W Dubaju powstanie największa elektrownia słoneczna na świecie

Elektrownia słoneczna w Dubaju
Elektrownia słoneczna w Dubaju

W Dubaju powstanie największa elektrownia słoneczna na świecie o mocy 200 MW. Inwestycja ma się przyczynić do realizacji planów wygenerowania w państwie 5 % mocy z odnawialnych źródeł energii do 2030 r. Koszt inwestycji to 12 mld dirhamów (327 mln dolarów).

Oddanie projektu powinno nastąpić w kwietniu 2017 r. Eksperci szacują, że inwestycja przyczyni się do redukcji 250 000 ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Energia słoneczna będzie wynosić 1 % całkowitej produkcji energii do 2020 roku w Dubaju, a 5 % w 2030 roku.

Elektrownia będzie działać w oparciu o lustra, tak zwane heliostaty, ustawione tak, aby kierowały światło słoneczne na jeden, niewielki obszar znajdujący się na szczycie wieży. Tak skoncentrowana energia słoneczna zostanie zamieniona w energię cieplną, która napędzi turbinę parową połączoną z generatorem energii elektrycznej. Zaletą tego typu elektrowni jest łatwość magazynowania energii termicznej, dzięki czemu obiekt może działać nawet po zmroku. Tak wytworzony prąd ma kosztować nie więcej niż 8 centów za kilowatogodzinę.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X