Sulsa pierwszy na świecie samolot wykonany przy pomocy drukarki 3D posłuży do badania tempa topnienia lodowców

Samolot z drukarki 3D

Samolot z drukarki 3D

SULSA to niezwykły projekt, gdyż jest to pierwszy na świecie samolot wykonany w całości przy pomocy drukarki 3D. Cztery główne elementy, z których składa się dron, powstały z wykorzystaniem urządzenia o nazwie EOSINT P730, wykorzystującego nylon i spajającego go przy pomocy lasera.

Samolot waży jedynie 3 kg, jego rozpiętość skrzydeł wynosi 2 metry, natomiast maksymalna prędkość uzyskiwana przy pomocy napędu elektrycznego, to 161 km/h. Koszty wykonania jednego egzemplarza takiej maszyny to zaledwie 7000 funtów, czyli tyle ile kosztuje godzina lotu śmigłowca marynarki wojennej.

Przeprowadzone w ubiegłym roku testy wykazały dużą przydatność maszyny, więc teraz jej możliwości zostaną sprawdzone podczas znacznie poważniejszego zadania. Brytyjska marynarka wykorzysta ją w na wodach Antarktydy do badania lodowców. Samolot będzie wystrzeliwany z pokładu okrętu HMS Protector i w czasie 30 minutowego lotu patrolować ma obszar lodowców.

Zebrane dane przydadzą się naukowcom do badania tempa topnienia lodowców, które ma bardzo istotne znaczenie dla naszej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *