Biblioteka młodego ekologa

Największe w polskim internecie alfabetyczne zestawienie książek, poradników dla dzieci i młodzieży, na tematy związane z ekologią, ochroną środowiska i zagrożeniami ekologicznymi.

Biblioteka młodego ekologa

Książki o ekologii, przyrodzie i ochronie środowiska to dobry punkt wyjścia do rozmowy z naszymi pociechami o tym, jak dbać o nasz wspólny dom – Błękitną Planetę Ziemię!

Uwaga! Brak tu Twojej ulubionej książki dla dzieci? Jesteś autorem/autorką książki na wymienione tematy? Chcesz ocenić wymienioną książkę? Pisz na adres wlaczoszczedzanie@gmail.com. Dodam twoją recenzję do opisu. Aktualizacja spisu następuje raz w miesiącu.

Liczba: 226 książek, poradników, przewodników

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022

A

Czy wiesz, jak ważna jest energia słoneczna dla naszej planety? Czy potrafisz powiedzieć, czym jest energia i dlaczego potrzebujemy jej do życia? W tej książce poznasz źródła energii odnawialnej, nauczysz się, jak ją oszczędzać, oraz utrwalisz swoją wiedzę, wykonując ciekawe ćwiczenia. Na końcu książki czeka na Ciebie gra planszowa oraz dyplom za zdobycie wiedzy.

Czy wiesz, że świat jest naszym wspólnym domem? Wokół żyje mnóstwo ciekawych zwierząt, rosną rośliny, które są dla nich pokarmem lub dają im schronienie – wspólnie tworzymy naszą przyrodę. W tej książce dowiesz się, jak pomóc zwierzętom w zimie, dlaczego drzewa są tak ważne i dlaczego musimy dbać o pszczoły. Na końcu książki czeka na Ciebie gra planszowa oraz dyplom za zdobycie wiedzy.

Czy wiesz, że ponad dwie trzecie naszej planety to woda? To najważniejsza substancja na Ziemi. Woda jest nam niezbędna do życia, dlatego należy odpowiednio dbać, by jej nie zabrakło. W tej książce dowiesz się wszystkiego o wodzie, o jej różnych formach skupienia i obiegu w przyrodzie. Na końcu książki czeka na Ciebie gra planszowa oraz dyplom za zdobycie wiedzy.

Czy wiesz, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla naszej planety? Wystarczy wprowadzić drobne zmiany w naszym codziennym życiu. W tej książce dowiesz się, co robić ze śmieciami, jak je segregować i które z nich można przetworzyć. Książka zawiera ciekawe ćwiczenia, grę planszową oraz dyplom za zdobycie wiedzy.

Ale drzewa!

Ale drzewa!

Autor: Zuzanna Malinowska
Wydawnictwo: Wytwórnia
Liczba stron: 128

Kompendium wiedzy o drzewach w bogato ilustrowanym, albumowym wydaniu. Poznajemy zwyczaje i tajemnice największych roślin lądowych, fakty, o których mogliśmy nie wiedzieć i ciekawostki, które nas zaskoczą. Książka zawiera też atlas najpopularniejszych gatunków drzew rosnących w Polsce. Po jej lekturze z łatwością rozpoznamy drzewa, które rosną w naszym otoczeniu, a zwykła wycieczka do lasu okaże się odkrywczą wyprawą.

Zuzanna Malinowska jest absolwentką Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP, projektuje książki, uczy jazdy na nartach i tworzy przedmioty z ceramiki. Mieszka i pracuje w Warszawie. To jej pierwsza autorska książka.

B

Bądź Eko. Edukacyjna książeczka z naklejkami

Bądź Eko. Edukacyjna książeczka z naklejkami

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Aksjomat
Liczba stron: 16

Jak i dlaczego segregować odpady? Co zrobić ze zużytymi bateriami? Co to jest Tetra-Pak? Gdzie wyrzucić lekarstwa? Na czym polega recykling i dlaczego warto go stosować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w „Bądź eko. Książeczka edukacyjna z naklejkami”.
Opracowanie ma formę zbioru łamigłówek z licznymi naklejkami i ciekawostkami. Poprzez zabawę wzbogaca wiedzę ekologiczną dzieci i zachęca do bycia eko na co dzień. Polecamy do nauki, miłego spędzania czasu i do kształtowania proekologicznych postaw u najmłodszych.

Basia i śmieci

Basia i śmieci

Autor: Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Harper Collins (Harperkids)
Liczba stron: 24

Kolejny tom przygód Basi – ulubionej przyjaciółki przedszkolaków!

Skąd się biorą śmieci? Czy musi ich być tak dużo? Co można zrobić, żeby było ich mniej? Te wszystkie pytania zadaje sobie i innym Basia. Zadaje je w czasie sprzątania pokoju, podczas spaceru nad rzeką i w mieście. Wszędzie tam, gdzie są śmieci. A one są, niestety, wszędzie…

Było sobie drzewo…

Było sobie drzewo…

Autor: Ola Makowska, Magdalena Młodnicka
Wydawnictwo: Jupi Jo!
Liczba stron: 16

Było sobie drzewo… to historia, która wprowadza najmłodsze dzieci w temat ochrony drzew. Pokazuje, jak ważną rolę pełnią drzewa i jak wiele czasu musi minąć, żeby wyrósł las.

Książkę wyróżnia oryginalne opracowanie graficzne, w którym kolorowe ilustracje tworzą wyjątkowe zestawienie z naturalną tekturą. Warto podkreślić, że książki z serii Zielone ABC są drukowane na papierze z odzyskanej makulatury. Wybierając je, dbasz o naszą planetę i uczysz dziecko troski o środowisko.

C

Chrońmy naszą planetę

Chrońmy naszą planetę

Autor: Beaumont Emilie
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 30

Książeczka ta, adresowana do najmłodszego czytelnika, nauczy go szacunku dla przyrody oraz mądrych i ekologicznych zachowań.

Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia

Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia

Autor: Laura Ertimo, Mari Ahokoiyu
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron:56

Najnowsza, pięknie ilustrowana, mądra i przystępna książka edukacyjna dla dzieci (i nie tylko!) o zmianach klimatycznych. Przyprawiona humorem i ubarwiona wyrazistymi ilustracjami opowieść, przeplatana wyjaśnieniami i przykładami z historii, geografii, chemii, fizyki i biologii – zainteresuje każdego. Książka przybliża jeden z podstawowych problemów nie tylko dla przyszłości świata, ale i dla naszej codzienności – zmiany klimatyczne. Wskazuje też drobne kroki, które mogą pomóc uchronić przed katastrofą ekologiczną, a także pozwolą nam zdrowiej i bezpieczniej żyć.

Lotta i Kasper nie rozumieją, dlaczego znowu nie będą mieć magicznych śnieżnych świąt Bożego Narodzenia, które znają tylko z pocztówek. Postanawiają więc sami sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się z pogodą. I udają się w podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. A towarzyszy im pewien bardzo zły i złośliwy stwór…

Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling

Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling

Autor: Nessmanna Philippe
Wydawnictwo: Arkady
Liczba stron:

Dziura ozonowa, ocieplenie klimatu, powiększanie się obszarów pustynnych, kwaśne deszcze… Nasza planeta jest stale zagrożona. Ale co to dokładnie jest zanieczyszczenie środowiska? Ile gatunków zwierząt i roślin ginie co roku? Czy energia nuklearna jest niebezpieczna? Co można zrobić, żeby wstrzymać proces niszczący Ziemię? Z serią „Co to jest?” uczysz się bawiąc. Wykonaj proste doświadczenia z tej książki, a wkrótce ochrona naszej planety nie będzie miała dla ciebie tajemnic.

Ekologia. Energia odnawialna. Ocieplenie klimatu. Recykling – to kolejna książka z serii „Co to jest?” – bogato ilustrowanych książek prezentujących po kilkadziesiąt doświadczeń i eksperymentów, które pozwalają dziecku szybko i łatwo zrozumieć zjawiska z różnych dziedzin nauki. Książki te okażą się nie tylko wspaniałą pomocą dla nauczycieli, ale także podpowiedzą jak przyjemnie i z pożytkiem spędzić czas z dzieckiem w domu.

Co zrobić z tą górą śmieci?

Co zrobić z tą górą śmieci?

Autor: Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 32

To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by na serio zatroszczyć się o Ziemię. Czytając książkę od początku do końca, poznasz kilka praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów. Dlaczego nie wszystkie? Bo nikt ich nie zna, ciągle powstają nowe! Może i ty coś wymyślisz? Przeglądając strony od końca do początku, zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałki, zobaczysz, jak bardzo zasypaliśmy świat odpadami. Coś z tym trzeba zrobić…

Co zrobić z tą chmurą smogu?

Co zrobić z tą chmurą smogu?

