Akademia Morska stworzyła przyjazny środowisku system do zbierania plam oleju

Akademia Morska stworzyła przyjazny środowisku system do zbierania plam oleju
Pixabay / @ dennisflarsen / CC0

Konsorcjum, które tworzy m.in. Akademia Morska w Szczecinie stworzyło system do zwalczania rozlewów oleju na wodzie za pomocą przyjaznych środowisku pochłaniaczy oraz zbierania ich specjalną siecią.

W skład systemu wchodzi zapora do zbierania rozlewów olejowych za pomocą absorbentów, które są łowione w rybacką sieć. Zapora ma za zadanie przechwycić absorbenty, które znalazły się w sieci, a zostały wcześniej wyrzucone z samolotu.

„Absorbenty to kostki hydrofobowe, czyli specjalnie odpychające wodę, które wciągają olej. Można je później wyłowić lub zebrać za pomocą odpowiednich odkurzaczy, a następnie zutylizować” – tłumaczył Lucjan Gucma z Akademii Morskiej w Szczecinie

System stosowany jest jako środek dodatkowy wtedy, kiedy nie można wystawić klasycznych zapór oraz w trudno dostępnych miejscach, jak np. trzcinowiskach czy jako ostatni element zwalczania plam oleju.

Konsorcjum planuje przekazać system do jednej ze służb na południowym Bałtyku, zajmujących się zwalczaniem rozlewów olejowych.

Konsorcjum projektowe, którego liderem jest uniwersytet w niemieckim Rostocku tworzy także uniwersytet w szwedzkim Malmo i Akademia Morska w Szczecinie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X