyczyścić sitka z kamienia, perlator szybko ulegnie zniszczeniu.

W przypadku, gdy zauważysz ograniczenie strumienia wody, sprawdź stan sitek w swoim perlatorze. Nie wymaga to wymiany całej baterii. Po jego dokładnym oczyszczeniu strumień wody powinien wrócić do wcześniejszego stanu. Jeśli tak się nie stało, problem musi leżeć w innym miejscu.

Różne typy perlatorów
Wikipedia / @ A7N8X / CC BY-SA 3.0

Niektóre perlatory zamiast metalowej siateczki zakończone są elementami plastikowymi lub silikonowymi. Zakończenia silikonowe umożliwiają łatwiejsze usuwanie osadu kamiennego powstałego po przepływie przez perlator twardej wody. Jednak zależy to od modelu, gdyż perlatory ze strumieniem igiełkowym nie napowietrzają, a jedynie ograniczają przepływ.

Perlator do wody może być wykonany z różnych materiałów. Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić perlatory:

 • metalowe
 • plastikowe
 • silikonowe

Rodzaj materiału wpływa na częstotliwość czyszczenia elementu. Na produktach wykonanych z metalu, kamień pochodzący z wody może odkładać się częściej. Przed zakupem perlatora wykonanego z metalu sprawdź, czy jest odporny na korozję. Nieustanny kontakt z wodą może bardzo szybko zniszczyć ten element. Lepszym wyborem może okazać się perlator wykonany z silikonu, który jest odporny na działanie wody. Jego czyszczenie również jest bardzo proste. W przypadku nagromadzenia się kamienia, szybko usuniesz go z siateczki.

Ponadto w zależności od sposobu działania wyróżniamy perlatory:

 • napowietrzające
 • tworzące strumień igiełkowy

Perlatory mogą mieć gwint zewnętrzny, który wkręca się do baterii lub wewnętrzny, starszego typu, który nakręca się na wylewkę.

 • gwint wewnętrzny M22x1perlator nakręcany na kran
 • gwint zewnętrzny 24×1perlator wkręcany w kran

Według zastosowania perlatorów możemy rozróżnić:

Perlator do baterii kuchennej

Perlator do wody zamontowany w kuchni powinien ograniczać wypływ wody w okolicach 6 l na minutę. W kuchni będziesz potrzebował wody do zmywania, obmywania produktów, dlatego nie warto za bardzo ograniczać jej przepływu. Warto również zastanowić się nad modelami wyposażonymi w przegub kulowy. Dzięki temu masz większą kontrolę nad strumieniem wody, który możesz skierować w dowolne miejsce.

W kuchniach najczęściej stosowany jest perlator do kranu, który zmniejsza przepływ wody do 5 l/min. Dla porównania – standardowy przepływ wody w baterii kuchennej wynosi ok. 13 l/min. Jak widać element ten może przynieść oszczędność wyraźnie widoczną na rachunkach za wodę. W przypadku baterii umywalkowej w łazience w zupełności wystarczą modele o przepływie równym 3 l/min.

Perlatory łazienkowe – umywalkowe

W przypadku perlatora umywalkowego możesz pozwolić sobie na większe ograniczenie przepływającej wody. W tym przypadku model wypuszczający 2–3 litry wody na minutę w zupełności wystarczy.

Perlatory prysznicowe

Perlator wannowy

Inaczej jednak sprawa wygląda w perlatorach wannowych gdzie nie warto ograniczać przepływu wody. Wówczas wypełnienie wanny wodą trwałoby zdecydowanie zbyt długo.

Uwaga! Baterie wannowe powinny być wyposażone wyłącznie w perlatory o dużej przepustowości, ponieważ standardowy perlator powoduje wolniejsze napełnianie naczyń wodą przez co woda w wannie szybciej stygnie

Każdy posiadacz perlatora powinien także wiedzieć, jak o niego zadbać. Jedyne o czym należy pamiętać, to regularne sprawdzanie sitek wewnątrz elementu. Jeśli kamień zdążył się już nagromadzić, należy go wyczyścić. Do ograniczenia przepływu wody mogą przyczynić się także zanieczyszczenia obecne w wodzie. Do czyszczenia sitek może posłużyć Ci zwykła szczoteczka do zębów. Za jej pomocą bez problemu usuniesz grubą warstwę kamienia. Jeśli wybrałeś model metalowy, w jego usunięciu może posłużyć Ci ocet i wrząca woda.

Dom ekologiczny to wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.


Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie. Wprowadzając i użytkując energooszczędny sprzęty ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, oraz zmniejszamy negatywne skutki efektu cieplarnianego.


Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.


Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Często jest to jeden z największych wydatków w domowym budżecie. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, czy też wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla budowanego domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych również przyczyniają się do oszczędności i zminimalizowania kosztów, które ponosimy w związku z eksploatacją nieruchomości.


Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.


Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.


Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie. Na oszczędzaniu wody przeciętna 4 osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie.


Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzewczej gazowej i piecyków gazowych.


Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu. Etykiety stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany oraz jakie są jego funkcje.


Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną, a środowisko nie potrafi sobie samo poradzić z ich szybkim usunięciem. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?