Autor: Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 32

To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by zastanowić się, dlaczego powietrze, którym oddychamy, jest tak zanieczyszczone. I czy możemy z tym coś zrobić? Pewnie! W książce znajdziesz kilka sposobów na zmniejszenie poziomu smogu. Niestety, nie wszystkie działania zależą od nas. Niektóre mogą podjąć tylko rządy i przemysł. Warto więc wiedzieć, czego powinniśmy od nich oczekiwać. Rzecz jasna, sami też musimy działać, nawet jeśli uda się zmienić tylko drobiazgi.

Coś z niczego. EKOzabawy dla małych i dużych

Coś z niczego. EKOzabawy dla małych i dużych

Autor: Paweł Chrzanowski, Izabela Górnicka-Zdziech
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 128

Skarbnica pomysłów na świetną zabawę połączoną z mądrym przekazem. Jak razem z dziećmi spędzić czas twórczo, ciekawie i mądrze, wykorzystując to, co mamy na co dzień w domu? Odpowiedź brzmi: EKOZABAWY!

W ekozabawach wykorzystuje się przedmioty, które normalnie trafiłyby do kosza, takie jak butelki po napojach, słoiki po dżemach i słoiczki niemowlęce, rolki po papierze toaletowym, tekturowe opakowania, pudełka po butach czy stare gazety. Prace artystyczne oraz zabawy ruchowe zawarte w książce są proste, a zarazem nie wymagają specjalnych przygotowań i zakupów. Większość dzieł dziecko może wykonać samo, nawet bez pomocy rodzica z tego, co aktualnie ma w domu. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, ich rodziców, a także nauczycieli.

Czy wiecie, jak pomóc planecie?

Czy wiecie, jak pomóc planecie?

Autor: Magdalena Młodnicka, Ola Makowska
Wydawnictwo: Jupi Jo!
Liczba stron: 16

Czy wiecie, jak pomóc planecie? to książka, która wprowadza najmłodszych w temat ochrony środowiska. Pokazuje, że kiedy wszyscy trochę się postaramy, zrobimy wielkie rzeczy dla naszej planety. Książkę wyróżnia oryginalne opracowanie graficzne, w którym kolorowe ilustracje tworzą wyjątkowe zestawienie z naturalną tekturą. Dodatkową atrakcję stanowią otwierane okienka, które zachęcają dzieci do odkrywania kolejnych stron.

Co ważne, książki z serii Zielone ABC są drukowane na papierze z odzyskanej makulatury. Wybierając je, dbasz o naszą planetę i uczysz dziecko troski o środowisko.

D

Dbam o środowisko. Akademia Ekologii

Dbam o środowisko. Akademia Ekologii

Autor: Macias Kinga
Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 32

Gdzie wyrzucić butelkę po mleku? Co zrobić z opakowaniem po jogurcie? Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza? Co oznaczają symbole na produktach w sklepie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz, bawiąc się i rozwiązując ćwiczenia z Eko-Skrzatem. W środku znajdziesz także grę planszową, w którą możesz zagrać z przyjaciółmi, oraz dyplom Przyjaciela Przyrody. Akademia Ekologii to seria książek aktywizujących, które zawierają aktualne informacje na temat segregacji odpadów i uczą, jak wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w codzienne życie. To ważne, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się zasad segregowania odpadów.

Dbajmy o naszą planetę

Dbajmy o naszą planetę

Autor: Ilaria Faccioli, Katie Daynes
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 16

Planeta Ziemia jest jedynym domem, jaki mamy. Nie dbaliśmy o nią zbyt troskliwie. Otwieraj okienka, by dowiedzieć się, co robiliśmy źle i jak możemy pomóc naszej planecie.

Ta starannie opracowana, bogato ilustrowana książka w przystępny sposób wyjaśnia, dlaczego na Ziemi mogło powstać życie i jakie zagrożenia dla planety wynikają z niewłaściwej działalności człowieka. Przybliża takie ważne tematy, jak emisja gazów cieplarnianych, ślad węglowy czy czysta energia. Mały czytelnik dowie się, dlaczego powinniśmy jeść lokalne owoce i warzywa, a nawet ile wody potrzeba do wyprodukowanie jednej bawełnianej koszulki i ile może jej oszczędzić podczas codziennego mycia zębów. Na końcu znajdzie „Plan działania”, w którym zostały zebrane pomysły pozytywnych zachowań przedstawione na poszczególnych stronach książki.

Dbam o środowisko. Główka pracuje

Dbam o środowisko. Główka pracuje

Autor: Iwona Orowiecka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 24

Seria edukacyjna to 12 zeszytów pozwalających na ćwiczenie i utrwalanie wiedzy przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Przygotowane zgodnie z podstawą programową! Doskonałe uzupełnienie nauki w pierwszych klasach szkoły podstawowej!

Dlatego nie jemy zwierząt

Dlatego nie jemy zwierząt

Autor: Ruby Roth
Wydawnictwo: Cień Kształtu
Liczba stron: 48

Dlatego nie jemy zwierząt to pierwsza książka dla dzieci, która ze szczerością i współczuciem przygląda się życiu i niedoli zwierząt na fermach przemysłowych. Barwna obsada złożona ze świnek, indyków, krów i wielu innych zwierząt przybliży młodym czytelnikom wegetarianizm i weganizm. Te ujmujące zwierzątka pokazane są zarówno w swoim naturalnym środowisku – gdy tworzą relacje, szturchają się noskami, przytulają się i oczarowują swoimi rytuałami i rodzinnym instynktem – a także w smutnych warunkach na fermach przemysłowych.

Książka pokazuje wpływ, jaki jedzenie zwierząt ma na nasze środowisko, lasy deszczowe i zagrożone gatunki, a także sugeruje, jakie kroki dzieci mogą podjąć, by dowiedzieć się więcej o wegetariańskim i wegańskim stylu życia. Ta napisana z głębi serca praca jest kluczowym źródłem dla rodziców, którzy chcieliby porozmawiać z dziećmi na ten ważny i aktualny temat.

E

Eko song

Eko song

Autor: Justyna Stefańczyk
Wydawnictwo: Dzika Małpa
Liczba stron: 32

Książka obrazkowa podejmująca tematy związane z ekologią, ochroną gatunków oraz miejscem człowieka w ekosystemie. Książka przeznaczona jest dla dzieci i dla dorosłych.

Ekologia. 30 Kartek superzabawy

Ekologia. 30 Kartek superzabawy

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: MD
Liczba stron: 60

Kolorowanki notesowe dla dzieci to nie tylko doskonała forma zabawy, ale również rodzaj rozrywki, która rozwija i pozytywnie wpływa na wyobraźnię oraz kreatywność.

Ekologia. Dbam o planetę

Ekologia. Dbam o planetę

Autor: Zając Żaneta
Wydawnictwo: Arystoteles
Liczba stron: 32

Pod koniec drugiej dekady XXI wieku Ziemię, jedyne miejsce we Wszechświecie, gdzie istnieje życie, zamieszkuje prawie 8 miliardów ludzi. Każdy z nich codziennie oddycha, je, przemieszcza się i korzysta z dobrodziejstw współczesnej cywilizacji. Zapewnienie takiego komfortu egzystencji wymaga wytworzenia ogromnych ilości pożywienia, energii i wielkiej ilości różnych dóbr. Wszystko to, niestety, odbywa się ze szkodą dla środowiska naturalnego, które na skutek nadmiernej emisji do atmosfery gazów oraz poprzez zanieczyszczenie wód przez ścieki, degradację gleb przez nawozy, powstawanie dziury ozonowej i efekt cieplarniany ulega ciągłemu i bezpowrotnemu niszczeniu.

Na szczęście żyjemy w czasie i kręgu kulturowym, który posiada świadomość ekologiczną i wie, że przyszedł już najwyższy czas, aby ratować Ziemię i zachować ją dla przyszłych pokoleń. Każdy z nas może się do tego przyczynić, zdając sobie sprawę z istniejących zagrożeń oraz eliminując je i prowadząc ekologiczny styl życia.

Pierwsze tego efekty już są odczuwalne i widoczne. Zmniejsza się dziura ozonowa na obszarach podbiegunowych. Pojawiają się farmy wiatrowe oraz panele fotowoltaiczne na dachach, będące alternatywnymi źródłami czystej energii. A na drogach przybywa aut z napędami hybrydowymi i elektrycznymi, ograniczającymi emisję spalin. Właśnie o tych ekologicznych problemach i wyzwaniach, jakie przed nami stoją, jest ta książka.

Ekologia. Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw

Ekologia. Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw

Autor: Gaëlle Bouttier-Guérive, Gwé
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 20

Jak rozmawiać z dziećmi o ekologii? Jak uczyć dbania o środowisko? Jak sprawić, żebyśmy to nie my musieli przypominać dzieciom np. o niemarnowaniu wody, ale żeby one same domagały się tego od nas? Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw przystępnie, językiem dostosowanym do możliwości i wrażliwości dzieci uświadamia, jak wygląda kondycja naszej planety, jakie są jej zagrożenia. Największą zaletą publikacji są jednak praktyczne ekologiczne porady, od których książka aż pęka w szwach. Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw to książka edukacyjna, o tematyce ekologicznej, która uczy przez zabawę. Nie znajdziecie w niej nudnych pogadanek ani suchych wykładów.

Książka inspiruje do lepszego życia nie tylko dzieci, ale i dorosłych: pokazuje, jak żyć bardziej ekologicznie i dbać o środowisko, pomaga budować poczucie odpowiedzialności za naszą planetę, uwrażliwia na los roślin, zwierząt, ludzi, na nasze wspólne dobro.

Książka zawiera: 9 gier i zabaw, quizy, zgadywanki, wycinane pionki do gry planszowej. Ekologiczna frajda gwarantowana! Książka zachwyci dzieci kolorowymi obrazkami, od których trudno oderwać wzrok. Barwny świat z książki daje nadzieję, że mimo zagrożeń, przyszłość Ziemi rysuje się w kolorowych barwach. Książka daje poczucie sprawczości – wszystko jest w naszych rękach. Możemy uratować Ziemię.

Ekologia Recykling

Ekologia Recykling

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: MD
Liczba stron: 36

Seria EKOLOGIA to propozycja, która pomoże wprowadzić najmłodszych w bardzo ważny temat dbania o nasze środowisko. 32 bogato ilustowane strony z ciekawostkami i zadaniami dotyczącymi recyklingu. W środku wkładka z dyplomem dla tych co wzorowo dbają o przyrodę.

Ekologia. Wszechocean

Ekologia. Wszechocean

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: MD
Liczba stron: 36

Seria EKOLOGIA to propozycja, która pomoże wprowadzić najmłodszych w bardzo ważny temat dbania o nasze środowisko. 32 bogato ilustowane strony z ciekawostkami  i zadaniami dotyczącymi recyklingu. W środku wkładka z dyplomem dla tych co wzorowo dbają o przyrodę.

Ekologia bez tajemnic

Ekologia bez tajemnic

Autor: Magda Maciak, Ala Hanna Murgrabia, Julia Burkacka-Mielcarz
Wydawnictwo: IBIS
Liczba stron: 32

Ekologia i życie w zgodzie z przyrodą to bardzo ważne zagadnienia we współczesnym świecie. Każdy mieszkaniec Ziemi, bez względu na wiek, powinien znać zasady ekologicznego savoir-vivre’u. Z kolei rodzice powinni zadbać o to, by ich dzieci od najmłodszych lat szanowały przyrodę, dbały o rośliny i zwierzęta, nie zaśmiecały środowiska oraz nie zużywały niepotrzebnie wody oraz energii elektrycznej.

Ekologia bez tajemnic to zabawny i pouczający komiks o przygodach Helenki i Jerzyka, śledząc ich perypetie dzieci dowiedzą się, co same mogą zrobić, aby żyć w zgodzie z naturą i nie szkodzić środowisku.

Ekologia dla najmłodszych. Dzień z życia ekologicznej rodziny

Ekologia dla najmłodszych. Dzień z życia ekologicznej rodziny

Autor: Lidia Rekosz-Domagała, Piotr Brydak (ilustr.)
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 38

Dzięki tej bogato ilustrowanej książce młodzi czytelnicy poznają sympatyczną ekologiczną rodzinkę i jej zwyczaje. Dowiedzą się też, na czym polega recykling, czy można pić wodę z kranu, co to jest kompostownik oraz co należy zrobić, żeby nie marnować jedzenia. Jeśli kochasz przyrodę, segreguj odpady, oszczędzaj wodę, nie marnuj jedzenia – po prostu bądź eko!

Ekologia i ochrona środowiska

Ekologia i ochrona środowiska

Autor: Joanna Włodarczyk
Wydawnictwo: Arti
Liczba stron: 64

Ekologia i ochrona środowiska w przystępny sposób przybliża ekologię – tę zwłaszcza współcześnie ważną naukę o funkcjonowaniu przyrody, zachodzących w niej zjawiskach dotyczących wszystkich żywych stworzeń. Dziś często słyszymy o problemach związanych z ochroną środowiska i ekologią. Warto przeczytać tę książkę i dowiedzieć się, jak postępować, aby chronić naszą planetę. Stańmy się odpowiedzialnymi mieszkańcami Ziemi!

Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę

Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę

Autor: Jenny Bonnin
Wydawnictwo: National Geographic
Liczba stron: 144

Pomóż ocalić naszą planetę! Czy wiesz, co jest najlepszym źródłem energii? Czy rozumiesz takie terminy jak recykling, ślad węglowy i globalne ocieplenie? Czy wiesz, jaki środek transportu jest najbardziej ekologiczny? Czy potrafisz zorganizować ekologiczne przyjęcie? Czy umiesz odróżnić surowce naturalne od syntetycznych? Czy wiesz, jak ocalić drzewa i dlaczego jedzenie świeżych warzyw i owoców jest korzystne dla środowiska? Czy potrafisz zmienić śmieci w dzieła sztuki? Czy słyszałeś o ekoturystyce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książce Ekologiczne dzieciaki pełnej zabawnych, łatwych i praktycznych sposobów na poprawienie kondycji naszej planety. Dzięki nim ochrona Ziemi będzie dużo łatwiejsza i ciekawsza.

Kim McKay i Jenny Bonnin proponują 100 praktycznych wskazówek i zabawnych sposobów na zmniejszenie niekorzystnego wpływu na klimat. Znajdziesz tu również wiele interesujących stron internetowych, które pomogą ci uzupełnić wiedzę o ekologii. Zastanów się nad swoim wpływem na środowisko. Pomyśl o tym, jak zużywać mniej wody, energii i produkować mniej śmieci. Dbaj o środowisko, a i ono zatroszczy się o ciebie. Możesz zmienić świat!

Ekologiczne dzieciaki czyli bon ton w przyrodzie

Ekologiczne dzieciaki czyli bon ton w przyrodzie

Autor: Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
Wydawnictwo: IBIS
Liczba stron: 48

Ekologiczne dzieciaki, czyli bon ton w przyrodzie to prawdziwa skarbnica wiedzy. Można się z niej dowiedzieć, jak należy postępować, by żyć w zgodzie z przyrodą. Jak oszczędzać energię i wodę, jak zachować się w lesie, co zrobić, gdy widzimy zwierzę potrzebujące pomocy – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w tej książce.

EKO-teatrzyk przedstawia: czyste buzie i zielona trawa

EKO-teatrzyk przedstawia: czyste buzie i zielona trawa

Autor: Beata Barbara Jadach
Wydawnictwo: Fraszka Edukacyjna
Liczba stron: 96

Czy przedszkolaki mogą dbać o przyrodę, segregować śmieci, zdrowo się odżywiać? Oczywiście! A można im w tym pomóc, proponując, by wcieliły się w rolę Księcia Czyściocha, Chemicznych Oparów lub Duszków Łakomczuszków. Wszak kto raz odegra rolę pingwina, który wynalazł sorbet, już zawsze będzie pamiętał, że owoce są zdrowsze od słodyczy.

Wszystkim, którzy pragną uczyć dzieci o ważnych sprawach poprzez zabawę w teatr, polecamy niniejszy zbiór trzydziestu scenariuszy inscenizacji, dotyczących higieny, zdrowia i ekologii. W załączniku znajdą Państwo szablony masek, które ułatwią przygotowanie kostiumów dla małych aktorów.

Ekologia. Obrazkowa encyklopedia dla dzieci

Ekologia. Obrazkowa encyklopedia dla dzieci

Autor: Paroissien Emmanuelle
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 124

Dlaczego każdy gatunek jest taki cenny? Dlaczego nigdy nie zabraknie deszczu? Dlaczego efekt cieplarniany nie jest taki zły? Co wiatr ma wspólnego z elektrownią? Jak myć zęby ekologicznie? Dlaczego tak martwi nas śmierć koralowców? Jak chronić zwierzęta morskie?
Odpowiedzi na te i na prawie 500 innych pytań znajdują się w tej ilustrowanej książce, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych.

Elementarz ekologiczny

Elementarz ekologiczny

Autor: Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Justyna Jednoróg
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 80

Elementarz ekologiczny to świetny sposób, aby zainteresować dziecko wiedzą o ekologii. Książka pokazuje czytelnikom, jak poważny jest stan naszej planety i motywuje do działania.

Tytuł porządkuje wiedzę, otwiera oczy i pokazuje, ile jest sposobów, aby bez wielkiego wysiłku zmieniać świat na lepsze. Zwraca uwagę na to, jak segregować odpady (przede wszystkim pokazuje po co to wszystko i co się z tymi śmieciami dzieje później), tłumaczy, jak unikać używania plastiku i jak oszczędzać cenną wodę, a co najważniejsze pokazuje, jak zdrowo żyć – zgodnie z zasadą zero waste. Elementarz ekologiczny pokazuje i uczy, że żeby dbać o środowisko należy zacząć od własnego podwórka.

