Dzisiaj Światowy Dzień Wody – zobacz jak oszczędzać wodę i chronić nasza planetę

Dzisiaj Światowy Dzień Wody - zobacz jak oszczędzać wodę i chronić nasza planetę - wlaczoszczedzanie.pl
Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.

Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Co dziesiąty człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a z powodu chorób wywołanych jej brakiem, co 90 sekund umiera jedno dziecko. Bez wody nie ma mowy o produkcji żywności ani o właściwym rozwoju, a także edukacji. Tysiące dzieci, zamiast chodzić do szkoły, zajmuje się zdobywaniem wody dla swoich rodzin.

Ponad 660 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a prawie 2,5 miliarda nie ma możliwości korzystania z toalety. Wody i właściwych warunków sanitarnych brakuje w aż jednej trzeciej szkół, a także w tysiącach szpitali i punktów medycznych.

Używanie brudnej wody prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób. Co roku dotykają one 1,5 miliarda osób, z których w każdym roku około miliona umiera. Bez wody nie da się gotować, dbać o higienę i zdrowie. Dla milionów dzieci i kobiet, jej brak oznacza konieczność wykonywania codziennych, kilkunasto kilometrowych marszów do odległych źródeł wody i z powrotem.

Brak dostępu do wody i właściwych warunków sanitarnych to problem, który dotyka szczególnie ludzi poszkodowanych w kryzysach humanitarnych – zarówno tych, spowodowanych przez katastrofy naturalne, jak i tych będących wynikiem działań wojennych.

Do zadań pomocy humanitarnej w regionach świata, gdzie panują kryzysy, należy w pierwszej fazie dystrybucja wody oraz artykułów higienicznych, a następnie budowa i remont instalacji wodnych (studnie, toalety, latryny, stacje do mycia rąk, ujęcia wodne, pompy wodne, systemy wodociągowe) i sanitariatów. Równolegle prowadzone są również działania edukacyjne z zakresu higieny i oszczędzania wody.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry