fbpx

Bakteriobójcze stroje ochronią olimpijczyków

Bakteriobójcze strojeZa kilka dni w Rio de Janeiro rozpoczną się igrzyska olimpijskie, które dla biorących w nich udział zawodników, mogą nie skończyć się najlepiej, szczególnie w przypadku dyscyplin wodnych. Wody są bowiem zanieczyszczone przez ścieki spływające z miast i tzw. superbakterię odporną na wszelkie antybiotyki. Specjalnie dla amerykańskich wioślarzy powstały specjalne stroje, które mają ich przed tym ochronić.

Inżynierowie z Uniwersytetu Philadelphia, stworzyli przeciwbakteryjny strój, który powinien częściowo ochronić sportowców przed bakteriami znajdującymi się w wodzie. Nie będzie to pełna ochrona, gdyż strój nie pokrywa całego ciała, zostawiając odkrytą skórę, która narażona jest na działanie wody. Poza tym strój może nie blokować wszystkich wirusów lub reagować zbyt wolno na atakujące zawodników bakterie.

Część zawodników zabezpiecza się na własną rękę. Niemiecki żeglarz olimpijski Erik Heil, zamierza nosić plastikowe osłony, po tym, jak podczas ubiegłorocznych testów jego noga została zarażona bakterią żywiącą się ludzką tkanką. Inni spryskują wiosła wybielaczem i stosują antybiotyki oraz po zawodach spłukują ciała w czystej wodzie. Jeszcze inni przybywają wcześniej, mając nadzieję, że ich organizmy zaaklimatyzują się do dużego poziomu zanieczyszczenia. Część zawodników przybycie przełożyła na ostatnią chwilę, aby kontakt z zanieczyszczeniami był dla nich jak najkrótszy.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X