2. Kraków International Green Film Festival czyli międzynarodowy festiwal filmów o tematyce ekologicznej od 18 sierpnia w Krakowie

2. Kraków International Green Film Festival czyli międzynarodowy festiwal filmów o tematyce ekologicznej od 18 sierpnia w Krakowie

18 sierpnia rozpocznie się druga edycja Kraków International Green Film Festival. Jest to międzynarodowy festiwal filmów o tematyce ekologicznej, a zarazem święto kina i ludzi, którym nie są obojętne losy naszej planety.

Jak przystało na festiwal ekologiczny – wszystkie pokazy filmów konkursowych odbędą się w plenerze – w miasteczku festiwalowym zlokalizowanym na Bulwarze Czerwieńskim obok Wawelu.

Pokazy filmowe będą darmowe. Po emisjach filmów planowe są rozmowy z twórcami i zaproszonymi gośćmi.

Pokazy będą się odbywać w 3 plenerowych kinach na Bulwarze Czerwieńskim

W czasie Festiwalu zaprezentowane zostanie około 80 filmów dokumentalnych, fabularnych oraz animacji nadesłanych przez twórców ze wszystkich kontynentów naszego globu.

Tradycyjnie też w ramach festiwalu będzie miał miejsce konkursu dla młodych twórców, którzy będą mieli za zadanie przygotować film dot. recyklingu puszek. Najlepsze filmy festiwalu będzie wybierać jury w składzie, którego są Paweł Deląg, Sarsa, a także laureaci poprzedniej edycji Festiwalu.

Dodatkowo w ramach Festiwalu odbędą się:

  • warsztaty edukacyjne o tematyce proekologicznej m.in. ślad węglowy, zero waste
  • wystawa fotografii zagrożonych dzikich zwierząt autorstwa fotografów National Geographic
  • Bieg Zielona 5
  • Wegański festiwal kulinarny
  • akcja #zeroplasticweek

Imprezę poprowadzą znani z anteny RMF MAXXX Karola Kowalska i Konrad Bogusz.

Program festiwalu

Kraków International Green Film Festival będzie trwał od 18 do 25 sierpnia, z czego pierwsze sześć dni to pokazy konkursowe. Każdy dzień festiwalu to inny temat.

niedziela 18 sierpnia – Zmiany Klimatu

niedziela 18 sierpnia - Zmiany Klimatu

O godzinie 16:00 odbędzie się 5-kilometrowy bieg po bulwarach Zielona 5, który otwiera festiwal.

Malownicza 5-kilometrowa trasa poprowadzona bulwarami Wisły w Krakowie obok Wawelu, muzeum Manghha, a także Kładką Bernatka łączącej urokliwe dzielnice Krakowa Kazimierz i Podgórze zapewni biegaczom niezapomniane doznania estetyczne.

Zielona 5 to nie tylko propagowanie zdrowego trybu życia, ale też promocja tzw. zrównoważonego rozwoju opartego o zielone wartości. Każdy uczestnik otrzyma ekologiczny pakiet startowy, eko-medale oraz wodę w puszkach, które będą zbierane przez wolontariuszy i poddane następnie recyklingowi.

W pierwszy dzień festiwalu pokazane zostaną filmy ekologiczne dotyczące zmian klimatu. Zobaczymy m.in. głośny film „Kiribati tonie” (Anote’s Ark), pokazujący historię kraju na Pacyfiku, którego mieszkańcy muszą przenosić się na inne wyspy, bo ich domy są zalewane.

Pokazy w 3 plenerowych kinach na Bulwarze Czerwieńskim rozpoczną się o 17:30.

20.30-21.00 prelekcja „Czy ludzkość wyginie”

Po filmach będą miały miejsce dyskusje z twórcami i ekspertami. Będzie także można wziąć udział w wykładzie „Czy ludzkość wyginie?” autorstwa Kamila Wyszkowskiego z United Nations Global Compact Poland.

