Brytyjczycy rozpoczynają budowę przybrzeżnej farmy wiatrowej największej tego typu elektrowni na świecie

Brytyjczycy rozpoczynają budowę przybrzeżnej farmy wiatrowej największej tego typu elektrowni na świecie
@ Hornsea Project Two

Brytyjczycy rozpoczynają budowę przybrzeżnej farmy Hornsea Project Two, mającej być największą tego typu elektrownią na świecie.

Wiatraki to obecnie jeden z najtańszy pomysłów na produkcję zielonej energii elektrycznej, ale nie pozbawiony wad. Są nimi generowany przez nie hałas i spore rozmiary, przez co zajmują grunt, który można zagospodarować w inny sposób. Coraz częściej odchodzi się od budowy farm wiatrowych na lądzie i przenosi je na wodę, instalując generatory w niewielkiej odległości od brzegu.

Budowana farma Hornsea Project Two powstanie w odległości 89 km od brzegu i zajmie powierzchnię około 480 km kw., na której zainstalowanych zostanie 300 turbin produkujących łącznie 1,8 GW energii elektrycznej. Wystarczy to do zaopatrzenia w prąd około 1,6 mln gospodarstw domowych.

Projekt realizowany jest przez duńską firmę SMartWind, która planuje zbudować łącznie trzy takie przybrzeżne farmy. Gdy zostaną ukończone, będą produkować w sumie 4 GW energii, która wystarczy do zasilenia 4 mln brytyjskich domów.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X