Zmiany klimatu przyczyną upadku cywilizacji Majów

Flickr / @ Arian Zwegers / CC BY 2.0

Flickr / @ Arian Zwegers / CC BY 2.0

Upadek cywilizacji Majów jest jedną z największych zagadek w historii. Naukowcy od zawsze zastanawiali się, co go spowodowało. Wiadomo, że ok. 850 roku, po wielu latach świetności, Majowie nagle zaczęli opuszczać swoje miasta. W ciągu niecałych 200 lat jedna z najlepiej rozwiniętych cywilizacji upadła.

Archeologowie od dawna szukają wyjaśnienia upadku cywilizacji Majów. Na przestrzeni lat pojawiły się liczne teorie, od wojny i inwazji do migracji i chorób. Być może w końcu udało się znaleźć odpowiedź dlaczego tak się stało. Kluczową rolę, według najnowszych badań, odegrały zmiany klimatyczne.

Teoria suszy została potwierdzona przez naukowców z uniwersytetów w Cambridge, Pensylwanii i Teksasie. Naukowcy odkryli, że do upadku przyczyniła się nie jedna susza, ale dwie. Pierwsza z nich wystąpiła w IX wieku, jednak Majowie ostatecznie przetrwali. Jednak kolejna, która wystąpiła w XI wieku, okazała się dla nich zabójcza.

Majowie, jak wszystkie wielkie cywilizacje, byli silnie uzależnieni od upraw. Najprostszym wyjaśnieniem upadku ich cywilizacji są, spowodowane przez susze, coraz mniejsze plony. Ich spadek z roku na rok zmniejszał coraz bardziej wpływy polityczne Majów, prowadząc do dezintegracji społecznej. Spadek plonów przyczynił się także do głodu, a w efekcie do upadku cywilizacji.

Jednak nawet zwolennicy teorii o wyniszczającej suszy przyznają, że nie był to na pewno jedyny czynnik upadku.
Podejrzewa się, że Majowie padli ofiarą wielu czynników, które złożyły się na ich upadek: wojny wewnętrzne, inwazje, stopniowe zanikanie szlaków handlowych, czy wreszcie katastrofy naturalne. Jednak dla cywilizacji, która zajmowała się rolnictwem, to jednak zmiany klimatu okazały się kluczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *