Earth Observation Platform. Patforma do monitorowania zanieczyszczeń na obszarach morskich

Earth Observation Platform. Patforma do monitorowania zanieczyszczeń na obszarach morskich
Pixabay / @ tkremmel

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE. Problemem są również wycieki ropy, choć nawet trzykrotnie więcej trafia jej z naszych dróg czy rzek. Firma Fregata Space opracowała platformę monitorującą z własnymi technikami uczenia maszynowego, która pomaga w wykrywaniu zanieczyszczeń na obszarach morskich. Wykorzystując zdjęcia satelitarne i sztuczną inteligencję, wykrywa ilość odpadów i zarządza ich usuwaniem.

Opracowaliśmy Earth Observation Platform – platformę do monitorowania Ziemi. Używamy zdjęć satelitarnych do wyszukiwania lub obliczania wybranych parametrów, które dają nam pogląd na jakość wody w dowolnej części globu.

mówi Santiago Alvarez, inżynier ds. IT w firmie Fregata Space

Fregata Space, specjalizująca się w przekształcaniu obrazów satelitarnych w informacje o wysokiej rozdzielczości i wysokiej wartości predykcyjnej, wykorzystała swoją technologię w walce z odpadami, które trafiają do mórz. Przy wykorzystaniu autorskich technologii Big Data i uczenia maszynowego zapobiega przedostawaniu się do oceanów tworzyw sztucznych.

Wykorzystujemy autorskie algorytmy. Zautomatyzowaliśmy cały proces: od pozyskiwania danych, przez ich przetwarzanie i obliczanie parametrów, aż po tworzenie prognoz i wykrywanie zagrożeń. Całość jest dostępna przez internet za pomocą aplikacji webowej. Użytkownicy mają dostęp do generowanych automatycznie interaktywnych pulpitów.

tłumaczy Santiago Alvarez

Teledetekcja satelitarna wykorzystywana przez Fregatę bazuje na obrazach zebranych m.in. przez europejskie satelity Sentinel-1 i Sentinel-2. Jako główną technikę monitorowania wykorzystuje również informacje z baz danych programów obserwacji Ziemi Copernicus i Galileo. Dane te są następnie analizowane, przetwarzane i przekształcane w praktyczne i przydatne informacje za pomocą zaawansowanych i opatentowanych technik uczenia maszynowego. Czujniki teledetekcji badają powierzchnię Ziemi z wysokości do 480 km, używają potężnych kamer do skanowania planety, z których można uzyskać ważne informacje o poziomach zanieczyszczenia powietrza, zbiorników wodnych i wylesiania w różnych regionach planety.

Analizujemy także zmiany parametrów w czasie pod kątem określania występujących prawidłowości i opracowywania prognoz, opierając się na modelach statystycznych i sztucznej inteligencji w celu zapobiegania zagrożeniom i skutkom działalności ludzkiej na obszarze zbiorników wodnych.

wskazuje ekspert

Platforma, na podstawie zdjęć satelitarnych, monitoruje wybrzeża i ujścia rzek, aby wychwytywać odpady, zanim dotrą do otwartego morza. System czujników IoT wykrywa ilość odpadów, a za pośrednictwem aplikacji mobilnej automatycznie organizuje zbiórkę i recykling tworzyw sztucznych, które są licytowane w czasie rzeczywistym między lokalnymi firmami zajmującymi się gospodarką odpadami.

Obecnie spotykamy się z dużym zainteresowaniem ze strony portów, od firm naftowych, ponieważ firmy te zdają sobie sprawę, że błędy z ich strony mogą wiązać się z nałożeniem bardzo wysokich kar finansowych oraz negatywnym wpływem na środowisko.

mówi Santiago Alvarez

Fregata Space została wybrana, jako jedna z 15 firm, do programu PortXL w Rotterdamie, którego misją jest akceleracja innowacyjnych technologii dla zielonej energii, przemysłu morskiego, logistycznego i przetwórczego w regionach portowych na całym świecie.

Do naszych zadań należy obserwacja portu pod kątem jakości wody, poziomu zanieczyszczeń oraz ich źródeł – czasami nie są to tylko statki lub inne podmioty działające w porcie, lecz także źródła zewnętrzne. Opracowujemy te informacje, aby pomóc władzom niwelować niekorzystny wpływ oraz mu zapobiegać.

podkreśla inżynier ds. IT we Fregata Space

Na świecie powstaje coraz więcej start-upów, które opracowują ekologiczne rozwiązania do walki z odpadami w morzach i oceanach. Problem jest ogromny – Fundacja MARE wylicza, że przy zachowaniu obecnego poziomu zanieczyszczeń do 2050 roku w wodach na całym świecie więcej będzie plastikowych odpadów niż ryb.

Woda jest jednym z kluczowych zasobów niezbędnych do życia. Musimy zatem dołożyć wszelkich starań, aby zapobiegać negatywnemu wpływowi na jej zasoby. Bardzo ważne jest dbanie o jakość wody. Tego typu narzędzia pomagają nam monitorować ryzyka dotyczące stanu wód i wykrywać zagrożenia w sposób szybszy, zautomatyzowany i bardziej dostępny dla każdego z dowolnego miejsca.

przekonuje Santiago Alvarez

źródło: newseria.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top