BP zapłaci prawie 21 mld dolarów za wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej

BP zapłaci prawie 21 mld dolarów za wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej
@ US Coast Guard – Deepwater Horizon fire/ Public domain

W ramach sfinalizowanej w poniedziałek ugody koncern energetyczny BP wypłaci rządowi USA i pięciu stanom łącznie 20,8 mld dolarów z tytułu roszczeń będących skutkiem wycieku ropy z platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku.

Jak zaznacza agencja AFP, może to być rekordowa w dziejach Stanów Zjednoczonych kwota ugody, której stroną jest tylko jeden podmiot. Jest to kwota znacząco wyższa niż 18,7 mld dol., które koncern BP wstępnie zgodził się zapłacić w lipcu br., kończąc trwającą pięć lat batalię prawną.

20 kwietnia 2010 roku na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch, który spowodował śmierć 11 osób i trwający blisko trzy miesiące wyciek ropy z podmorskiego złoża.

Jak ustalono w trakcie przewodu sądowego, do wód Zatoki Meksykańskiej w wyniku katastrofy ekologicznej przedostało się 3,19 mln baryłek ropy, powodując znaczne szkody środowiskowe. Ugoda dotyczy zarówno kar finansowych za naruszenie ustawy o ochronie wód, jak też roszczeń odszkodowawczych, wysuniętych przez 400 instytucji rządowych oraz władze Alabamy, Florydy, Luizjany, Missisipi i Teksasu. Już wcześniej BP zgodził się na wypłacenie 5,84 mld dol. odszkodowań dla osób i przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku eksplozji i wycieku.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X