22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi - wlaczoszczedzanie.pl - Depositphotos / @ SergeyNivens

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym świętem ekologicznym na świecie.

Dzień ten obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell).

Wydarzenie to ma uczulić społeczeństwo i polityków na zagrożenia, przed którymi staje nasza planet i jest okazją, żeby podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej ekologii, oraz ochrony środowiska.

Jako pierwszy z ideą obchodzenia na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO w 1969 roku. W 1970 rok ustanowienie 22 kwietnia Dniem Ziemi zaproponował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska.

Pomysł senatora Nelsona trafił na żyzny grunt. Pierwszy dzień Ziemi zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w szeregu akcji na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W ten dzień w wielu państwach organizowane są wydarzenia mające promować przyjazne naturze postawy w społeczeństwie. W Polsce akcja najczęściej skupia się na problemie śmiecenia i ponownym odzysku cennych surowców. Wiele miast i gmin organizuje wymianę surowców nadających się do recyklingu na sadzonki roślin balkonowych i krzewów.

W ostatnich latach pojawia się jednak coraz więcej tematycznych akcji, które mają uświadamiać społeczeństwo, jak wielkie zmiany w ekosystemie planety powoduje działalność człowieka.

zobacz więcej szczegółowych informacji: Międzynarodowy Dzień Ziemi