Dzieci wróciły do szkół. Sprawdź jakość powietrza w Twojej okolicy!

Dzieci wróciły do szkół. Sprawdź jakość powietrza w Twojej okolicy!
Pixabay / @ klimkin

Już 461 placówek w całej Polsce uczestniczy w programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Sprawdź, jakim powietrzem oddycha dziś Twoje dziecko! Wejdź na esa.nask.pl

ESA – program realizowany przez NASK – zrzesza szkoły, które chcą działać na rzecz czystego powietrza w swojej okolicy i prowadzą stały pomiar stężenia zanieczyszczeń, a także upowszechniają wiedzę o przeciwdziałaniu smogowi. Mierniki Edukacyjnej Sieci Antysmogowej każdego dnia zbierają alarmujące dane dotyczące jakości powietrza w okolicach szkół w całej Polsce. Powrót uczniów do placówek edukacyjnych to niestety również ryzyko, że w czasie drogi do szkoły czy podczas zajęć na boisku dzieci będą wdychać szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Zadbajmy o zdrowie uczniów. Powinniśmy wiedzieć, jakim powietrzem oddychają. Sprawdźmy wspólnie z dziećmi, jaka jest jakość powietrza w okolicy szkoły, aby wiedzieć, czy można bezpiecznie spędzać czas na zewnątrz. Porozmawiajmy z dziećmi, co zrobić dla poprawy sytuacji.

apeluje minister Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Smog truje Twoją okolicę? Nie czekaj, działaj!

Mieszkańcy tysięcy miejscowości w Polsce oddychają powietrzem z taką ilością rakotwórczej substancji – bezno(a)pirenu – jakby każdego dnia wypalali nawet po kilkanaście papierosów. Dotyczy to dosłownie każdego – dorosłych i dzieci, nawet tych mających się dopiero urodzić. Normy pyłów zawieszonych, które pochodzą ze spalania węgla i drewna w złej jakości starych piecach, są przekraczane po kilkaset procent. Każdy z nas jest zatem narażony na skutki zdrowotne oddychania tak zanieczyszczonym powietrzem.

Zamontowane przez NASK w szkołach czujniki jakości powietrza dokonują pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 – drobniejszych i bardziej szkodliwych, bo z łatwością wraz z krwią już w ciągu 5 minut roznoszonych po całym organizmie człowieka.

Jesteśmy przekonani, że rzetelna wiedza poparta obiektywnymi pomiarami to najlepszy sposób, aby wpływać na zmianę myślenia, a tym samym na postępowanie lokalnych mieszkańców. W końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.

dodaje Barbara Leśniczak z NASK

Wyniki pomiarów ze szkół, które uczestniczą w programie ESA, są prezentowane na stronie internetowej ESA. Interaktywna mapa pokazuje, gdzie można odetchnąć pełną piersią, gdzie sytuacja jest gorsza, a gdzie dzieci w ogóle nie mogą się bawić na boisku. Aby ostrzec osoby najbardziej narażone na smog, ESA publikuje ranking dziesięciu szkół, w okolicy których w ostatnim czasie odnotowano najwyższy poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym.

Jeśli w tym zestawieniu widzisz swoją szkołę, oznacza to, że w Twojej społeczności konieczne jest podjęcie aktywnych działań ograniczających emisję zanieczyszczeń.

alarmują twórcy strony

Sprawdź, w których miejscowościach jest najwięcej do zrobienia w sprawie poprawy jakości powietrza: https://esa.nask.pl/ranking

Czy Twoja szkoła notuje najgorsze wyniki jakości powietrza? Dowiedz się i działaj!

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to szansa dla wszystkich szkół, które są zainteresowane cyfrową edukacją ekologiczną i którym bliskie są działania podejmowane na rzecz czystego powietrza. Aby przyłączyć się do projektu, wystarczy wejść na stronę esa.nask.pl i wypełnić dostępny na niej formularz zgłoszeniowy.

źródło: materiały prasowe

Dziękuje, że przeczytałaś/eś powyższy artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Przydatne informacje

Ekoprognoza czyli prognoza zanieczyszczenia powietrza w Polsce i na świecie

Ekoprognoza
Aktualna prognoza pogody na całym świecie. Interaktywne mapy zagrożeń podtopieniami terenów nadmorskich w związku ze zmianami klimatu. Prognoza zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, środowiska dla Polski, Europy i Świata. Alarmy smogowe, wyniki on-line pomiarów jakości powietrza dla polskich miast i województw.

Podstawowe informacje na temat smogu

Podstawowe informacje na temat smogu
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza, najczęściej spowodowanych działaniem ludzi, oraz innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych np. dużej wilgotności powietrza, wyżowej, bezwietrznej pogody.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka
Zanieczyszczone powietrza wpływa na zdrowie człowieka powodując wiele dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego. Szkodliwe substancje drażnią śluzówkę nosa, jamę ustną, krtań, oskrzela, płuca i w ten sposób może dojść do uszkodzenia tych narządów.

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczony powietrzem

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem
Zagrożone zanieczyszczonym powietrzem są szczególnie dzieci, osoby o obniżonej odporności, przewlekle chore, oraz w podeszłym wieku. Zobacz 14 sprawdzonych sposobów na to jak chronić siebie i dziecko przed smogiem.

Rośliny w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem

Wpływ terenów zielonych w mieści na zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie jego mieszkańców
Rośliny w mieście pomagają walczyć ze smogiem, zanieczyszczonym powietrzem, hałasem i zjawiskiem zwanym miejską wyspą ciepła. Zatrzymują wodę, zwiększają retencję, zapobiegają przesuszaniu gleby. Wprowadzają poczucie spokoju, wytchnienia, redukują stres.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu
Rośliny w wyniku fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, oddając życiodajny tlen. Neutralizują dwutlenek siarki i metale ciężkie. Wychwytują cząsteczki pyłów i sadzy oraz substancje gazowe z powietrza. Zobacz listę roślin doniczkowych które najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu.

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?
Z roku na rok rośnie liczba osób uczulonych na różne alergie, w tym pyłki roślin wiatropylnych. Zmiany klimatu oraz coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że silne pylenie wydłuża się rozpoczynając już w lutym i jest znacznie cięższe dla alergików.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top