Dzięki mapom Googla policzysz czy warto zainstalować panele słoneczne

Dzięki mapom Googla policzysz czy warto zainstalować panele słoneczne

Google chce pomagać – na razie tylko Amerykanom w ramach projektu pilotażowego – w podejmowaniu decyzji o instalacji paneli słonecznych. Wykorzystana ma być w tym celu usługa mapy Google.

Po podaniu adresu użytkownik będzie się mógł dowiedzieć, na jakie nasłonecznienie swojego dachu może liczyć i ile pieniędzy zaoszczędzi rocznie, instalując panele słoneczne. Do oszacowania operacji słonecznej wykorzystywane są m.in. trójwymiarowe modele dachów, uwzględnia się cień rzucany przez drzewa i inne obiekty. W obliczeniach pomagają też wieloletnie dane dotyczące zachmurzenia i temperatury.

Google podpowie chętnym, jaką moc powinna mieć w ich przypadku instalacja fotowoltaiczna, by niemal w 100% pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Planowane jest też umożliwienie chętnym bezpośredniego kontaktu z firmą, która takie panele słoneczne instaluje.

Project Sunroof przygotował jeden z pracowników Google’a w Bostonie. W fazie pilotażowej usługa jest dostępna w rejonie San Francisco, w kalifornijskim Fresno i w Bostonie. Później ma być rozszerzany na wiele innych regionów.

źródło: Project Sunroof

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X