Chiny powoli stają się liderami na rynku OZE

Chiny powoli stają się liderami na rynku OZE
Flickr / @ julian / CC BY SA 2.0

Chiny coraz więcej inwestują w technologie niskoemisyjne i coraz mocniej starają się zdobyć pozycję światowego lidera w zakresie OZE, nie tylko wykorzystując sytuację na rynku wewnętrznym, ale także przy wykorzystaniu mocnej ekspansji międzynarodowej.

Poziom Chińskich inwestycji zagranicznych w technologie niskoemisyjne wzrósł w zeszłym roku o około 60%. Dzięki temu Państwo Środka zainwestowało aż 32 miliardy dolarów w tego typu systemy poza swoimi granicami.

Analitycy są zgodni co do faktu, że chiński kapitał ma ogromny potencjał, a inwestycje w OZE za granicami ma wykreować nowe rynki zbytu dla produkowanych w Chinach podzespołów. Chińska Grupa CTG produkująca systemy PV posiada już aktywa warte 100 miliardów dolarów i prowadzi aktywną ekspansję na całym świecie.

Osobnym zagadnieniem, jeśli chodzi o ekspansję producentów systemów PV z Chin są stosowane przez spółki z Państwa Środka praktyki dumpingowe. Doprowadziły one m.in. do upadku amerykańskiej Sunvivy, która nie wytrzymała konkurencji z chińczykami. Firma ta była jednym z największych producentów systemów PV w USA.

Specjalne cła, mające na celu uchronienie lokalnych producentów systemów PV już dawno wprowadziła Unia Europejska oraz Turcja. Karne cła mają objąć import modułów PV od chińskich firm takich jak: Trina Solar, Renesola czy Yingli.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X