Arktyka topnieje. Znikający lód zagraża środowisku i kulturze Inuitów. Premiera filmu „Na ratunek Arktyce” w National Geographic

Arktyka topnieje. Znikający lód zagraża środowisku i kulturze Inuitów. Premiera filmu „Na ratunek Arktyce” w National Geographic
@ National Geographic

Naukowcy prognozują całkowite zniknięcie letniego lodu morskiego na obszarze Arktyki do 2040 roku. Zanik białej, arktycznej czapy oznacza nie tylko zaburzenia klimatyczne na skalę świata. Stanowi też wyrok dla ludności, zamieszkującej skute lodem tereny. Mroźny raj Inuitów dosłownie topnieje na ich oczach. Jak wygląda ich życie dziś i co mogą zrobić, by ochronić swój świat przed zagładą? Odpowiedzi na to pytanie szukają twórcy filmu „Na ratunek Arktyce”.

Film „Na ratunek Arktyce” reż. Scotta Resslera , prezentowany m.in. na festiwalach Movies That Matter i Mountainfilm, trafi na antenę National Geographic w niedzielę 15 listopada o godz. 21.00.

Realizowana przez 4 lata produkcja dokumentalna opowiada historię współczesnych Inuitów – rdzennych mieszkańców Kanady i Grenlandii, którzy walczą z efektami zmian klimatu i globalnego ocieplenia, by chronić lodowe obszary, a tym samym swój dom. Czy świat będzie wrażliwy na ich wołanie?

Przez te ostatnie lata bycie myśliwym stało się bardzo ciężkie. Dawne tereny do polowania – tam, gdzie zawsze się udawaliśmy – są już poza naszym zasięgiem. Stały się historią.

alarmuje Aleqatsiaq Peary – inuicki myśliwy, bohater filmu „Na ratunek Arktyce”

„Na ratunek Arktyce” to swojego rodzaju świadectwo mieszkańców arktycznych terenów. Dokument zawiera liczne wywiady z przedstawicielami inuickiej społeczności – tradycyjnymi myśliwymi, aktywistami oraz młodzieżą. Ich punkt widzenia pozwala zrozumieć, jak daleko idące skutki może mieć zjawisko globalnego ocieplenia.

Topnienie lodu morskiego Arktyki ma poważne konsekwencje na wszystkich poziomach – od lokalnego po globalny, ekologiczny i kulturowy.

tłumaczy dr Enric Sala – producent wykonawczy filmu „Na ratunek Arktyce”

Z filmu dowiadujemy się, że problem, z jakim mierzy się arktyczna ludność eskaluje, gdy wraz z topnieniem lodowców pojawiają się nowe plany przemysłowe. Dostęp do złóż ropy i gazu, perspektywa szybszych szlaków żeglugowych, a także rozwoju turystyki i rybołówstwa to ogromna zachęta finansowa dla inwestorów do eksploracji świeżo otwartych wód.

Jednak dla ponad 100 000 rdzennych mieszkańców Arktyki stawka jest znacznie wyższa niż pieniądze. Dotyczy bowiem ich stylu życia. Wszelkie formy ingerencji zewnętrznej na tych terenach skutkują zachwianiem równowagi między ich społecznością, a dziką przyrodą. Obecnie przyszłość tego regionu i jego kultury stoi pod znakiem zapytania. Dlatego Inuici łączą siły w walce o ochronę tego, co pozostanie z ich ojczyzny po stopnieniu lodu.

Dokument „Na ratunek Arktyce” jest częścią globalnego projektu National Geographic Pristine Seas, którego celem jest ocalenie ostatnich dzikich miejsc w oceanie. Od 2008 roku, inicjator tego programu – dr Sala – odbył 30 wypraw, które skutkowały objęciem ochroną ponad 5 milionów kilometrów kwadratowych wód oceanicznych. Nowym, ambitnym wyzwaniem projektu Pristine Seas jest wsparcie światowych liderów w działaniach, pozwalających do 2030 roku objąć ochroną 30% wód oceanicznych, by zachować różnorodność biologiczną, zwiększyć zasoby rybne i ustabilizować klimat.

Premiera filmu „Na ratunek Arktyce” w niedzielę 15 listopada o godz. 21.00 w National Geographic.

źródło: materiały prasowe

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziura ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Klęski i katastrofy ekologiczne

Klęski i katastrofy ekologiczne
Następstwem każdej działalności gospodarczej człowieka są przekształcenia środowiska naturalnego. Jeżeli znaczne nasilenie wprowadzonych do środowiska niekorzystnych zmian prowadzi do stanu, że utraci ono zdolność regeneracji i samoregulacji, wówczas mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Katastrofy ekologiczne na świecie

Największe katastrofy ekologiczne na świecie
Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nasza megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top