Brytyjczycy rozpoczynają budowę przybrzeżnej farmy wiatrowej największej tego typu elektrowni na świecie
Hornsea Project Two

Brytyjczycy rozpoczynają budowę przybrzeżnej farmy Hornsea Project Two, mającej być największą tego typu elektrownią na świecie.

Wiatraki to obecnie jeden z najtańszy pomysłów na produkcję zielonej energii elektrycznej, ale nie pozbawiony wad. Są nimi generowany przez nie hałas i spore rozmiary, przez co zajmują grunt, który można zagospodarować w inny sposób. Coraz częściej odchodzi się od budowy farm wiatrowych na lądzie i przenosi je na wodę, instalując generatory w niewielkiej odległości od brzegu.

Budowana farma Hornsea Project Two powstanie w odległości 89 km od brzegu i zajmie powierzchnię około 480 km kw., na której zainstalowanych zostanie 300 turbin produkujących łącznie 1,8 GW energii elektrycznej. Wystarczy to do zaopatrzenia w prąd około 1,6 mln gospodarstw domowych.

Projekt realizowany jest przez duńską firmę SMartWind, która planuje zbudować łącznie trzy takie przybrzeżne farmy. Gdy zostaną ukończone, będą produkować w sumie 4 GW energii, która wystarczy do zasilenia 4 mln brytyjskich domów.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz