fbpx

Bateria z papieru zasili nasza komórkę?

NFC-PEDOT-paper-LiU-plattan-240

Naukowcom z Uniwersytetu Linkoping udało się stworzyć rodzaj papieru, który w przyszłości może umożliwić produkcję tanich i wydajnych baterii.

Specjaliści opracowali specjalny rodzaj papieru, wykonany z nanocelulozy oraz przewodzącego polimeru, który potrafi magazynować w sobie energię elektryczną. Można go ładować niczym zwykłą baterię, a największą zaletą jest to, że materiały, z których go wykonano, są tanie i łatwo dostępne.

Papier wykonano z włókien celulozowych umieszczonych w wodzie wraz z elektrycznie naładowanym polimerem. Polimer pokrywa włókna cienką warstwą, a woda pełni rolę elektrolitu. Dzięki temu magazynowanie energii w papierze nie stanowi zagrożenia, ponieważ jest on wolny od kwasów i ciężkich metali, a przy tym wystarczająco wytrzymały, by można go było zginać.

Materiał podobny w dotyku do plastiku jest wodoodporny i bardziej wytrzymały niż standardowy papier. Jego naładowanie zajmuje tylko kilka sekund i można powtórzyć tę operację setki razy, zanim przestanie się nadawać do użytku.

Na razie największym problemem jest opracowanie procesu produkcji papieru na skalę przemysłową. Naukowcy otrzymali jednak fundusze ze Szwedzkiej Fundacji Badań Strategicznych, które pozwolą im kontynuować prace nad nową technologią.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X