W poradniku Elementarz ekologiczny znajdują się fakty na temat ochrony środowiska, zmian klimatycznych, ciekawostki i pomysły, jak od małego zmieniać świat na lepsze w sensie ekologicznym, jak żyć zdrowo, jak nie marnować zasobów i dbać o środowisko.

Energia odnawialna! Akademia mądrego dziecka

Energia odnawialna! Akademia mądrego dziecka

Autor: Ruth Spiro
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 10

Od najmłodszych lat czytamy dzieciom książeczki o kotkach, jabłuszkach, pociągach. Dlaczego nie mielibyśmy im czytać o energii odnawialnej? W końcu to jedno z kluczowych pojęć współczesnego świata.

Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka to książeczka edukacyjna, która w najprostszych słowach i pojęciach z otoczenia bobasa tłumaczy, czym jest energia odnawialna i dlaczego jest tak ważna.

Energia. Sprawdźcie sami

Energia. Sprawdźcie sami

Autor: Alice James
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 12

W naszym codziennym życiu potrzebujemy energii – i to w dużych ilościach! Otwieraj okienka i dowiedz się, czym jest energia, do czego można ją wykorzystać i jak jej wytwarzanie wpływa na środowisko naturalne. Dzięki tej książce poznasz także nowatorskie rozwiązania, które w przyszłości zapewnią nam dostawy prądu.

F

Fajne rzeczy z niefajnych śmieci

Fajne rzeczy z niefajnych śmieci

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Dragon
Liczba stron: 64

Czy wiesz, ile śmieci rocznie produkują mieszkańcy Europy? Średnia ilość przypadająca na jednego mieszkańca to ok. 500 ton. Sporo, prawda? Plastikowe butelki, nakrętki, papierowe kubeczki czy wytłoczki, korki, puszki, a nawet rolki po papierze toaletowym – to produkty, z których można wykonać jeszcze wiele wspaniałych rzeczy. Niniejsza książka to pozycja, która nie tylko rozwija wyobraźnię i kreatywność, ale także uczy dbania o środowisko.

Fuj! Jak mniej śmiecić 

Fuj! Jak mniej śmiecić 

Autor: Jimenez Empar, Jimenez Nuria
Wydawnictwo: Biobooks
Liczba stron: 36

Wszystko, czego ludzie potrzebują do życia, jest źródłem odpadów. Z tej książki dowiesz się, skąd się biorą śmieci, jak można się ich pozbyć i co by się stało, gdybyśmy nie ograniczali ich wytwarzania. Nauczysz się, co zrobić, by twój dom nie zamienił się w wytwórnię śmieci. 

Książka z  edukacyjnej serii dla dzieci (5+) , ich rodziców i nauczycieli o tematyce ekologicznej Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami!. W ciekawy i przystępny sposób, łącząc wiedzę o otaczającym nas świecie z zabawą, uczy dzieci szacunku do natury. Pomaga rodzicom i nauczycielom kształtować proekologiczne postawy dzieci i wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w życiu codziennym.

G

Globalne ocieplenie. Co Ty możesz zrobić?

Globalne ocieplenie. Co Ty możesz zrobić?

Autor: Murphy Glenn
Wydawnictwo: Multico
Liczba stron: 64

Coraz częściej słyszysz o globalnym ociepleniu. Globalne ocieplenie to temat ważny i aktualny. Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana za wysiłki na rzecz upowszechniania wiedzy o zmianach klimat . Przyszłość Ziemi jest troską naukowców i polityków, ale przekonaj się, jak wiele zależy od Ciebie!

Dowiedz się: Co to jest globalne ocieplenie? Co to dla nas oznacza? Co wspólnie możemy zrobić? Co Ty możesz zrobić? Przeczytaj, żeby zrozumieć. Przeczytaj, by chronić naszą planetę.

Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe

Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe

Autor: Kalina Jerzykowska, Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 80

Najnowszy zbiór sztuk teatralnych Kaliny Jerzykowskiej, entuzjastki teatru dziecięcego

Znajdziecie tu garść pomysłów na szkolny, klasowy, świetlicowy, obozowy ekokabaret. Kabaret zaangażowany, promujący ekologię codzienną, najprostszą, a przez to najskuteczniejszą. Recyklingowy, bo tworzony przy wykorzystaniu najprostszych środków, czyli tych, które mamy pod ręką. Teatr dowcipny i rozśpiewany – w tomiku znajdziecie wiele odniesień do pięknych, „zielonych” piosenek, poczynając od „Pamiętajcie o ogrodach” Jonasza Kofty. Przepełniony energią i zaangażowany, bo tworzony pod hasłem: Nie poprawimy (choć trochę) świata bez przekonania, że nawet małolat i małolata mogą zrobić coś dla świata!

J

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii

Jak być eko, czyli wiersze o ekologii

Autor: Urszula Kamińska
Wydawnictwo: Greg
Liczba stron: 96

Jak być eko to idealna książeczka, która pomoże w humorystyczny i ciekawy sposób wytłumaczyć dzieciom wszystkie najważniejsze zagadnienia i pojęcia związane z ekologią.

Dzieci od najmłodszych lat dowiadują się, że należy dbać o dobro Ziemi, naszej planety. Co jednak oznacza ekologia i efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze niełatwo wytłumaczyć. Pomogą w tym wiersze zawarte w Jak być eko – w przystępny i zabawny sposób prezentują sposoby ochrony przyrody, dbania o czystość powietrza, wody, wyjaśniają, czym jest GMO, recykling i smog. Opisują, jak pozyskiwać energię, jak segregować śmieci, jak oszczędzać wodę.

Jak chronić przyrodę?

Jak chronić przyrodę?

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 112

Ta oryginalna, ozdobiona zabawnymi ilustracjami książka z usztywnionymi stronami na spirali to zbiór ponad 200 pytań i odpowiedzi, które zainteresują wszystkich ciekawych świata młodych miłośników przyrody. Czytelnicy poznają niesamowite bogactwa naszej planety i dowiedzą się, jakie działania należy podjąć, aby ją chronić.

Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!

Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!

Autor: Sylwia Majcher
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 128

Rola ekologii staje się coraz ważniejsza w naszym życiu. Nie ma lepszego sposobu, aby pomóc przyrodzie, jak już od najmłodszych lat uczyć dzieci zachowania proekologicznego. Dzięki temu w przyszłości każdy z nas może stać się ekobohaterem.

W książce Jestem eko znalazła się potężna dawka wiedzy ekologicznej w dynamicznej i interesującej dla dzieci formie: ciekawostki, wyzwania, doświadczenia, porady. Poruszane w książce tematy to między innymi: oszczędzanie wody, recykling, niemarnowanie żywności, ograniczanie zakupów, globalne ocieplenie, smog. Przewodnikami po świecie ekologii są planeta Ziemia oraz rodzeństwo – chłopiec i dziewczynka z którymi z łatwością utożsami się czytelnik w wspólnie pokonają drogę do stania się ekobohaterem. Autorką książki jest dziennikarka zajmująca się tematem ekologii i propagatorka stylu życia Zero Waste Sylwia Majcher.

K

Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 160

Książka Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera z serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią” porusza zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym. Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie i czego życie potrzebuje do życia. Dowiadujemy się, skąd się bierze tlen, a skąd dwutlenek węgla; co to jest atmosfera, co się aktualnie z nią dzieje oraz czy człowiek zawsze tak mieszał w naturze.

Poznajemy sposoby, w jaki pozyskuje się energię (węgiel, ropa), oraz skutki zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Przeczytamy o nowych pomysłach na produkcję energii i o tym, które z nich dają efekty. Sprawdzimy także, co z kryzysem robią państwa i organizacje międzynarodowe, a co może zrobić każdy z nas.

Klimatyczni

Klimatyczni

Autor: Olga Ślepowrońska, Weronika Żurowska
Wydawnictwo: Tekturka
Liczba stron: 144

Klimatyczni to zwyczajni-niezwyczajni, którzy udowadniają nam, że każdy może zmieniać swój kawałek świata. A niemożliwe nie istnieje.

Zaczęłam pisać tę książkę (będąc w ciąży z Iduszką) na plaży w Portugalii. Kończyłam na poddaszu u Maszy Tanz i na oddziale patologii ciąży podczas bezsennych, cholestazowych nocy. Gdy moja córeczka pojawiła się na świecie, postawiłam ostatnią kropkę.

Lekko się pisało. Niosły mnie silne emocje. Radość z przedstawiania innowatorów społecznych (chciałabym, aby byli doceniani jak gwiazdy rocka albo piłkarze). Lęk o świat, na który sprowadziłam nowego człowieka. I smutek, że tyle mówi się o problemach, a tak rzadko pokazuje rozwiązania. Wierzę w moc książek.

