fbpx

Dom ekologiczny stworzony przez studentów

Dom ekologiczny stworzony przez studentów

W Potoczku w Kotlinie Kłodzkiej realizowana jest budowa małego, całorocznego domu ekologicznego z materiałów naturalnych i pozyskanych lokalnie czyli drewna, słomy, gliny. Projekt będzie udostępniony open-source po budowie, a fundusze na realizację zostały częściowo zebrane  poprzez crowdfunding. Całe przedsięwzięcie ma na celu zachęcenie do powrotu do tradycyjnych materiałów i technik, zdrowych i bezpiecznych.

Dom o powierzchni zewnętrznej 25 m2 budowany jest w technologii strawbale, czyli przy użyciu prefabrykowanych modułów wypełnionych skompresowanymi kostkami słomy. 40cm warstwa kostek zapewnia doskonałe warunki izolacyjne. Ze względu na mocno sprasowaną słomę dom jest odporny na ogień.

Wewnątrz dom zostanie otynkowany gliną. Gliniane tynki „oddychają”, stwarzają korzystny mikroklimat, odpowiednią wilgotność i filtrowanie powietrza. Zewnętrzna elewacja wykonana jest  z drewna rozbiórkowego ze stodoły.

Istotnym elementem projektu jest wspólnotowe działanie. Projekt został częściowo sfinansowany za pomocą finansowania społecznościowego (crowdfundingu), a sama budowa przebiega w formie warsztatów. Pod okiem trzech specjalistów uczestnicy warsztatów uczą się technologii i budują. Tworzy to wyjątkową atmosferę.

Projekt został objęty patronatem fundacji Cohabitat propagującej ruch zrób-to-sam oraz OSBN – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.

źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Przewiń do góry
X