Boje będą ostrzegać pływaków przed brudną wodą

Morza i oceany stają się coraz bardziej zanieczyszczone. Do tej pory żeby ocenić czy woda nadaje się do pływania, potrzebne były laboratoryjne testy próbek wody, których wyniki znane są dopiero po 24 do 48 godzin później. Inżynierowie z amerykańskich uniwersytetów opracowali jednak technologię, która robi to znacznie szybciej.

Zespoły naukowców z Michigan State University oraz US Geological Survey opracowały nowy typ boi, która zrobi to znacznie szybciej. Pomiar jakości wody odbywa się dzięki licznym sensorom zainstalowanym w boi, które mierzą m.in. jej temperaturę, przejrzystość oraz poziom zawartości bakterii. W boi znajduje się również modem komórkowy, który gromadzone dane przesyła do serwera znajdującego się na nabrzeżu.

Serwer dane poddaje analizie, a następnie wykorzystując RSS, przesyła powiadomienia do osób zajmujących się nadzorem nad plażami. Dodatkowo informacje mogą być zamieszczane na dedykowanej stronie internetowej. Technologia jest już testowana na kilku plażach jeziora Lake Michigan w Chicago.

źródło: gizmag.com

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X