Robot AppleFirma od dawna krytykowana jest za sposoby, w jakie pozyskiwane są minerały służące do produkcji jej smartfonów i jakiś czas temu znalazła się na celowników watchdoga Friends of the Earth, który twierdzi, że cyna wykorzystywana przez koncern pochodzi z indonezyjskich kopalni na wyspie Banhgka Island. Choć kopalnie są jednym z największych dostawców cyny na świecie, to panujące w nich warunki są dalekie od ideału, a pracownicy wykorzystywani ponad ich siły.

Apple postanowiło więc podjąć działania, które pozwolą zmniejszyć ilość cyny kupowanej w Indonezji, poprzez recykling starych urządzeń i zapowiedziało program o nazwie Renew. Inżynierowie opracowali robota o nazwie Liam, który zajmie się demontażem starych smartfonów i odzyskiwaniem z nich podzespołów oraz materiałów. Te ostatnie firma planuje wykorzystać do produkcji narzędzi, a odzyskiwane srebro posłuży do wytwarzania paneli słonecznych.

Apple chce w ten sposób ograniczyć zużywanie naturalnych zasobów naszej planety, oraz zmniejszyć koszty działalności, gdyż chce, by to klienci odsyłali jej stare, nieużywane już smartfony, które będzie mogła poddać recyklingowi.

Dodaj komentarz