Olga Ślepowrońska, autorka
Kolorowanka. Ekologia

Kolorowanka. Ekologia

Autor: Jarosłąw Zukowski
Wydawnictwo: Martel
Liczba stron: 32

Książeczka ma na celu zbliżenie dzieci do przyrody i ukazanie roli człowieka w zmieniającym się świecie. Zwraca uwagę na globalne zaśmiecanie ziemi oraz inne czynniki, które niszczą naszą planetę. Wskazuje podstawowe czynności typu: oszczędzanie wody i energii, sortowanie śmieci oraz wiele innych mających na celu ochronę środowiska. Została wydana pod patronatem Ligi Ochrony Przyrody.

M

Masz moc! Poradnik zmieniania świata

Masz moc! Poradnik zmieniania świata

Autor: Caroline Paul
Wydawnictwo: Papilon
Liczba stron: 128

Może i jesteś dzieckiem, ale na pewno MASZ MOC! I to ogromną! Nadszedł czas, by to pokazać. To poradnik-opowieść dla tych, którzy mają silne poczucie sprawiedliwości, empatię, poczucie humoru i wielkie serce. Znajdziesz tu mnóstwo porad, jak zmienić świat, proste zadania DIY, inspirujące historie o słynnych dzieciach aktywistach, takich jak Malala Yousafzai czy Claudette Colvin, a także o Twoich rówieśnikach, którzy swoimi codziennymi działaniami, krok po kroku, sprawiają, że świat staje się lepszy i lepszy. Zrób transparent, napisz list, zostań wolontariuszem, strajkuj lub maszeruj w pochodzie. Nie bądź obojętny. Jest mnóstwo sposobów na to, by zmieniać świat na to nigdy nie jesteś za młody.

Możemy uratować naszą Ziemię

Możemy uratować naszą Ziemię

Autor: Loll Kirby, Adelina Lirius
Wydawnictwo: Harper Collins (Harperkids)
Liczba stron: 32

Poznaj dzieci – takie jak ty – które walczą ze zmianami klimatycznymi. Zobacz, jak działają i przekonaj się, że przyszłość naszej planety zależy także od ciebie. W tej bogato ilustrowanej książce znajdziesz 12 prawdziwych historii dzieci, które zbierają śmieci, sadzą drzewa, oszczędzają wodę, sadzą rośliny dla owadów, walczą ze smogiem, plastikiem i wyrzucaniem jedzenia oraz edukują innych, bo zależy im na naszej planecie. Młodzi czytelnicy znajdą tu wiele porad, które zainspirują ich do podjęcia przyjaznych środowisku działań – w domu, szkole i swoim środowisku.

Czytając o kryzysie klimatycznym, możesz poczuć niepokój i bezradność. Ale masz prawo walczyć o swoją przyszłość i masz moc, żeby coś z tym zrobić. Wystarczy jedna osoba, żeby zacząć. Zobacz, jak zrobiły to dzieci opisane w tej książce.

Anna Taylor, założycielka Brytyjskiej Sieci Klimatycznej
My, strażnicy planety

My, strażnicy planety

Autor: Clive Gifford, Jonathan Woodward
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 126

Ziemi grozi niebezpieczeństwo! Pora się mu przeciwstawić. Czy podejmiesz to wyzwanie? Ratowanie planety to trudne zadanie, ale istnieją setki codziennych sposobów, by uczynić Ziemię lepszym miejscem dla wszystkich – czystym, bezpiecznym i zrównoważonym ekologicznie.

Jest tu mowa o gospodarstwie domowym, energii elektrycznej, żywności, wodzie, a także o środowisku naturalnym – morzach i oceanach, lasach i dzikich zwierzętach. Przystępny język, wiele odniesień do otaczających młodego człowieka zagadnień oraz lekka, wciągająca narracja sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Polecamy ją każdemu, kto chce mieć pewność, że młody czytelnik zrozumie, dlaczego ta kwestia jest obecnie kluczowa dla naszego życia, oraz po prostu wszystkim – niezależnie od wieku – którym dobro Ziemi leży na sercu.

N

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Autor: Kate Pankhurst
Wydawnictwo: Liber
Liczba stron: 32

W obliczu zagrożenia środowiska naturalnego, kiedy młodzi aktywiści, jak Greta Thunberg, wzywają polityków i ludzi u władzy do zapobiegania katastrofie klimatycznej, ta książka pokazuje, że nawet małe zmiany przynoszą wielkie rezultaty i każdy z nas może odegrać ważną rolę w walce o los naszej planety. Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę to zbiór inspirujących opowieści o kobietach, które pragnęły chronić Ziemię i wszystkich jej mieszkańców.

Pokonaj plastik i segreguj śmieci wraz z Isatou Ceesay, podziwiaj inteligencję szympansów z Jane Goodall i walcz z wycinką lasów z Wangari Maathal!

Książka, przystępnie napisana i pięknie zilustrowana przez bestsellerową autorkę Kate Pankhurst, uzupełniona o słownik ważnych pojęć z dziedziny ekologii, zainspiruje młodych czytelników opowiadając im fascynujące historie wielu kobiet, dla których dbanie o środowisko naturalne było priorytetem.

Nie wszystko na wysypisko!

Nie wszystko na wysypisko!

Autor: Ola Makowska, Agnieszka Bernacka
Wydawnictwo: Jupi Jo!
Liczba stron: 16

Nie wszystko na wysypisko! to książka, która wprowadza najmłodszych w temat segregowania śmieci i recyklingu. Pokazuje, jak ważne jest odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie surowców. Książkę wyróżnia oryginalne opracowanie graficzne, w którym kolorowe ilustracje tworzą wyjątkowe zestawienie z naturalną tekturą. Dodatkową atrakcję stanowią otwierane okienka, które zachęcają dzieci do odkrywania kolejnych stron.

Co ważne, książki z serii Zielone ABC są drukowane na papierze z odzyskanej makulatury. Wybierając je, dbasz o naszą planetę i uczysz dziecko troski o środowisko.

O

Ocal planetę! Poradnik młodego ekologa

Ocal planetę! Poradnik młodego ekologa

Autor: Ali Cronin
Wydawnictwo: IBIS
Liczba stron: 48

Interesuje Cię, co to jest globalne ocieplenie? Niepokoi Cię zanieczyszczenie środowiska wokół Ciebie? Chciałbyś pomóc w ratowaniu naszej planety? Oto książka dla Ciebie! Przeczytasz, z jakimi problemami walczą dziś ekolodzy. Nauczysz się segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd, a także podróżować, nie szkodząc środowisku.

Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Autor: Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 96

Czy ocieplenie klimatu zagraża życiu na Ziemi? Zmianę klimatu odczuwamy już prawie wszyscy – zimą pada mniej śniegu, a upalne lata są coraz bardziej uciążliwe. Coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe: powodzie, gradobicia, susze połączone z pożarami. Klimat zmienia się obecnie tak szybko jak nigdy wcześniej!

Czy zdążymy uchronić Ziemię przed klimatyczną katastrofą? I czy dzieci mogą pomóc dorosłym w walce z ociepleniem klimatu? Odpowiedzi szukajcie w tej książce, bo przyszłość naszej planety zależy od każdego z nas!

Odkrywanie świata. Ekologia

Odkrywanie świata. Ekologia

Autor: Beaumont Emilie , Sagnier Christine
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 120

Warto doceniać i szanować piękno przyrody, bo dary, które człowiek od niej otrzymuje, są nie do przecenienia. Dzięki tej książce młody czytelnik pozna najważniejsze zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, odkryje potencjał drzemiący w naturze i nauczy się zachowywać tak, by dbać o dobro wszystkich ludzi. Dowie się między innymi, czym są surowce odnawialne, pozna różne źródła energii, przeczyta o zagrożeniach, które czyhają na rzadkie gatunki roślin i zwierząt, i zobaczy, jak rozwój przemysłowy wpływa na środowisko naturalne. Taką wiedzę z pewnością warto posiąść!

Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć

Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć

Autor: Kimberlie Hamilton
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron:160

Na ratunek dzikim zwierzętom, które być może już nigdy nie zaznają wolności. Poznaj przedstawicieli najbardziej zagrożonych gatunków, bez których nasz świat będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Koalę, która cudem ocalała z pożaru w australijskim buszu, szczęśliwie wróciła na wolność i została ambasadorem programu adopcyjnego koali. Puchacza śnieżnego, który zagrał sowę Harrego Pottera i dzięki temu przyczynił się do ocalenia tego gatunku. I pierwszego w historii wieloryba, którego udało się ponownie wypuścić na wolność.

Przygotuj się na moc faktów i dowiedz się, co możesz zrobić, żeby ocalić dzikie gatunki. Inspirująca lektura dla dzieci w wieku 6+, które chcą zmienić przyszłość świata i żyjących na nim zwierząt.

Nasza planeta jest siedliskiem najprzeróżniejszych niezwykłych zwierząt, począwszy od maleńkich kolibrów po wieloryby dłuższe niż dwa piętrowe autobusy. Jednak wiele z nich popadło w tarapaty. Niektóre gatunki niegdyś licznie zamieszkujące ziemię zniknęły już na zawsze. I podobnie jak dawno temu mamuty – wiele zwierząt w dzisiejszych czasach jest na skraju wyginięcia. Kto przyczynił się do tego masowego wymierania? My. Ludzie.

