Fiat Chrysler Automobiles zostało oskarżony przez EPA o zaniżanie emisji spalin

Fiat Chrysler Automobiles zostało oskarżony przez EPA o zaniżanie emisji spalin
Flickr / @ Abdullah AlBargan / CC BY ND 2.0

Amerykańsko-włoski koncern Fiat Chrysler Automobiles również został oskarżony przez amerykańską agencję ds. ochrony środowiska (EPA) o greenwashing – wykorzystywanie w swoich silnikach podobnych trików jak Volkswagen

Celem miało być sztuczne zaniżanie emisji szkodliwych substancji podczas testów. Amerykańskie oskarżenie dotyczy 104 tys. SUV-ów i pikapów. Chodzi o auta sprzedane po 2014 roku i modele Jeep Grand Cherokee oraz Dodge RAM 1500.

Według zapewnień włoskiego ministerstwa transportu samochody w wariantach, o których wspomina EPA nie są homologowane ani sprzedawane we Włoszech, co w praktyce oznacza, że nie są też dostępne na innych europejskich rynkach.

Przedstawiciele FCA w odpowiedzi na oskarżenia, w swoim oświadczeniu wyrazili rozczarowanie, iż EPA podważa legalność stosowanego przez koncern oprogramowania sterującego pracą 3-litrowych diesli w samochodach z lat 2014–2016. Potwierdzają chęć ścisłej współpracy z EPA przy wyjaśnianiu wszelkich kwestii związanych z wystosowanym oskarżeniem.

Skutkiem afery związanej z Volkswagenem jest m.in. odszkodowanie w wysokości 4,3 mld dol. wypłacone przez niemiecki koncern oraz aresztowania pracowników firmy dokonywane w ostatnich dniach przez FBI.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X