Arabia Saudyjska przestawia się na wywarzanie energii ze słońca i wiatru

Arabia Saudyjska przestawia się na wywarzanie energii ze słońca i wiatru - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Maher Najm / Public Domain 1.0
Flickr / @ Maher Najm / Public Domain 1.0

Arabia Saudyjska kojarzona z ogromnymi zasobami ropy naftowej, zaczyna przestawiać się na wywarzanie energii ze słońca i wiatru. Kraj ten już w 2017 roku chce pozyskiwać prawie 10 GW energii ze źródeł odnawialnych.

Zgodnie z deklaracją kraj liczy na warte od 30 do 50 mld dolarów inwestycje w odnawialne źródła energii. Pierwsze firmy mają być zobowiązane do budowy instalacji zdolnych do wytworzenia 700 MW energii wiatrowej i słonecznej.

Saudi Aramco największy saudyjski producent ropy naftowej, zaangażował się w projekty mające na celu przestawienie gospodarki na odnawialne źródła energii. Firma stworzyła jak dotąd największą w kraju elektrownię słoneczną o mocy 10 MW, a w styczniu uruchomiła pierwszą komercyjnie działającą turbinę wiatrową na północnym wschodzie. Według obliczeń, obiekty te przyczyniły się do zmniejszenia popytu na ropę naftową o 30 tys. baryłek dziennie w przypadku paneli słonecznych oraz o 19 tys. baryłek dziennie dzięki turbinom wiatrowym.

Bez przestawienia się na alternatywne źródła energii, w tym źródła odnawialne i gaz, Arabia Saudyjska będzie zmuszona zwiększyć spalanie ropy, które w miesiącach letnich może wynosić nawet 900 tys. baryłek dziennie. Dotychczasowe działania pozwoliły zmniejszyć wewnętrzne zużycie ropy o prawie jedną trzecią.

Z szacunków OPEC oraz Międzynarodowej Agencji Energii wynika, że inwestycje w odnawialne i alternatywne źródła energii do 2023 roku pozwolą Arabii Saudyjskiej zmniejszyć zużycie ropy o 300 tys. baryłek ropy dziennie.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X