Earth
Depositphotos/ Earth @ artcasta

Najnowsze badania przeprowadzone przez trójkę naukowców pracujących dla NASA: Vernicę Nieves, Josha Willisa oraz Billa Patzerta pokazują, że wcale nie musimy się obawiać globalnego ocieplenia powodowanego dużą emisją gazów cieplarnianych. Okazuje się bowiem, że chronią nas przed tym oceany, magazynując dużą ilość energii cieplnej.

Naukowcy przebadali średnie temperatury Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego, gromadząc dane z sieci 3500 sond o nazwie Argo. Okazało się, że dolne warstwy Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego leżące na głębokości od 100 do 300 metrów pod powierzchnią wody, są w stanie magazynować znacznie więcej ciepła, niż poprzednio sądzono. Naukowcy odkryli też, że ruchy ciepłej wody są w stanie wpływać na temperaturę powierzchni.

Odkrycie to jest szczególnie istotne, ponieważ wyjaśnia, dlaczego średnia temperatura na naszej planecie przestała się podnosić, a od 2000 roku, nawet nieco się obniżyła. Bardzo możliwe, że natura sama jest w stanie poradzić sobie z globalnym ociepleniem.

Dodaj komentarz