Powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji energii elektrycznej

Flickr / @ Ken Lund/ CC BY SA 2.0W Szaflarach na Podhalu powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny, z którego ciepło ma służyć nie tylko do ogrzewania domów, ale i do produkcji energii elektrycznej. Umowę na rozwój Geotermii Podhalańskiej podpisali w Zakopanem przedstawiciele miejscowych samorządów oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowa zakłada budowę odwiertu, który zasili istniejącą sieć ciepłowniczą oraz budowę magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu. Z nowego odwiertu, najgłębszego z dotychczasowych 5,5 tys. metrów, sięgającego triasu dolnego, popłynie woda o temperaturze 130 stopni Celsjusza. Dzięki temu będzie możliwa produkcja energii elektrycznej. Obecnie eksploatowane są odwierty z głębokości około 3 tys. metrów, czyli triasu górnego, gdzie temperatura wody osiąga około 90 stopni C.

Projekt zakłada wykorzystanie tak zwanej kaskadowości, czyli w pierwszej kolejności ze źródeł geotermalnych produkowana będzie energia elektryczna, a po schłodzeniu woda trafiałaby do sieci ciepłowniczej. Byłoby to pierwsze w Polsce takie przedsięwzięcie

Wykonanie odwiertu zajmie około 6-7 miesięcy, ale uzyskanie wszystkich formalnych pozwoleń i koncesji potrwa około dwóch lat. Szacunkowy koszt wykonania odwiertu to 50 mln zł. Budowa magistrali ciepłowniczej do Nowego Targu to koszt około 20 mln zł. O fundusze na inwestycje będzie występowała gmina Szaflary, na terenie której będzie zlokalizowany odwiert.

 

Jeden komentarz

  1. Dobrze żeby cen nie dali zaporowych, tylko korzystali ze skali. Popatrz jakie temperatury mają geotermy na Islandi: http://globenergia.pl/islandia-chce-pozyskiwac-energie-ze-stopionej-magmy/

Dodaj komentarz