Wiadomo już jaki będzie koszt lekkich torb foliowych

Wiadomo już jaki będzie koszt lekkich torb foliowych - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @votsek  /CC BY 2.0
Flickr / @votsek /CC BY 2.0

Wiadomo już jaki będzie koszt torb foliowych. Ministerstwo Środowiska proponuje opłatę recyklingową w wysokości 20 groszy za sztukę lekkiej torby z tworzywa sztucznego (czyli o grubości do 50 mikrometrów). Opłata ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku i będzie pobierana przez prowadzących sklepy detaliczne i hurtowe.

Ministerstwo Środowiska liczy że z tytułu opłat pozyska 6,34 mld zł w 10 lat. Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać między innymi na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek.

W przypadku niewielkiego wpływu zaproponowanej stawki opłaty na ograniczenia zużycia toreb projekt dopuszcza możliwość zwiększenia stawki do maksymalnej wysokości 1 zł.

Obecnie roczne zużycie w przeliczeniu na mieszkańca jest równe ok. 300 toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Wprowadzonie opłaty za wydanie w sklepie torby na zakupy z tworzywa sztucznego powinno być skuteczną metodą ograniczenia problemu zużycia tych toreb.

Część państw członkowskich Unii Europejskiej, w związku z transpozycją dyrektywy 2015/720/UE, również planuje wprowadzić opłatę za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Niektóre już ją wprowadziły.

W 2002 roku rząd Irlandii podjął decyzję o objęciu toreb foliowych specjalną opłatą. Uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczane są na wdrażanie projektów dotyczących recyklingu odpadów.

W Wielkiej Brytanii od 5 października 2015 roku duże punkty sprzedaży detalicznej są zobowiązane do pobierania opiaty w wysokości 5 pensów za torby z tworzywa sztucznego jednorazowego użytku. Wpływy z opłaty za torebki zostają u sprzedawców, którzy mają obowiązek informować o sposobie wydatkowania tych środków.

W Holandii od 1 stycznia 2016 roku obowiązują przepisy nakładające na punkty handlowe obowiązek pobierania opłaty za wydawane torby foliowe. Rekomendowana wysokość opłaty to 0,25 euro.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X