Autobus zasilany krowim łajnem przetestowany na torze

Autobus zasilany krowim łajnem przetestowany na torze - wlaczoszczedzanie.plAutobusy napędzane dzięki odchodom (ludzkim lub zwierzęcym) mogą być w przyszłości coraz powszechniejszym środkiem transportu. Oczywiście nie są napędzane odchodami, ale biometanem produkowanym z odchodów w procesie tzw. trawienia beztlenowego. Gaz jest skraplany i w takiej formie przechowywany jest w zbiorniku na dachu pojazdu.

Jeden z takich autobusów, Bus Hound firmy Reading Buses, ustalił rekord prędkości autobusu kursowego na torze w Bedford. Bus Hound jest pomalowany w krowie łatki gdyż paliwo do niego wytwarzane jest z krowiego nawozu. Mimo tak zabawnego wyglądu pojazd pojechał z prędkością 76,7 mil na godzinę, a więc ponad 123 km na godzinę. Na co dzień ten autobus grzecznie wypełnia swoje obowiązki i nie przekracza prędkości 90 km/h.

Przedstawiciel firmy Reading Buses wyjaśnił BBC, że zamiarem firmy było ustalenie pierwszego rekordu świata w prędkości osiąganej przez autobus kursowy. Trudniejsze byłoby pobicie rekordu Guinnesa, który wynosi 241 km/h.

Ustalenie rekordu miało pokazać, że autobusy na biometan nie są powolne i śmierdzące. To nowoczesne pojazdy będące przykładem motoryzacyjnej innowacji.