Czy ludzkość wyginie? Czy sami siebie wypędzimy z raju? Czy prof. Stephen Hawking miał racje i jedyną szansą na przetrwanie ludzkości będzie ucieczka na Marsa? Czy model temperaturowy NASA dla Ziemi w 2100 i 2200 roku pozostawia choć cień nadziei? Czy my-Ziemianie unicestwimy się sami?


poniedziałek 19 sierpnia – Woda Życie

poniedziałek 19 sierpnia - Woda Życie

Drugiego dnia festiwalu pokazane zostaną filmy ekologiczne dotyczące problematyki wody, zanieczyszczenia rzek czy przełowienia oceanów.

Pokazy otworzy francuska produkcja pokazująca problem rybaków z Senegalu, którzy łowiąc w tradycyjny sposób, borykają się z problemem przełowionych łowisk ze względu na operowanie na wodach przybrzeżnych przemysłowych trałowców z Azji i Europy.

W miasteczku festiwalowym w ciągu dnia odbędą się liczne imprezy towarzyszące:

10:00-17:00 warsztaty dla dzieci „Woda to życie”

12:00-18:00 warsztaty „Degustacja wód mineralnych z uzdrowisk z terenu województwa małopolskiego”

14:00-17:00 wydarzenie „Oddaj plastik, dostań bidon” – akcja wymiany butelek PET na wielorazowe bidony wykonane z biodegradowalnego tworzywa. Za 10 przyniesionych butelek PET otrzymać można bidon. Ilość bidonów do wydania 500 sztuk

17:30-18:00 prelekcja „Dobra woda prosto z kranu” – prelekcja dla dorosłych na temat wody kranowej, jej właściwościach, panel pytań i odpowiedzi, a także zabawa „Rozpoznaj Kranowiankę”


wtorek 20 sierpnia – Planeta plastiku

 wtorek 20 sierpnia - Planeta plastiku

Jednorazowy plastik jako jeden z największych problemów współczesnego świata. Zobaczymy, jak z tym problemem radzą i nie radzą sobie w takich krajach jak Anglia, Włochy, Niemcy i USA. Wieczorem wyświetlony zostanie film „Welcome to Sodom”. pokazujący wysypisko w Ghanie, gdzie trafiają elektrośmieci z USA i Europy.

12:00-18:00 warsztaty „Zero waste”

12:00-18:00 warsztaty „Każda puszka cenna” – warsztaty recyklingowe puszek aluminiowych

12:00-18:00 warsztaty „Drugie życie rzeczy”

12:00-22:00 – prezentacja „Kosmetomat” – prezentacja pierwszego w Polsce kosmetomatu, w którym można zakupić kosmetyki do własnych opakowań


środa 21 sierpnia – Katastrofy ekologiczne

środa 21 sierpnia - Katastrofy ekologiczne

Pokazy czwartego dnia katastrofy ekologiczne rozpocznie blok filmów na temat smogu.

Wieczorem film konkursowy „America First Nature Last” – pokazujący jak polityka Donalda Trumpa ułatwiająca działanie przemysłu wpływa na naturę Stanów Zjednoczonych.

Drugi pozakonkursowy „Klątwa obfitości” Ewy Ewart – opowiadający historię parku Yasumi w Ekwadorze, gdzie władze mają dylemat czy zachować dziewiczą puszczę czy wydobywać ropę, która tam jest, jednocześnie niszcząc środowisko.

16:00-19:00 warsztaty „Odnawialne źródła energii” – Jak wyprodukować prąd z promieni słonecznych? Jak działa wiatrak? Czy potrafisz sam zasilić żarówkę? Warsztaty dla dzieci i dorosłych w tematyce odnawialnych źródeł energii i sposobów na produkcję energii bez emisji zanieczyszczeń.

17:00-18:00 energetyczny talk show „Mój dom moją elektrownią” – żywa dyskusja prowadzących z uczestnikami i wymiana doświadczeń na temat sposobów obniżenia rachunków za energię! Obalanie mitów na temat indywidualnych elektrowni! Przepisy na wygodne i bezobsługowe systemy grzewcze, bez emisji zanieczyszczeń.


czwartek 22 sierpnia – Ginące gatunki i dzika przyroda

czwartek 22 sierpnia - Ginące gatunki i dzika przyroda

Tylko 2% ssaków na Ziemi to dzikie gatunki – reszta to ludzie oraz zwierzęta hodowlane. 200 lat temu proporcje były odwrotne.