Dobra wiadomość jest taka, że my, ludzie, możemy również to zatrzymać. Możemy zmienić przyszłość świata i żyjących na nim zwierząt, podejmując działania naprawcze. Powinniśmy się jednak pospieszyć. Wiele gatunków, o których mowa w tej książce, jest zagrożonych, a inne łatwo mogą się znaleźć w tej samej sytuacji.

Wszystkie te zwierzęta jako jednostki są godnymi podziwu „buntownikami”, bo umiały sobie poradzić, tworząc ciekawą historię albo robiąc coś niespodziewanego czy godnego zapamiętania. Miejmy nadzieję, że poznanie tych opowieści zainspiruje młodych przyrodników, ekoaktywistów i miłośników zwierząt (takich jak wy!), by dowiedzieli się, jak pomagać zwierzętom takim jak bohaterowie tej książki.

Możecie nie uwierzyć, ale 99,9% gatunków, które istniały na ziemi, już z nami nie ma. Wielu uczonych uważa, że żyjemy w trakcie masowego wymierania, w czasie, kiedy ogromna liczba żywych istot wyginie.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) utworzyła listę zagrożonych zwierząt, aby pomóc określić, jakie gatunki najbardziej potrzebują pomocy. W Czerwonej Księdze IUCN znajduje się obecnie trzydzieści tysięcy ssaków, ptaków i płazów. Ponad jednej czwartej z tych gatunków grozi wymarcie.

fragment książki

P

Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

Autor: Marc ter Horst, Wendy Pander
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 192

Z tej książki dowiecie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć o zmianie klimatu! Przeczytacie o wczesnej historii klimatu i o tym, co wykończyło dinozaury, o epokach lodowcowych, wulkanach i plamach na Słońcu, a także o maszynach parowych, krowich bąkach, najsłodszym zwierzaku na świecie, znikających wyspach oraz o lataniu na tłuszczu do smażenia frytek czy owadzich burgerach.

Odkryjecie, skąd się wziął pierwszy deszcz, jak powstały Wielka Rafa Koralowa i wyżłobienia w górskich stokach, dlaczego ropa naftowa jest gęsta, a benzyna rzadka, dlaczego biegun północny topi się szybciej niż południowy, jak meteorolodzy powinni ratować czekoladę, jakie ślady pozostawia po sobie truskawka, co elektrownie widzą w naszych śmieciach, a także o wielu innych niezwykle ciekawych sprawach związanych z klimatem.

Plastik fantastik?

Plastik fantastik?

Autor: Kim Eun-ju, Lee Ji-won
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 36

Czy potraficie wyobrazić sobie nasze życie bez plastiku? Ludzie na Ziemi zużywają go ponad 300 milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie! Ale czy właściwie wiemy z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i dlaczego? Czy jest szkodliwy, czy też pożyteczny?

W tej książce znajdziecie nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci. Przekonacie się też, że trzeba codziennie troszczyć się o środowisko naturalne i naszą piękną Ziemię.

Plusk! Jak oszczędzać wodę

Plusk! Jak oszczędzać wodę

Autor: Jimenez Empar , Jimenez Nuria
Wydawnictwo: Biobooks
Liczba stron: 36

Bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Potrzebują jej ludzie, zwierzęta i rośliny, więc musimy o nią dbać. Z tej książki dowiesz się, dlaczego woda jest tak ważna i co możesz zrobić, by rzeki, jeziora i morza stały się czystsze i pełne życia.

Książka z edukacyjnej serii dla dzieci (5+) , ich rodziców i nauczycieli o tematyce ekologicznej Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami! W ciekawy i przystępny sposób, łącząc wiedzę o otaczającym nas świecie z zabawą, uczy dzieci szacunku do natury. Pomaga rodzicom i nauczycielom kształtować proekologiczne postawy dzieci i wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w życiu codziennym.

Pojazdy CO2

Pojazdy CO2

Autor: Taro Miura
Wydawnictwo: Tako
Liczba stron: 32

Ile CO2 emituje samochód? A ile autobus, samolot czy superszybki japoński pociąg Shinkansen? Taro Miura zwraca uwagę na problem emisji dwutlenku węgla, bawiąc małego czytelnika ciekawym zestawieniem pojazdów.

Poradnik młodego ekologa

Poradnik młodego ekologa

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: IBIS
Liczba stron: 48

Poradnik młodego ekologa to prawdziwa skarbnica wiedzy. Można się z niej dowiedzieć, jak należy postępować, by żyć w zgodzie z przyrodą. Jak oszczędzać energię i wodę, jak zachować się w lesie, co zrobić, gdy widzimy zwierzę potrzebujące pomocy – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w tej książce. Przy każdym zagadnieniu, w formie notatnika, wypunktowano najważniejsze informacje, a w Regulaminie ekoludka wypisano kilka zasad, według których młody ekolog powinien postępować.

Piękne, kolorowe ilustracje i zabawne wierszyki powodują, że poznawanie zasad ekologicznego savoir-vivre’u staje się doskonałą zabawą.

Poradnik młodych ratowników Ziemi

Poradnik młodych ratowników Ziemi

Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 100

Przeznaczone dla młodych czytelników kompendium w formie książki obrazowej, dotyczące całego kompleksu zagadnień związanych z biologią, ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi i wpływem człowieka na biosferę. Główna idea książki to przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do świata ekologii dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej.

Publikacja przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i wspólnego czytania i zabawy wraz z rodzicami. Objaśnia terminy z dziedziny ekologii i historii naturalnej w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Ukazuje to, co już wiemy o funkcjonowaniu życia i to, czego dowiedzieliśmy się o pozytywnym i negatywnym aspekcie obecności naszego gatunku na Ziemi: na bazie rysunków, schematów, komiksowych sekwencji, infografik dostosowanych do odbiorcy w wieku szkolnym.

Prawdziwe potwory zagrażające naszej planecie

Prawdziwe potwory zagrażające naszej planecie

Autor: Marie G. Rohde
Wydawnictwo: Esteri
Liczba stron: 56

S.O.S. To sygnał alarmowy. Pomiędzy nami czają się prawdziwe potwory. Nie znajdziesz ich w szafie ani pod łóżkiem. Nie odstraszy ich światło latarki. Przemierzają naszą planetę wzdłuż i wszerz, latają ponad naszymi głowami, czyhają w morskich głębinach, a niektóre ukrywają się nawet w kanalizacji! To przez nie powstają burze, wysychają jeziora, a zwierzęta uciekają w popłochu.

Pokarm potworów jest naprawdę dziwaczny: żyją dzięki bekaniu krów, bąkom puszczanym przez samochody i plastikowym reklamówkom! Rosną w siłę z każdym dniem i coraz bardziej zagrażają naszej niezwykłej niebieskiej planecie. Prawdziwe potwory mogą pokonać tylko prawdziwi bohaterowie – właśnie tacy jak ty! Uzbrój się w oręż wiedzy i stań do walki z wrogiem!

Pstryk! Jak oszczędzać energię

Pstryk! Jak oszczędzać energię

Autor: Empar Jimenez
Wydawnictwo: Biobooks
Liczba stron: 36

Ludzie potrzebują na co dzień wielu urządzeń wymagających elektryczności. Jednak jej wytwarzanie nie jest łatwe. Z tej książki dowiesz się, skąd pochodzi energia i jak się ją przetwarza. Nauczysz się także, jak unikać jej marnowania.

Książka z edukacyjnej serii dla dzieci (5+), ich rodziców i nauczycieli o tematyce ekologicznej „Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami!”. W ciekawy i przystępny sposób, łącząc wiedzę o otaczającym nas świecie z zabawą, uczy dzieci szacunku do natury. Pomaga rodzicom i nauczycielom kształtować proekologiczne postawy dzieci i wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w życiu codziennym.

R

Ratujmy zwierzęta

Ratujmy zwierzęta

Autor: Jess French, James Gilleard
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 64

Idealna książka dla miłośników zwierząt w każdym wieku. Potężne tygrysy i maleńkie pszczoły, hałaśliwe lemury indrisy i łagodne zielone żółwie – to tylko kilka spośród fascynujących gatunków, którym w najbliższej przyszłości grozi wyginięcie. Wybierz się na wyprawę dookoła świata śladem zagrożonych zwierząt ze wszystkich kontynentów. Odwiedź dżungle i górskie szczyty, zanurkuj w rzekach i rafach koralowych i poznaj mieszkańców tych niezwykłych miejsc.

Recykling. Zrobisz to sam

Recykling. Zrobisz to sam

Autor: Joanna Tołłoczko, Joanna Syndoman, Mirosława Kwiecińska
Wydawnictwo: AWM
Liczba stron: 48

Proste projekty atrakcyjnych przedmiotów do samodzielnego wykonania przez dziecko z materiałów recyklingowych. Łatwo dostępne materiały do wykonania przedmiotów zyskują nowe zastosowanie. Szczegółowe instrukcje krok po kroku opatrzone zdjęciami. Fantastyczne pomysły na wiele godzin kreatywnych zajęć w domu i w przedszkolu.

