Ceny ładowania samochodów Tesli na stacjach Supercharger w wybranych krajach

Ceny ładowania samochodów Tesli na stacjach Supercharger w wybranych krajach - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Austin Kirk / CC BY 2.0
Flickr / @ Austin Kirk / CC BY 2.0

Przez lata użytkownicy samochodów produkowanych przez koncern Tesla mogli całkowicie za darmo korzystać z szybkich ładowarek Supercharger. Od 15 stycznia korzystanie z ładowarek przestało być darmowe. Nowy właściciel Tesli musi ponosić za to dodatkowe opłaty.

Każdy z nowych właścicieli co roku (na urodziny swojego modelu) dostaje za darmo 400 kWh energii, która według producenta wystarczy na pokonanie dystansu około 1600 km. Będzie ją musiał wykorzystać w okresie 12 miesięcy od dostarczenia pojazdu, natomiast po wyczerpaniu tego limitu, będzie musiał sięgnąć do portfela.

Ceny za korzystanie z ładowarek różnią się w zależności od lokalizacji np. w Kalifornii opłaty wynoszą 20 centów za 1 kWh, w Waszyngtonie 12 centów za 1 kWh, natomiast w Virginii 22 ceny za 1 kWh.

To tylko jedna z form opłaty za Supercharger, gdyż w niektórych stanach funkcjonuje inna zasada ich naliczana. W przypadku aut z baterią o pojemności maksymalnie 60 kWh właściciel płaci 8 centów za minutę ładowania. Jeśli natomiast ładowany będzie model z większym akumulatorem, wówczas stawka wzrasta do 16 centów za minutę.

Ceny ładowania na stacjach Supercharger w wybranych krajach europejskich

Polska – 0,50 PLN/min. (do mocy 60 kW włącznie) – 1,00 PLN/min. (powyżej mocy 60 kW)
Wielka Brytania – 0,20 GBP/kWh
Francja – 0,20 EUR/kWh
Niemcy – 0,17 EUR/min. (do mocy 60 kW włącznie) – 0,34 EUR/min. (powyżej mocy 60 kW)
Czechy – 5,00 CZK/kWh
Słowacja – 0,20 EUR/kWh

W Polsce stacje Supercharger zostały otwarte w Kostomłotach pod Wrocławiem, w Katowicach i Poznaniu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X