fbpx

Bill Gates przedstawił inicjatywę na rzecz promowania czystej energii i walki ze zmianami klimatu

Bill Gates przedstawił inicjatywę na rzecz promowania czystej energii i walki ze zmianami klimatu
Flickr / @ Timothy Vollmer / CC BY 2.0

Założyciel Microsoftu Bill Gates oraz 27 innych wiodących przedsiębiorców przedstawiło inicjatywę na rzecz promowania czystej energii i walki ze zmianami klimatu, Breakthrough Energy Coalition. Poparcie dla projektu zapowiedziało już 20 krajów.

Gates przedstawił ten pomysł w Paryżu na konferencji klimatycznej ONZ, w obecności prezydenta USA Baracka Obamy i szefów rządów. Na spotkaniu obecny był szef Amazona Jeff Bezos, założyciel Facebooka Mark Zuckerbeg, była szefowa Hewlett-Packard Meg Whitman, współzałożyciel SAP Hasso Plattner, najzamożniejszy przedsiębiorca Afryki Aliko Dangote, finansiści George Soros i John Doerr, a także założyciel firmy Virgin Richard Branson.

Poparcie dla projektu zapowiedziały m.in. Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Zadeklarowały one, że w ciągu 5 lat podwoją nakłady na rozwijanie źródeł czystej energii, by zmniejszyć emisję szkodliwych gazów takich jak dwutlenek węgla.

Bill Gates przekonywał, że źródła czystej, przystępnej cenowo i niezawodnej energii mogłyby pomóc utrzymać stabilny poziom cen, umożliwiając mniej zamożnym krajom podniesienie się z biedy.

Rozpoczęta w poniedziałek konferencja klimatyczna COP21 potrwa do 11 grudnia i ma doprowadzić do zawarcia porozumienia klimatycznego, które ma nie dopuścić do wzrostu średniej temperatury o ponad 2°C w stosunku do epoki przedindustrialnej.

W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4°C pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

źródło: Breakthrough Energy Movement

Leave a Reply

Przewiń do góry
X