Wśród pokazywanych filmów ekologicznych „Stolen Apes” – o przemycie małp i ich nieludzkim traktowaniu w niewoli, „Stroop” – o prawdziwej walce z kłusownikami wybijającymi nosorożce na zlecenie chińskich kontrahentów, czy „The Python Code” – o zabijaniu węży na zamówienie przemysłu modowego.

12:00-22:00 – wystawa fotograficzna „Photo Ark” – wystawa autorstwa fotografa Joela Sartore to portrety wszystkich gatunków żyjących w niewoli, inspirowanie działań przez edukację oraz ratowanie dzikich gatunków poprzez wspieranie programów ochrony przyrody w terenie.

16:00-19:00 – prelekcja „Zagrożone gatunki” – warsztaty na temat zagrożonych gatunków zorganizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych.


piątek 23 sierpnia – Hodowla, żywność, ekologia

piątek 23 sierpnia - Hodowla, żywność, ekologia

Produkcja żywności, a w szczególności mięsa odpowiada za 18% światowej emisji CO2. W odróżnieniu od produkcji, jaka dominowała jeszcze 20-30 lat temu, obecna produkcja przemysłowa żywności jest kompletnie niezrównoważona ekologicznie, wyniszczająca środowisko i zdominowana przez własność tzw. przedsiębiorstw szarańczy. Jak to możliwe, że w naszych osiedlowych sklepach są produkty pochodzące z miejsc oddalonych od naszego domu o kilkanaście tysięcy kilometrów i kosztują grosze? Co się z stało z lokalną produkcją żywności? Czy mamy świadomość, że świnie hodowlane jedzą pasze z soi rosnącej w Brazylii, a krowy jedzą sardynki z oceanu w formie mączki rybnej? I wreszcie czy dokonując takich, a nie innych wyborów konsumenckich jesteśmy świadomi, że przyczyniamy się do cierpień zwierząt?

12:00-18:00 – warsztaty dla dzieci „Wyrób świec z wosku pszczelego”

18:00-22:00 – prelekcja „Fair trade” – prelekcja i dyskusja na temat Sprawiedliwego handlu – Fair trade

18:00-22:00 – degustacja „Vege Hot-dog” – degustacja Hot-dogów wegańskich


sobota 24 sierpnia – Czy czeka nas koniec?

sobota 24 sierpnia - Czy czeka nas koniec?

W sobotę, 24 sierpnia, będzie miała miejsce gala wręczenia nagród KIGFF 2019. W miasteczku festiwalowym nadal trwać będą jednak pokazy. Zobaczymy tam filmy laureatów 1. edycji festiwalu, a także głośny film ekologiczny z udziałem Leonardo di Caprio „Czy czeka nas koniec?”.

12:00-18:00 – festiwal „Vege Fiesta” – festiwal jedzenia wegańskiego i wegetariańskiego.

17:30-18:00 – film „70 lat Nowej Huty” – prezentacja akcji na 70-lecie Nowej Huty


niedziela 25 sierpnia – pokaz laureatów KIGFF 2019

Ostatni dzień festiwalu to pokazy nagrodzonych filmów.


Film laureatów KIGFF będą pokazane w 10 miastach Małopolski

Jesienią festiwal filmów ekologicznych wyruszy w podróż po dziesięciu miastach Małopolski, gdzie zaprezentowane zostaną filmy laureatów.

Zakopane, Limanowa, Nowy Sącz, Brzesko, Bochnia, Wieliczka, Myślenice, Rabka, Olkusz, Miechów

Pomysłodawcą oraz organizatorem Cracow Green Film Festival jest Fundacja Green Festival, która ma za zadanie prowadzić edukację środowiskową, edukację na temat zrównoważonego rozwoju, przekazywać społeczeństwu komunikaty pro-ekologiczne za pośrednictwem filmu i festiwalu.

Więcej o festiwalu: 
greenfestival.pl
zielona5.pl

źródło: materiały prasowe festiwalu, interia.pl – patron medialny festiwalu

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X