Zastąpienie lasów liściastych iglastymi przyczyniło się do ocieplenia klimatu

Flickr / @ Nicholas A. Tonelli / CC BY 2.0

Flickr / @ Nicholas A. Tonelli / CC BY 2.0

Zastąpienie europejskich lasów liściastych iglastymi przyczyniło się do ocieplenia klimatu.

Jak wykazali francuscy specjaliści z laboratorium klimatyczno – środowiskowego w Gif-sur-Yvette, pomiędzy rokiem 1750 a 1850 europejskie obszary zalesione zmniejszyły się o 190 000 kilometrów kwadratowych. Lasy karczowano aby zyskać nowe pola i pastwiska, ale także na opał.

Od roku 1850 do dziś lasy Europy powiększyły się o około 386 000 kilometrów kwadratowych i obecnie pokrywają obszar o 10 proc. większy niż przed rewolucja przemysłową. Jednak nowe lasy, sadzone przez ludzi są inne od dawnych, powstałych naturalnie. Jak wskazują badania, choć posadzone po roku 1750 europejskie lasy pochłaniają dwutlenek węgla, w rzeczywistości sprzyjają globalnemu ociepleniu.

Około 85 proc. drzew w Europie zostało posadzonych przez ludzi. Drzewa iglaste rosną szybciej i są bardziej opłacalne, ale są ciemniejsze od liściastych i odmiennie pochłaniają dwutlenek węgla oraz oddają ciepło. Różnica podniosła średnią temperaturę w Europie o 0,12 stopnia Celsjusza.

Lasy powstałe dzięki nasadzeniom wiążą też mniej dwutlenku węgla niż naturalne. Zorganizowane wycinanie lasów prowadzi do uwalniania węgla, który inaczej pozostałby związany w ściółce leśnej, martwym drewnie czy glebie.

Uczeni uważają, że problem można rozwiązać, zastępując iglaki gatunkami wybranymi przed wiekami przez matkę naturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *