Dołącz do Godziny dla Ziemi WWF i zgaś światło dla Bałtyku! Wyłącz światło 27 marca o 20:30

Dołącz do Godziny dla Ziemi WWF i zgaś światło dla Bałtyku! Wyłącz światło 27 marca o 20:30
@ WWF

Godzina dla Ziemi to coroczna akcja WWF. Chodzi w niej o czasowe wyłączenie miejskich iluminacji, a także światła w urzędach czy prywatnych domach. Celem działania jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi zmaga się planeta.

W sobotę 27 marca wiele polskich miast przyłączy się do akcji Godzina dla Ziemi. O godzinie 20:30 zgasną miejskie iluminacje, latarnie i oświetlenie budynków. Światło zgaśnie także w wielu prywatnych domach. Jak pisze WWF, tegoroczna akcja poświęcona jest Bałtykowi, a hasło przewodnie kampanii ekologicznej to Godzina dla Ziemi #godzinadlabałtyku. Organizacja zachęca do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie złego stanu środowiska morskiego i zasobów ryb w morzu.

Bałtyk umiera! Jeśli go nie ocalimy, foki, morświny i ryby będziemy oglądać już tylko w muzeum, a wakacje nad naszym ukochanym morzem zostaną jedynie wspomnieniem…

Pokaż, że zależy Ci na przyszłości Morza Bałtyckiego. To jego ostatnia deska ratunku. Przez cały miesiąc zbieramy podpisy pod petycją do Premiera RP z postulatami dotyczącymi natychmiastowych działań ochronnych.

pisze WWF

Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy

Co możesz zrobić, żeby przyłączyć się do akcji?

  • podpisz petycję, dzięki której dasz Morzu Bałtyckiemu szansę na przetrwanie: www.godzinadlaziemi.pl 
  • wybierz swoje sentymentalne zdjęcie z pobytu nad Bałtykiem i opublikuj je na swoim Instagramie wraz z #godzinadlabałtyku, oznacz @wwfpolska i namów swoich znajomych do podzielenia się swoimi wspomnieniami i dodawania podobnych zdjęć
  • za pośrednictwem swoich social mediów podziel się petycją

Więcej na informacji na stronie: www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021

Pamiętaj! Godzina dla Ziemi to czas, gdy każdy z nas może na jedną godzinę zgasić światło i pomyśleć nieco o naszym codziennym życiu i ekologii.

Urząd Regulacji Energetyki a Godzina dla Ziemi

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o tym, że jednoczesne wyłączenie wielu odbiorników, a następnie uruchomienie ich po godzinie, może doprowadzić do destabilizacji Krajowego Systemu Energetycznego (KSE). Urząd Regulacji Energetyki tłumaczy, że akcja WWF nie wpływa na stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, buduje natomiast postawy sprzyjające oszczędzaniu energii i ochronie środowiska.

Z perspektywy pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jednorazowa, godzinna akcja nie wpłynie na jego stabilną pracę

zapewnia rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Beata Jarosz-Dziekanowska

Nie chodzi tu o jednorazowy efekt w postaci oszczędności energii. W tej akcji najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej i proekologicznej postawy sprzyjającej oszczędzaniu energii, a w efekcie dbałości o środowisko, co w dobie transformacji klimatyczno-energetycznej ma szczególne znaczenie.

tłumaczy Rafał Gawin, szef URE

źródło: WWF Polska

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Wiedza ekologiczna

Przydatna wiedza ekologiczna
Linki do haseł, świąt, wydarzeń i kampanii ekologicznych. Encyklopedia i wiedza na tematy związane z ekologią. Prognoza zanieczyszczenia środowiska. Przegląd katastrof i klęsk ekologicznych. Informacje dotyczące instytucji, ministerstw, fundacji, stowarzyszeń, polskich i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody.

Świadomy konsument odpowiedzialna konsumpcja

Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja
Odpowiednia wiedza pomoże dokonywać bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów podczas codziennych zakupów. Świadome i odpowiedzialne zakupy to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego.

Dom ekologiczny

Dom ekologiczny
Dom ekologiczny to model gospodarstwa o minimalnej uciążliwości dla środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom komfortu, wygody i kontaktu z przyrodą. Cechuje go energooszczędność, racjonalne wykorzystanie przestrzeni, niska produkcja odpadów, oszczędne gospodarowanie mediami, wykorzystanie energii odnawialnej.

Ogród ekologiczny

Ogród naturalny – ekologiczny
Podstawą naturalnego ogrodu jest odpowiednie skomponowanie jego elementów, tak żeby stał się częścią większego, naturalnego ekosystemu. Głównym celem ogrodu ekologicznego jest uzyskiwanie zdrowej żywności, nieskażonej szkodliwymi związkami.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii (OZE)
Odnawialne źródła energii (OZE) to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ zasób tych źródeł odnawia się w krótkim czasie. Źródłami takimi są wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia.

Transport ekologiczny

Transport ekologiczny
Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Ogranicz zatem podróżowanie samolotem i samochodem, pamiętaj że pociąg to znacznie czystsza metoda transportu. Ekojazda to mniej trucizn w powietrzu, więcej pieniędzy w kieszeni i bezpieczeństwo jazdy.

Zagrożenia ekologiczne

Zagrożenia ekologiczne dla Ziemi
Naukowcy, ekolodzy i zwykli ludzie od lat próbują zwrócić uwagę, że znajdujemy się na kursie kolizyjnym ze światem natury, że człowiek pcha Ziemię ku zagładzie, a zaniechanie działań na rzecz ochrony środowiska i ekosystemów grozi destabilizacją Ziemi. Ostrzegają, że Ziemia ma ograniczone możliwości podtrzymywania życia i że są one przez ludzkość doprowadzone na skraj przepaści.

Turystyka ekologiczna

Ekoturystyka
Ekoturystyka to rodzaj turystyki nierozerwalnie związany z wypoczynkiem, naturą, oraz odkrywaniem przyrody przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Ekoturysta, to taki turysta, którego odpoczynek nie wpływa negatywnie na otaczające środowisko i nie powoduje jego niszczenia.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X