Donald Trump podpisał rozporządzenia o kontrowersyjnych rurociągach

Donald Trump podpisał rozporządzenia o kontrowersyjnych rurociągach - Flickr / @ Tony Webster / CC BY SA 2.0
Flickr / @ Tony Webster / CC BY SA 2.0

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenia, które mają utorować drogę do budowy oprotestowanych przez ekologów rurociągów Keystone XL i Dakota Access. To ważny akt w ciągnącym się od lat sporze pomiędzy naftowym lobby a ekologami. Podczas kampanii wyborczej Trump zapowiadał serię posunięć korzystnych dla przemysłu naftowego. Kwestionował też globalne ocieplenie i jego skutki.

Rurociąg Dakota Access
Ciągnący się przez 1,9 tys. km Dakota Access ma ułatwić transport zalegającej w łupkach ropy naftowej z zachodniej Dakoty Północnej na południowy wschód, do Illinois. Budująca go teksańska firma Energy Transfer Partners (ETP) do końca listopada ukończyła 87% inwestycji pomimo protestu ekologów.

Kością niezgody jest odcinek przebiegający przy rezerwacie Sjuksów Standing Rock, pod dnem rzeki Missouri. Indianie obawiają się, że jeżeli rurociąg pęknie, ropa zanieczyści ich jedyne źródło wody pitnej. Twierdzą też, że inwestycja zbezcześci „świętą ziemię”, w której spoczywają szczątki ich przodków. Po protestach korpus inżynieryjny armii USA, którego zgoda jest konieczna dla tego odcinka, zaczął badać inne możliwe poprowadzenia trasy rurociągu.

Rurociąg Keystone XL
Keystone XL to projekt wart 6,1 mld dolarów który ma być częścią istniejącego rurociągu łączącego Kanadę z południem Stanów Zjednoczonych. Będzie miał ok. 1,9 tys. km i pozwoli na transport tzw. brudnej ropy produkowanej z piasków roponośnych w kanadyjskim stanie Alberta do rafinerii nad Zatoką Meksykańską.

W 2014 roku Kongres dał tej inwestycji zielone światło, ale zablokował ją Barack Obama. Republikanie argumentowali, że rurociąg poprawi niezależność energetyczną USA i stworzy 42 tys. nowych miejsc pracy. Obama przekonywał, że większość z zapowiadanych miejsc pracy powstałaby tylko na czas budowy, wydobycie ropy z piasków roponośnych jest wyjątkowo nieekologiczne, a jej transport stanowiłby ryzyko dla zdrowia miejscowej ludności.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X