Na ubraniach i tekstyliach

Czas czytania: 7 minut

Ostatnia aktualizacja:

Oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach są to znaki jakości poświadczające, że produkty zostały przetestowane, sprawdzone i oznaczone certyfikatem. Produkty otrzymują certyfikat wyłącznie wtedy, gdy pokonają wszystkie przeszkody i spełnią poszczególne kryteria.

dodatkowe informacje:
Zrównoważona moda, moda ekologiczna (sustainable fashion)

Znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach

Materiał zatwierdzony przez bluesign®
Produkty oznaczone znakiem bluesign® składają się z zatwierdzonych materiałów i tkanin, które zostały wyprodukowane zgodnie z normą bluesign®. Norma bluesign® opiera się na różnych kategoriach, takich jak bezpieczeństwo konsumenta, oraz pracy, czy też ochrona wód. Norma ta to globalny gwarant bezpieczeństwa. Do łańcucha tkanin dostają się wyłącznie komponenty, które są nieszkodliwe dla ludzi oraz środowiska.

Bluesign

Norma Öko-Tex Standard 100
Etykieta Öko-Tex Standard 100 służy do oznaczania niezagrażających zdrowiu wyrobów włókienniczych — zarówno produktów tekstylnych i ubrań, jak i materiałowych zabawek. Niezależny instytut Stowarzyszania Öko-Tex sprawdza, czy przestrzegane są wartości graniczne dla zakazanych lub regulowanych prawnie substancji, takich jak substancje rakotwórcze lub barwniki alergizujące, formaldehyd, zmiękczacze, metale ciężkie, pentachlorofenol, pestycydy, herbicydy i związki cyny. Sprawdzanych jest w sumie około 100 budzących obawy substancji i składników.

Niezależny instytut Stowarzyszania Öko-Tex sprawdza, czy przestrzegane są wartości graniczne dla zakazanych lub regulowanych prawnie substancji, takich jak substancje rakotwórcze lub barwniki alergizujące, formaldehyd, zmiękczacze, metale ciężkie, pentachlorofenol, pestycydy, herbicydy i związki cyny. Sprawdzanych jest w sumie około 100 budzących obawy substancji i składników

Instytut zwraca ponadto uwagę na trwałość koloru oraz wartość pH przyjazną dla skóry. Kryteria zawsze dotyczą nieszkodliwości dla ludzi. Obowiązuje następująca zasada: im bliższy kontakt ze skórą i im młodsze dzieci, dla których produkt jest przeznaczony, tym bardziej rygorystyczne ograniczenia.

dodatkowe informacje:
oeko-tex.com

Global Organic Textile Standard (GOTS)
Etykieta Global Organic Textile Standard (GOTS) to międzynarodowo jednolity standard oznaczania tkanin ekologicznych.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

Żeby produkt mógł zostać opatrzony etykietą GOTS, musi składać się w co najmniej 90% z naturalnych włókien, a maksymalnie 10% może być włóknami syntetycznymi. Niezależnie od tego, co najmniej 70% włókien roślinnych lub zwierzęcych musi pochodzić z upraw kontrolowanych biologicznie.

Do barwienia i nanoszenia nadruków na tkaniny mogą być stosowane wyłącznie substancje nieszkodliwe dla zdrowia i ekologiczne, które zostały zatwierdzone przez organy certyfikacji. Wszystkie produkty końcowe muszą spełniać wymagania odnośnie limitów pozostałości obejmujących obszerne listy materiałów stanowiących zagrożenie dla zdrowia i zanieczyszczających środowisko.

Ponieważ standard GOTS ma zasięg globalny znak jakości pozwala od razu stwierdzić, czy trzyma się w ręku prawdziwy, naturalny materiał, nawet w przypadku produktów importowanych.

Standard UV 801

Konfekcja, oraz materiały do zacieniania oznaczone tym znakiem posiadają funkcyjną ochronę UV, która filtruje szkodliwe dla zdrowia naturalne promienie UV.

Standard UV 801

Oznaczenie przyznawane jest na różnych poziomach, zależnie od wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej od 2 do 80. Wskaźnik informuje, w jakim stopniu ubranie chroni przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym i zapobiega zaczerwienieniom skóry. Standard UV 801 opiera się na kryteriach zdrowotnych, które wykraczają poza wymogi prawne i odzwierciedlają współczynnik ochrony przeciwsłonecznej produktu końcowego w nowym i używanym stanie.

Bawełna z ekologicznej uprawy/ bawełna organiczna

Bawełna z kontrolowanych upraw biologicznych uprawiana jest bez pestycydów, zbierana ręcznie i przetwarzana bez użycia chemicznych środków pomocniczych i udoskonalających. Jej przetwarzanie przebiega przy rozsądnym wykorzystaniu energii oraz zasobów. Bawełna organiczna jest więc naturalnie przyjazna dla skóry, miękka, odporna na rozdarcia, łatwa do czyszczenia. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że przepuszcza powietrze i umożliwia regulację temperatury i poziomu wilgotności. Ponadto jest trwała oraz odporna na rozdarcia, dlatego doskonała dla dzieci.

Rozporządzenie REACH

REACH to skrót od rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. Rozporządzenie reguluje więc kwestie dotyczące rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i ograniczeń dla chemikaliów. Jest to rozporządzenie UE, które kontroluje handel substancjami chemicznymi na obszarze Unii Europejskiej od 1 czerwca 2007 roku. Każdy producent lub importer, który chce wprowadzić do obiegu materiały podlegające pod rozporządzenie REACH, musi posiadać unikalny numer rejestracyjny dla takich materiałów.

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top