26,5 mln dzieci w Afryce cierpi z powodu suszy wywołanej najsilniejszym od 50 lat zjawiskiem El Niño

Ponad 51 mln ludzi, w tym 26,5 mln dzieci we wschodniej i południowej Afryce cierpi z powodu suszy wywołanej najsilniejszym od 50 lat zjawiskiem El Niño. Sytuacja dawno nie była tak dramatyczna.

Zniszczeniu uległy plony, a źródła wody są tak wyeksploatowane, że w niektórych nie ma już ani kropli. Ponad 14 mln osób nie ma dostępu do czystej i pitnej wody. Rosnące ceny żywności zmuszają rodziny do ograniczenia posiłków do minimum i wyprzedaży dobytku.

W Erytrei, Lesotho, Somalii, Suazi i Zimbabwe ponad 1/5 społeczeństwa cierpi z powodu kryzysu żywnościowego. Trwa tam stan klęski żywiołowej. W Malawi liczba przypadków skrajnego niedożywienia wzrosła o 100% w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Z kolei w Kenii zjawisko El Niño spotęgowało ulewne deszcze doprowadzając do katastrofalnych powodzi. Teraz kraj stoi w obliczu zagrożenia epidemią cholery.

Skutki zmian klimatycznych najbardziej odczuwają dzieci. Są narażone na głód, brak wody i choroby takie jak odra, malaria i cholera. Obecnie ponad 1,2 mln dzieci w tym regionie jest niedożywionych. Potrzebują natychmiastowej pomocy i leczenia.

Susza w Etiopii nie była tak dotkliwa od ponad pół wieku. Ponad 10 mln osób zostało poszkodowanych, w tym niemal 6 mln dzieci. Szacuje się, że niemal 9 mln osób nie ma tam dostępu do czystej i pitnej wody. Wiele dzieci w Etiopii jest zmuszonych do pokonywania dużych odległości w poszukiwaniu wody. Nie chodzą do szkoły, są narażone na ogromne ryzyko nadużyć, wykorzystania i przemocy. Jednak najbardziej zagraża im głód.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X