Flickr / @ Lisa Risager / CC BY SA 2.0
Flickr / @ Lisa Risager / CC BY SA 2.0

Przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych zaśmiecają nasze środowisko od 100 do 1000 lat. Nie ulegną one rozkładowi pod wpływem wody, a do gleby przenikną z nich toksyczne substancje.
Średnio każdy z nas w jednym roku wyrzuca 66 plastikowych butelek, natomiast jako naród produkujemy rocznie 60 000 ton odpadów z samych jednorazówek (około 35 mln sztuk).

Z raportu Euromonitoru wynika, że w każdej minucie na świecie sprzedaje się milion plastikowych butelek, z czego do recyklingu trafia zaledwie 7%. To ogromny problem dla naturalnego środowiska, zwłaszcza mórz, oceanów i organizmów w nich żyjących.

Recykling tworzyw sztucznych jest możliwy nawet w 60%. Plastiki poddaje się, w kontrolowanych ilościach, spalaniu z odzyskiem energii. To wcale nie znaczy, że można je spalać w naszych domowych kotłowniach.

Właściwości tworzyw sztucznych sprawiają, że często są nie do zastąpienia przez drewno, metal, ceramikę, kauczuk, itp. Jednak czas rozkładu, mogący wynosić nawet kilka tysięcy lat, w którym mogą uwalniać się do środowiska naturalnego szkodliwe związki, a także toksyczne substancje wydobywające się w procesie spalania tworzyw sztucznych powodują, że jako odpady są groźne zarówno dla środowiska jak i zdrowia oraz życia ludzi i zwierząt.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to gigantyczna sztuczna wyspa odpadków z tworzyw sztucznych ulegających rozpadowi na niewielkie drobiny pod wpływem światła utworzona przez prądy oceaniczne. Odpady tworzą gęstą zawiesinę. Została ona odkryta w 1997 roku pomiędzy Hawajami a Kalifornią. Niektórzy szacują, że jest ona tak duża jak stan Teksas inni twierdzą, że przewyższa
rozmiarami kontynentalne USA. Struktura ta mocno zanieczyszcza środowisko, trafiając do łańcucha pokarmowego zwierząt morskich. Przyczynia się do śmierci co najmniej miliona ptaków i 100 000 ssaków rocznie. Truje też ludzi, gdyż wraz z zanieczyszczonym mięsem ryb szkodliwe substancje trafiają do naszych organizmów.

Żółte pojemniki – Plastik

Wrzucamy opakowania z różnych tworzyw sztucznych i jeśli nie ma oddzielnego pojemnika, także metale. W pojemniku powinny się znaleźć:

  • butelki PET
  • inne butelki plastikowe np. po płynach, szamponach
  • kubki po jogurtach, kefirach, serkach, śmietanie, lodach i itp.
  • folia, torebki i inne odpady z tworzyw sztucznych
  • puszki metalowe
  • aluminiowe

Nie wrzucamy

  • opakowań z tworzyw sztucznych i metalu po olejach, smarach, farbach, lakierach, środkach owadobójczych i innych chemikaliach

UWAGA! Często są wystawione oddzielne pojemniki na metal. Wrzucamy do nich puszki metalowe i aluminiowe, puszki po konserwach, drobny złom, kapsle, nakrętki od słoików, metale kolorowe. Nie wrzucamy opakowań aerozolowych, czyli po piankach, lakierach do włosów, dezodorantach, odświeżaczach powietrza.

Przed wrzuceniem butelki PET do pojemnika zdejmujemy z niej etykietę papierową (foliowej nie zdejmujemy), odkręcamy korek oraz zgniatamy, gdyż prasy przemysłowe nie są w stanie zgnieść PET-ów z zakrętką! Zgniecione butelki to także wielka oszczędność miejsca w pojemniku.