Książka uświadamia dziecku, że materiałów odpadowych można samodzielnie wykonać przydatne i atrakcyjne przedmioty. Z publikacji przedszkolak dowie się, jakie materiały i w jaki sposób można wykorzystać. Po zapoznaniu się z tą książką inaczej spojrzy na tzw. śmieci: rolki po papierze toaletowym, kartony i pudełka, makulaturę, plastikowe butelki, wytłoczki po jajkach, korki od butelek. Instrukcjom „krok po kroku” towarzyszą rady i uwagi ułatwiające bezpieczne wykonanie projektów oraz ciekawostki dotyczące przedmiotów, którymi dziecko może obdarować bliskie osoby lub z których może samo korzystać. Do każdego projektu dodano podpowiedź, jakie zastosowanie mogą mieć wykonane przedmioty.

Na końcu książki są zamieszczone pytania sprawdzające, bo zawsze warto się przekonać, ile zostało dziecku w głowie, oraz dyplom mistrza recyklingu, który dziecko może wyciąć i powiesić w swoim pokoju.

Książka: jest przeznaczona nie tylko dla przedszkolaków, ćwiczy zdolności manualne, uczy precyzji i cierpliwości, wzbogaca wiedzę i słownictwo, rozwija kreatywność i rozbudza ciekawość.

S

Roślinny styl życia rozprzestrzenił się daleko poza wegańskie i wegetariańskie społeczności, stając się bardziej popularnym niż kiedykolwiek. Osoby pragnące dowiedzieć się więcej o weganizmie toną w ilości sprzecznych informacji. Rozwiązaniem tego problemu jest Simple Happy Kitchen. Ilustrowany przewodnik po roślinnym stylu życia!

Ten ilustrowany przewodnik jest pełen humorystycznych i wciągających ilustracji, które dostarczą tobie i twojej rodzinie wszystkich potrzebnych informacji do poruszania się po roślinnym świecie. Dołącz do Pedro Almondovara (prażonego migdała), który zabierze cię w cudowny świat roślinnego odżywiania, pomagając w podejmowaniu pierwszych kroków w kierunku lepszego, zdrowszego, bogatszego w składniki odżywcze i świadomego stylu życia, który jest również lepszy dla środowiska. Ten oparty na roślinach przewodnik w wesoły i interesujący sposób porusza trudne tematy tj. badania naukowe, fakty i mity, wyzwania, co pozwala na lekkie przyswojenie wiedzy dla całej rodziny. Wszystkie informacje w książce są poparte badaniami klinicznymi.

Skok na smog

Skok na smog

Autor: Majkowska-Szajer Dorota , Kaszuba-Dębska Anna
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 56

Witaj na pokładzie pierwszego na świecie statku antysmogowego. Zapnij pasy i ruszajmy w podróż w trosce o Twoje zdrowie. Dołączcie do naszej ekipy ratunkowej. Pora na walkę z Jej Śmierdzącą Wysokością Niską Emisją i gangiem mikrotrucicieli.

Smog w Polsce to nie przelewki. Zagrożeni jesteśmy wszyscy – od dzieci, przez nastolatki i dorosłych. Nawet w tej chwili, czytając te słowa, najprawdopodobniej wdychasz smog. Jak się z nim zmierzyć? Jak możesz przeciwdziałać? Wystarczy kilka prostych kroków, a pierwszym z nich jest otwarcie tej książki.

Sprawdźcie sami. Recykling i odpadki. Książka z okienkami

Sprawdźcie sami. Recykling i odpadki. Książka z okienkami

Autor: Frith Alex
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 14

Niezwykle ważny problem sortowania śmieci, ratowania naszej planety, słowem – kształtowania postaw proekologicznych, poruszamy w bardzo atrakcyjnej dla dzieci formie. Pod tekturowymi okienkami ukryte są ciekawostki, interesujące i ważne informacje.

Temat trudny i wydawać by się mogło nudny dzięki ciekawej formule poligraficznej będzie zrozumiały i atrakcyjny.

Ś

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Autor: Gerda Raidt
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 94

Ludzie pozostawiają po sobie przeogromną ilość śmieci!. Możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie! Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

W dawnych czasach nie wszystko trafiało do kosza, a większość odpadków udawało się przetworzyć. Jak więc obecnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? I czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości? A może da się prowadzić życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste)?

Z tej książki dowiecie się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjecie, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą!

Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 160

Kolejny tytuł bestsellerowej serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Tym razem autorzy pochylają się nad ważnym tematem degradacji natury. Zastanawiają się, dlaczego człowiek tak strasznie śmieci, produkuje tyle plastiku (zwłaszcza jednorazowego) i tak słabo radzi sobie z recyklingiem odpadów. Szukają odpowiedzi na pytania, co zrobić z zanieczyszczeniem wody, powietrza i gleby oraz jak powstrzymać eksploatację i niszczenie ekosystemów, by nasza Ziemia przetrwała.

Śmieciogród

Autor: Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo: Papilon
Liczba stron: 80

Nie chcemy, żeby Ziemia każdego dnia stawała się coraz większym Śmieciogrodem Możemy pomagać planecie małymi krokami: używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci. Przekonaj się to łatwe!

Kontynuacja serii, w której do tej pory ukazała się książka o prawach zwierząt Zwierzokracja. Autorka bierze na warsztat inny ważny dla świata temat: śmieci, niemarnowania, zero waste, ekologii i dbania o Ziemię. Śmieciogród składa się z 38 rozkładówek z kolorowymi i zabawnymi ilustracjami w dużym formacie. Krótkie, przystępne teksty zawierają wiele informacji i ciekawostek. Książka w ciekawy sposób, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej opowiada o historii opakowań (od tych naturalnych po syntetyczne) oraz o tym, co możemy zrobić teraz, metodą małych kroków, by uchronić Ziemię przed zalaniem plastikiem i staniem się wielkim Śmieciogrodem.

Kupując egzemplarz tej książki, wesprzecie finansowo działalność dwóch organizacji ekologicznych, które dbają o czystość naszej planety: Polskie Stowarzyszenie Zero Waste i Fundację Kupuj Odpowiedzialnie. Autorka i ilustratorka Ola Woldańska-Płocińska to ceniona postać w świecie polskich książek dla dzieci, która troszczy się o losy zwierząt i Ziemi. Sama wdraża w swoje życie praktykę zero waste, ogranicza używanie plastiku, stosując metodę baby steps.

T

Tomek staje się eko

Tomek staje się eko

Autor: Genevieve Rousseau, Estelle Meens
Wydawnictwo: Arti
Liczba stron: 32

W szkole Tomek dowiedział się, jak pomóc Ziemi przez sortowanie i recykling. W domu wcielił te pomysły w życie… Na swój własny sposób!

U

Uff! Jak dbać o powietrze

Uff! Jak dbać o powietrze

Autor: Rosa M. Curto, Nuria Jimenez, Empar Jimenez
Wydawnictwo: Biobooks
Liczba stron: 36

Powietrze jest niezbędne do życia ludzi, roślin i zwierząt. Dlatego musimy o nie dbać. Z tej książki dowiesz się, dlaczego jest tak ważne i co możesz zrobić, by powietrze, którym oddychamy, było coraz czystsze.

Książka z edukacyjnej serii dla dzieci (5+), ich rodziców i nauczycieli o tematyce ekologicznej Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami! W ciekawy i przystępny sposób, łącząc wiedzę o otaczającym nas świecie z zabawą, uczy dzieci szacunku do natury. Pomaga rodzicom i nauczycielom kształtować proekologiczne postawy dzieci i wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w życiu codziennym.

Uratuj mnie!

Uratuj mnie!

Autor: Patrick George
Wydawnictwo: Bajka
Liczba stron: 30

Niezwykła książka, która porusza ważny problem praw zwierząt i w unikalny sposób rozwija empatię. Najmłodszych zachwyca wyrazistymi, przyjaznymi w odbiorze ilustracjami oraz zabawą w przekładanie transparentnych stron i – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – ratowanie zwierzaków z różnych opresji, które zgotował im człowiek. Starsze dzieci skłania do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami. Rodzice doceniają jej prostą formę i nieocenioną pomoc w uwrażliwianiu dzieci na los czworonożnych, skrzydlatych i płetwiastych przyjaciół.

Uratuj Ziemię!

Uratuj Ziemię!

Autor: Patrick George
Wydawnictwo: Bajka
Liczba stron: 30

Transparentne przekładki, dzięki którym mali czytelnicy ratują Ziemię, przez zabawę uświadamiają dzieciom (już nawet trzylatkom!), że mogą mieć realny wpływ na otaczający świat, że robiąc codziennie zaledwie kilka prostych rzeczy, można zadbać o szczęśliwą przyszłość planety, która jest naszym domem.

