Czy samochody elektryczne będą zasilać nasze domy?

8c9712e6866ab564dfe317dbddb6596fKoncern Tesla Motors nie tylko rozwija technologię elektrycznych aut, lecz równocześnie pracuje nad nowymi systemami akumulatorów do domowych zastosowań. Baterie te pozwoliłyby w wygodny sposób gromadzić i przechować energię pochodzącą z paneli fotowoltanicznych lub przydomowych turbin wiatrowych.

Obecnie największą wadą elektrowni produkujących prąd z odnawialnych źródeł, jest brak taniej i wygodnej metody magazynowania tej energii, co sprawia, że trzeba ją w zasadzie zużywać na bieżąco. Tesla chce to zmienić, dlatego pracuje nad domowym systemem akumulatorów, pozwalających ją przechowywać.

Nad podobną koncepcją od 2012 roku pracuje Nissan, który opracował projekt pod nazwą Leaf to Home. Jego założeniem jest opracowanie systemu, który pozwalałby zmienić niewielką flotę samochodów Nissan Leaf w elektrownię zasilającą biznesową infrastrukturę. Od lipca 2013 roku w japońskim Advanced Technology Center in Atsugi City testowano to rozwiązanie, wykorzystując do zasilania budynku sześć połączonych ze sobą aut, co pozwoliło zaoszczędzić aż 25,6 kW energii. Nissan twierdzi, że system funkcjonując w pełnej skali, pozwoliłby rocznie zaoszczędzić około 5 tysięcy dolarów na kosztach energii.

Toyota również pracuje nad tym samym pomysłem. Jej model Mirai zasilany ogniwami paliwowymi, specjalnie do tego celu ma w bagażniku zainstalowane gniazdko elektryczne. Producent zapewnia, że na jednym zbiorniku paliwa, samochód może zaopatrywać nasz dom w energię przez okres prawie tygodnia.

 

1 thought on “Czy samochody elektryczne będą zasilać nasze domy?”

  1. Mariusz Wrona

    ta toyota ma zbiornik 2 zbiorniki, jeden zbiornik wodoru 60l czyli 60l x 4zł = 240zł na/tydzień co daje prawie 1tys zł na miesiąc, zakładam że też liczą producenci Mirai na podobne oszczędności, a podobno zaoszczędzić mamy (przy obecnym kursie dolara) 3,97złx5tys/12=1674 zł/miesiąc, czyli obecnie bez tej technologii płacimy 2634zł na miesiąc? ciekawe kto tak płaci, pomijam fakt że taki samochód też nie jest zbyt tani a producent zakłada oszczędności w funkcjonowaniu systemu w pełnej skali czyli 6 aut

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X