
Godzina dla Ziemi to coroczna akcja WWF. Chodzi w niej o czasowe wyłączenie miejskich iluminacji, a także światła w urzędach czy prywatnych domach. Celem działania jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi zmaga się planeta.
W sobotę 27 marca wiele polskich miast przyłączy się do akcji Godzina dla Ziemi. O godzinie 20:30 zgasną miejskie iluminacje, latarnie i oświetlenie budynków. Światło zgaśnie także w wielu prywatnych domach. Jak pisze WWF, tegoroczna akcja poświęcona jest Bałtykowi, a hasło przewodnie kampanii ekologicznej to Godzina dla Ziemi #godzinadlabałtyku. Organizacja zachęca do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie złego stanu środowiska morskiego i zasobów ryb w morzu.
Bałtyk umiera! Jeśli go nie ocalimy, foki, morświny i ryby będziemy oglądać już tylko w muzeum, a wakacje nad naszym ukochanym morzem zostaną jedynie wspomnieniem. Pokaż, że zależy Ci na przyszłości Morza Bałtyckiego. To jego ostatnia deska ratunku. Przez cały miesiąc zbieramy podpisy pod petycją do Premiera RP z postulatami dotyczącymi natychmiastowych działań ochronnych.
Co możesz zrobić, żeby przyłączyć się do akcji?
- podpisz petycję, dzięki której dasz Morzu Bałtyckiemu szansę na przetrwanie: www.godzinadlaziemi.pl
- wybierz swoje sentymentalne zdjęcie z pobytu nad Bałtykiem i opublikuj je na swoim Instagramie wraz z #godzinadlabałtyku, oznacz @wwfpolska i namów swoich znajomych do podzielenia się swoimi wspomnieniami i dodawania podobnych zdjęć
- za pośrednictwem swoich social mediów podziel się petycją
Więcej na informacji na stronie: www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-202
Urząd Regulacji Energetyki a Godzina dla Ziemi
W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o tym, że jednoczesne wyłączenie wielu odbiorników, a następnie uruchomienie ich po godzinie, może doprowadzić do destabilizacji Krajowego Systemu Energetycznego (KSE). Urząd Regulacji Energetyki tłumaczy, że akcja WWF nie wpływa na stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, buduje natomiast postawy sprzyjające oszczędzaniu energii i ochronie środowiska.
Nie chodzi tu o jednorazowy efekt w postaci oszczędności energii. W tej akcji najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej i proekologicznej postawy sprzyjającej oszczędzaniu energii, a w efekcie dbałości o środowisko, co w dobie transformacji klimatyczno-energetycznej ma szczególne znaczenie.
tłumaczy Rafał Gawin, szef URE
źródło: WWF Polska