Tesla zbudowała w Australii największy na świecie akumulator litowo-jonowy

Tesla zbudowała w Australii największy na świecie akumulator litowo-jonowy
@ Tesla

Elon Musk kilka miesięcy temu obiecał, że w ciągu 100 dni zbuduje największy na świecie akumulator litowo-jonowy, żeby pomóc Australii Południowej w jej problemach energetycznych. Instalacja miała kosztować około 50 milionów dolarów. Zapowiedział również, że jeżeli tego celu nie uda się zrealizować w wyznaczonym czasie, to pokryje wszystkie koszty inwestycji. Szef firmy Tesla dotrzymał słowa, a ogromny akumulator litowo-jonowy został zbudowany w 63 dni.

Stan Południowa Australia zainwestował spore pieniądze w OZE rezygnując z elektrowni węglowej, ale od jakiegoś czasu boryka się z problemami energetycznymi. Energia jest tam pozyskiwana głównie z farm wiatrowych i fotowoltaiki, ale gdy jest jej za mało, skutkuje to przerwami w dostawach prądu. Magazyn energii ma rozwiązać problemy z nieregularnością dostaw z odnawialnych źródeł energii w rytmie dobowym.

Cała instalacja ma moc 100 MW (129 MWh pojemności) i powstała przy elektrowni wiatrowej Hornsdale. Jest to największa bateria litowo-jonowa na świecie, która składa się z połączonych ze sobą Powerpacków Tesli.

Gigantyczny akumulator będzie gromadził naddatek energii tworzony w sieci i ewentualnie ruszał do pracy, gdyby w okolicy zabraknie prądu. Pojemność baterii pozwoli na zasilenie 30 tysięcy gospodarstw domowy przez ponad godzinę.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X