Dzięki wpływowi zjawiska La Nina odrodziły się australijskie jeziora

Australijskie jeziora
Australijskie jeziora 2006 / 2016 / @ NASA

Po długiej suszy w Australii która trwała kilkadziesiąt lat, na skutek wpływu La Nina, na ziemię spadło tyle deszczu, że w wyschniętych jeziorach pojawiła się woda. Zaobserwowano to na obrazach satelitarnych.

Australia jest najsuchszym, zamieszkanym przez człowieka kontynentem na ziemi. Opady i zasoby wodne są tam niewielkie, a lata na przełomie 2012/2013 oraz 2013/2014 biły rekordy ciepła. Jeziora są rzadkie, w większości słone, okresowo wysychające. Jedynie w przypadku wystąpienia większych opadów mogą wypełnić swoją maksymalną objętość

Władze Australii zleciły naukowcom monitorowanie zasobów wodnych w zlewisku rzeki Darling i Murray. Naukowcy od 1986 roku zbierają zdjęcia satelitarne z tego rejonu. Obrazy ukazują jak jezioro Menindee (na rzece Darling) wyschło, a po czterech latach w korycie znowu pojawiła się woda. Zdjęcie po lewej stronie zostało zrobione w 2006 roku, czyli w suchym okresie. Prawy obraz ukazuje wpływ La Niny, czyli zjawiska, które przyniosło obfite opady.

La Nina to zjawisko pogodowe, które charakteryzuje się zwiększoną aktywnością pasatów. Dzięki temu w Australii notuje się wyższe opady niż normalnie. La Nina to odwrotne zjawisko do El Nino.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top