fbpx

Padł rekord – pierwszy kwartał 2015 roku najcieplejszy w historii pomiarów

carbonpower_2Średnia temperatura pierwszych trzech miesięcy 2015 roku była najwyższa od momentu rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1880 roku. Pobity został rekord z 2002 roku o 0,05 st. C.

Średnia temperatura nad powierzchnią wody była wyższa od średniej z XX wieku o 0,53 st. C. Średnia ta to trzecia najwyższa wartość od 1880 roku. Analiza danych wykonana przez NASA wykazała, że pierwszy kwartał 2015 roku był o 7,9 st. C cieplejszy od średniej w trzydziestoleciu 1951-1980.

Pierwsze trzy miesiące roku 2015 były cieplejsze w dużej części Eurazji, zwłaszcza w Skandynawii i w Europie Wschodniej. Podobnie było w Kanadzie oraz w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w tym na Alasce. Siedem zachodnich stanów USA ustanowiła rekord temperatury.

Jednym z niewielu miejsc, gdzie było zimniej jest wschodnia Kanada i północno-wschodnie Stany Zjednoczone. W Nowym Jorku oraz w Vermont został pobity rekord najzimniejszego kwartału w historii zbierania danych meteorologicznych. Zjawisko El Nino może sprawić, że rok 2015 będzie najcieplejszy w historii.

zobacz zmiany klimatu na wykresach i filmie:
climate.nasa.gov
National Oceanic and Atmospheric Administration

Leave a Reply

Przewiń do góry
X