Czy odpady służące do zabezpieczania przesyłek zwiększą wydajność baterii?

Grupa naukowców z Purdue University opracowała nowy sposób wykorzystania piankowych odpadów służących do zabezpieczania przesyłek w transporcie. Użyto je do stworzenia zupełnie nowych elektrod współczesnych baterii litowo-jonowych, które są znacznie efektywniejsze od grafitu.

Każdy, kto otrzymuje przesyłki, doskonale zna polistyrenowe orzeszki stanowiące wypełnienie pudeł, które zabezpieczają towar w transporcie. Po otrzymaniu paczki trafiają do śmietnika. Naukowcy z Purdue University stworzyli specjalną metodę przekształcania tych odpadów w wysoko wydajne elektrody wykorzystywane w bateriach litowo-jonowych. Stworzone w ten sposób anody są dużo efektywniejsze od tradycyjnych elektrod wykonanych z grafitu, a przy tym stanowią bardzo skuteczną metodę pozbycia się odpadów, których każdego roku trafia na wysypiska tysiące ton. Dzięki nowym anodom możliwe będzie znacznie szybsze ładowanie akumulatorów.

Wynalazek musi jeszcze zostać dopracowany, gdyż charakteryzuje się niską żywotnością nowych baterii, które wytrzymują zaledwie 300 cykli ładowania.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X