fbpx

Czy ogniwa hybrydowe to przyszłość fotowoltaiki?

Czy ogniwa hybrydowe to przyszłość fotowoltaiki?

Koreańscy naukowcy opracowali nowy typ ogniw, które wykorzystują do działania zarówno światło jak i ciepło. 

Zespół specjalistów z Uniwersytetu Yonsei, pod kierownictwem profesora Eunkyounga Kima, stworzył zupełnie nowy typ ogniw, który może być znacznie bardziej efektywny od obecnie produkowanych rozwiązań.

Produkt składa się z czułych na światło barwników, umieszczonych na powłoce z przezroczystego, przewodzącego polimeru o nazwie PEDOT. Pod spodem znajduje się kolejna powłoka, wykonana z piroelektrycznego materiału. Takie ogniwo wystawione na pełne spektrum światła słonecznego, będzie nie tylko absorbować światło, ale dodatkowo część spektrum trafi do powłoki podgrzewając ją. Uwięzione ciepło można również wykorzystać do produkcji energii, tym samym zwiększając efektywność ogniwa.

Naukowcy twierdzą, że nowe ogniwa są w stanie zapewnić napięcie o 500% wyższe w porównaniu do obecnie stosowanych systemów hybrydowych, a sprawność ogniw jest o 20 procent wyższa w stosunku do zwykłych paneli. Zwykłe panele słoneczne produkują energię elektryczną wyłącznie ze światła i przez to ich sprawność jest tak niska, że w zasadzie nie nadają się jako podstawowy system zasilania naszego mieszkania.

Źródło: ASC Publications

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X