450 nowych platform pod bocianie gniazda zamontowali tej zimy pracownicy Energi

450 nowych platform pod bocianie gniazda zamontowali tej zimy pracownicy Energi - wlaczoszczedzanie.pl - Pixabay / CC0 Public Domain
Pixabay / CC0 Public Domain

450 nowych platform pod bocianie gniazda zamontowali tej zimy pracownicy Energi. W ciągu 20 lat zbudowano już ok. 10 tysięcy takich instalacji. W Polsce żyje jedna czwarta światowej populacji bocianów białych.

Energetycy mogą montować platformy tylko od października do marca, gdy ptaków nie ma w kraju. Po tym okresie z uwagi na okres lęgowy bocianów, zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd.

Samo zamontowanie konstrukcji nie wystarcza, bo spoczywające na nich gniazda co parę lat wymagają odchudzenia. Zdarza się bowiem, że waga gniazd dochodzi nawet do tony.

Warunki, z którymi zmagają się elektromonterzy podczas montażu nowych lub wymiany konstrukcji na słupach, nie należą do łatwych. Zabudowa platformy pod bocianie gniazdo trwa kilka godzin. Monterzy muszą najpierw czasowo wyłączyć prąd, aby bezpiecznie zdemontować istniejące gniazdo. Ustawienie podestu odbywa się już w technologii prac pod napięciem.

Grupa Energa wspólnie z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura” od lat prowadzi kompleksowy projekt i kampanie ekologiczną bociany.pl

źródło: energa.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top