Chiny w coraz szybszym tempie zastępują węgiel energią odnawialną

Chiny w coraz szybszym tempie zastępują węgiel energią odnawialną - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Ronnie Macdonald / CC BY 2.0
Flickr / @ Ronnie Macdonald / CC BY 2.0

Choć Chiny są największym producentem i konsumentem czarnego złota, rozpoczęły rewolucję energetyczną. Państwo środka w szybkim tempie zastępuje węgiel energią odnawialną, co obniża ceny czarnego surowca.

Tylko w ubiegłym roku moc zainstalowanych w Chinach paneli słonecznych wzrosła o ponad 80% aż do 77 GW. Dla porównania łączne moce zainstalowane polskich elektrowni każdego typu to około 40 GW. A zapotrzebowanie na energię elektryczną w Państwie Środka stale rośnie.

Zanieczyszczenie środowiska, przez lata ignorowane, od dekady jest już problemem politycznym. W 2009 r. Chiny prześcignęły Stany Zjednoczone pod względem nakładów inwestycyjnych na zielone technologie. W tym samym roku zajęły pozycję lidera, jeśli chodzi o produkcję baterii słonecznych i turbin wiatrowych. Gdy światowe rządy, wystraszone krachem 2008 r. szykowały pakiety stymulacyjne, Pekin połowę środków przeznaczył na ekologiczne inwestycje.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X