Dzisiaj Światowy Dzień Wody – zobacz jak oszczędzać wodę i chronić nasza planetę

Dzisiaj Światowy Dzień Wody - zobacz jak oszczędzać wodę i chronić nasza planetę - wlaczoszczedzanie.pl
Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca. Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Woda na Ziemi jest przede wszystkim słona. Zdatna do picia słodka woda stanowi tylko ok. 3%, z czego 2/3 stanowi pokrywa lodowa obu biegunów. Około 1/3 zasobów słodkiej wody jest z kolei zgromadzonych w naturalnych zbiornikach podziemnych. Dla porównania w rzekach, jeziorach i zbiornikach retencyjnych jest jej nieco ponad 1%.

Co istotne, woda jest nie tylko podstawą życia na Ziemi, ale i podstawą funkcjonowania całej gospodarki, surowcem niezbędnym w produkcji żywności i przemyśle. Dane pokazują, że do produkcji 1 kg pomidorów potrzeba ok. 214 l wody, 1 kg ryżu – prawie 2,5 tys. l, a 1 kg wołowiny – 15,5 tys. l wody. Wysoce wodochłonna jest też m.in. produkcja ubrań, szkła czy stali.

W globalnej skali problemem zaczyna być zaostrzający się kryzys wodny, który jest pochodną zmian klimatu. Według ONZ już w tej chwili na niedostatek wody cierpi ponad 40% światowej populacji i ten odsetek będzie rósł. Za kilkanaście lat problem może dotyczyć również Polski.

Co dziesiąty człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a z powodu chorób wywołanych jej brakiem, co 90 sekund umiera jedno dziecko. Bez wody nie ma mowy o produkcji żywności ani o właściwym rozwoju, a także edukacji. Tysiące dzieci, zamiast chodzić do szkoły, zajmuje się zdobywaniem wody dla swoich rodzin.

Ponad 660 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a prawie 2,5 miliarda nie ma możliwości korzystania z toalety. Wody i właściwych warunków sanitarnych brakuje w aż jednej trzeciej szkół, a także w tysiącach szpitali i punktów medycznych.

Używanie brudnej wody prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób. Co roku dotykają one 1,5 miliarda osób, z których w każdym roku około miliona umiera. Bez wody nie da się gotować, dbać o higienę i zdrowie. Dla milionów dzieci i kobiet, jej brak oznacza konieczność wykonywania codziennych, kilkunasto kilometrowych marszów do odległych źródeł wody i z powrotem.

Brak dostępu do wody i właściwych warunków sanitarnych to problem, który dotyka szczególnie ludzi poszkodowanych w kryzysach humanitarnych – zarówno tych, spowodowanych przez katastrofy naturalne, jak i tych będących wynikiem działań wojennych.

Do zadań pomocy humanitarnej w regionach świata, gdzie panują kryzysy, należy w pierwszej fazie dystrybucja wody oraz artykułów higienicznych, a następnie budowa i remont instalacji wodnych (studnie, toalety, latryny, stacje do mycia rąk, ujęcia wodne, pompy wodne, systemy wodociągowe) i sanitariatów. Równolegle prowadzone są również działania edukacyjne z zakresu higieny i oszczędzania wody.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top