Segreguj śmieci, gaś zbędne światło, baw się na dworze, jedz więcej warzyw i mniej mięsa, pomagaj pszczołom, wybieraj rower zamiast samochodu, podaruj przedmiotom drugie życie. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić! Ta książka to znakomity punkt wyjścia do rozmów z najmłodszymi o ekologii i zdrowym stylu życia. Działa na wyobraźnię!

W

Wytwórnik ekologiczny

Wytwórnik ekologiczny

Autor: Baobaby Studio
Wydawnictwo: Wytwórnia
Liczba stron: 24

Tom z serii „Wytwórników”, czyli autorskich książek aktywnościowych. Tym razem Baobaby Studio stworzyło Wytwórnik ekologiczny, czyli około 2,5 m2 powierzchni do mazania, kolorowania i …rozwiązywania codziennych problemów! A wszystko to w imię natury! Kreatywne zadania, które znajdziemy w książce odnoszą się do ekologii. Nie zakazują i nie nakazują, jedynie uwrażliwiają na naturę i zielone problemy. Niech to, co pożytecznie, będzie przede wszystkim przyjemne!

W „Wytwórniku” poruszamy tematy: zwierzęta i tereny zielone w mieście, racjonalne gospodarowanie wodą i energią elektryczną, segregowanie śmieci, rola pszczół w ekosystemie, alternatywne źródła energii, zbilansowana dieta.

„Wytwórnik ekologiczny” uczy przez zabawę. Do twórczej pracy zachęci duży format książki i szlachetny papier Munken Print.

Z

Zwierzokracja

Zwierzokracja

Autor: Woldańska-Płocińska Aleksandra
Wydawnictwo: Papilon
Liczba stron: 80

Zwierzokracja – bo zwierzęta są ważne, bo zwierzęta to nie rzeczy, bo zwierzęta też mają swoje prawa! Tym właśnie tematom przyglądają się z bliska autorzy publikacji. Starają się zrozumieć pochodzenie i znaczenie praw zwierząt, oraz pokazać sytuacje, w których życie ludzi i świata zwierząt wciąż się przenikają.

Zwierzokracja składa się z 38 rozkładówek z kolorowymi, zabawnymi i pełnymi emocji ilustracjami w dużym formacie. Krótkie, przystępne teksty zawierają wiele informacji, ciekawostek, w przyjazny sposób opowiadając o empatii, wrażliwości i uważności. Kupując egzemplarz tej książki, wesprzecie finansowo zwierzaki będące pod opieką organizacji ekologicznych Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! i Stowarzyszenia Otwarte Klatki

123

12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat

12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 248

Jedząc mięso i jeżdżąc samochodem, też możesz uratować świat. Pożegnaj się tylko z każdorazowym spuszczaniem wody w toalecie.

Dobra wiadomość: żeby ratować świat, wcale nie musisz zostać weganinem-cyklistą, myjącym się dwa razy w tygodniu. Możesz zacząć od noszenia dżinsów lub czarnych sukienek, podwożenia dzieci sąsiadów, bezmięsnego postu raz w tygodniu albo urządzenia wśród współpracowników konkursu „jedna kartka dziennie”. Praktycznych pomysłów w tej książce znajdziesz mnóstwo, a za ich sensowność ręczą autorzy – grupa ekspertów z WWF, czyli jednej z największych organizacji ekologicznych na świecie.

12 rozdziałów poświęconych jest kolejnym dziedzinom życia, od jedzenia i ubierania się po ekologiczne oszczędzanie, a wszystko to wzbogacone fascynującymi statystykami, niebanalnymi przykładami i niezwykle przystępnymi wyjaśnieniami. No i zilustrowane przez najbardziej zabawnego rysownika młodego pokolenia.

Jeśli dotąd wzbraniałeś się przed poradnikami ekologicznymi, odpuść sobie i sięgnij po tę książkę.

123 superciekawe fakty o klimacie

123 superciekawe fakty o klimacie

Autor: Mathilda Masters, Louize Perdieus
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 144

Doskonała encyklopedia ciekawostek na temat środowiska i klimatu.

Czy wiesz, że: To również dzięki rekinom człowiek może przetrwać? Co minutę znika obszar lasu wielkości 17 boisk piłkarskich? Woda, którą pijesz, być może znajdowała się kiedyś w lodowcu? Krowie bąki i beknięcia powodują wydzielanie się szkodliwego metanu? W twojej paście do zębów, szamponie i swetrze znajduje się plastik?

Odkryj mnóstwo rzeczy o świecie, w którym żyjesz, i dowiedz się, jak uczynić go lepszym. Nie zapomnij zgasić światła, kiedy skończysz czytać!

Zobacz również

Biblioteka ekologa

Biblioteka ekologa
Największe w polskim internecie alfabetyczne zestawienie książek, poradników dla młodzieży i dorosłych czytelników, na tematy związane z ekologią, ochroną środowiska i zagrożeniami ekologicznymi.

Poradniki ekologiczne

Poradniki ekologiczne
Największe w polskim internecie alfabetyczne zestawienie poradników na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska.

Przegląd wydawców

Powyższe opisy poszczególnych książek pochodzą od wydawców:

Adamada: Co zrobić z tą górą śmieci?,

Aksjomat: Bądź Eko. Edukacyjna książeczka z naklejkami

Amber: Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia

Arkady: Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling

Arti: Ekologia i ochrona środowiska, Tomek staje się eko

Arystoteles: Ekologia. Dbam o planetę

AWM: Recykling. Zrobisz to sam

Babaryba: Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?, Plastik fantastik?, Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Bajka: Uratuj mnie!, Uratuj Ziemię!

Biooboks: Fuj! Jak mniej śmiecić, Plusk! Jak oszczędzać wodę, Pstryk! Jak oszczędzać energię, Uff! Jak dbać o powietrze

Cień Kształtu: Dlatego nie jemy zwierząt

Dragon: Fajne rzeczy z niefajnych śmieci

Dzika Małpa: Eco song

Egmont: Ekologia. Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw, Energia odnawialna! Akademia mądrego dziecka

Esteri: Prawdziwe potwory zagrażające naszej planecie

Fraszka Edukacyjna: EKO-teatrzyk przedstawia: czyste buzie i zielona trawa

Greg: Jak być eko, czyli wiersze o ekologii

GW Foksal: Wilga Elementarz ekologiczny, Encyklopedia przyrody, Jestem EKO. Ja też muszę uratować świat!, Ratujmy zwierzęta

Harper Collins (Harperkids): Akademia Eko wiedzy. Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie, Akademia Eko wiedzy. Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona, Akademia Eko wiedzy. Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie, Akademia Eko wiedzy. Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata, Basia i śmieci, Możemy uratować naszą Ziemię

IBIS: Ekologia bez tajemnic, Ekologiczne dzieciaki czyli bon ton w przyrodzie, Ocal planetę! Poradnik młodego ekologa, Poradnik młodego ekologa

Jedność: My, strażnicy planety

Jupi Jo!: Było sobie drzewo…, Czy wiecie, jak pomóc planecie?, Nie wszystko na wysypisko!

Liber: Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę, Simple Happy Kitchen. Ilustrowany przewodnik po roślinnym stylu życia

Literatura: Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe i plenerowe

Martel: Kolorowanka. Ekologia

MD: Ekologia. 30 Kartek superzabawy, Ekologia Recykling

Multico: Globalne ocieplenie. Co Ty możesz zrobić?

National Geographic: Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę

Nasza Księgarnia: Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu, 123 superciekawe fakty o klimacie

Olesiejuk: Chrońmy naszą planetę, Dbajmy o naszą planetę, Ekologia dla najmłodszych. Dzień z życia ekologicznej rodziny, Ekologia. Obrazkowa encyklopedia dla dzieci, Energia. Sprawdźcie sami, Jak chronić przyrodę?, Odkrywanie świata. Ekologia, Sprawdźcie sami. Recykling i odpadki. Książka z okienkami

Papilon: Masz moc! Poradnik zmieniania świata, Śmieciogród, Zwierzokracja

Prószyński i S-ka: Coś z niczego. EKOzabawy dla małych i dużych, 12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat

Publicat: Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią

PWN: Poradnik młodych ratowników Ziemi

Skrzat: Dbam o środowisko. Akademia Ekologii

TAKO: Pojazdy CO2

Tekturka: Klimatyczni

Wytwórnia: Ale drzewa!, Balticarium, Wytwórnik ekologiczny

Seria Młodzi przyrodnicy: Co w trawie piszczy., Dinozaury, Drzewa, Dzień zwierząt, dzień i noc, Kwiaty, Leśne stworzenia, owady i inne małe zwierzęta, Pod wodą, Pory roku, Ptaki, Rozpoznaję ptaki, Rozpoznaję drzewa, Ślady zwierząt, W stawie, Wybrzeże

Zielona Sowa: Dbam o środowisko. Główka pracuje

Znak: Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć, Skok na smog

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top