Ponad 600 km turystycznych tras rowerowych powstanie w Małopolsce do 2020 roku

Małopolska Sieć Tras Rowerowych

Małopolska Sieć Tras Rowerowych

Ponad 600 km turystycznych tras rowerowych powstanie w Małopolsce do 2020 roku. To pierwszy taki projekt w Polsce. Spójna sieć tras przebiegających przez całe województwo, połączy główne miasta Kraków, Tarnów, Oświęcim, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Chrzanów, Zakopane. Niektóre z projektowanych tras staną się częścią dużych europejskich szlaków rowerowych. Dwa kółka połączą więc Małopolskę i z Norwegią i z Grecją. Koszt inwestycji to 200 mln zł.

Trasy powstaną w korytarzach kolejowych i po wałach rzek: Wiśle, Dunajcu, Skawie, Rabie, Prądniku i Rudawie. Projektowane są również wzdłuż dróg publicznych i na terenach leśnych. Wzdłuż głównych tras powstaną Miejsca Obsługi Rowerzystów, wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą wygodny odpoczynek.

Małopolskie trasy zaprojektowano tak, żeby mogli nimi podróżować wszyscy: rodziny z dziećmi, emeryci, wyczynowcy z bagażami.

Ważnym elementem projektu jest skomunikowanie z koleją w tych miastach, przez które będzie można przejechać jednośladem. Rowerzyści najczęściej korzystają z tego środka transportu, żeby dotrzeć do trasy, a potem wrócić do domu.

Na niektórych odcinkach można już jeździć. To w sumie 170 km i siedem Miejsc Obsługi Rowerzystów. Od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic, od Zakopanego do Sromowców Niżnych, od Woli Batorskiej do miejscowości Jodłówka Wałki.

Trasy projektowane w Małopolsce

Wiślana Trasa Rowerowa

WTR na terenie Małopolski przebiegać będzie przez 10 powiatów i 21 gmin/miast. Zaczyna się w Jawiszowicach na granicy z województwem śląskim, a kończy w Szczucinie na granicy z województwem świętokrzyskim. Długość trasy to ok. 200 km, natomiast na odcinku ok. 120 km Wiślana Trasa Rowerowa stanowić będzie wspólny przebieg z europejską trasą rowerową EuroVelo4 (lokalna nazwa VeloMetropolis), od Jawiszowic do Woli Batorskiej.

VeloMetropolis (EuroVelo4)

Przebiegać będzie przez 5 powiatów i 12 gmin/miast. Długość trasy to ok. 84 km i jest to samodzielny przebieg przedmiotowej trasy. Swój początek będzie mieć w Jawiszowicach na granicy z województwem śląskim, a koniec w miejscowości Jodłówka Wałki na granicy z województwem podkarpackim. VeloMetropolis przebiegać będzie po części wspólnej z WTR na odcinku ok 124 km.

VeloNatura (EuroVelo 11)

Przebiegać będzie przez 7 powiatów i 17 gmin/miast, trzema odcinkami południowym, centralnym i północnym. Długość całej trasy wynosi ok. 186 km, natomiast część odcinków pokrywa się z innymi trasami rowerowymi. Centralna część trasy o długości ok. 90 km ma wspólny przebieg z trasami: VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa, VeloMetropolis od Tarnów do Woli Batorskiej, WTR i VeloMetropolis na odcinku od Woli Batorskiej do granic Krakowa.

VeloRaba

Przebiegać będzie przez 5 powiatów i 14 gmin/miast. Jej całkowita długość to ok. 112 km. Trasa rozpocznie się w Chabówce, a koniec będzie w Uściu Solnym. Poprowadzi nas przez Puszczę Niepołomicką do trasy VeloMetropolis(EV4).  ich wspólny przebieg zakończy się w Mikluszowicach. VeloRaba w swoim przebiegu dowiązywać się będzie do trasy rowerowej projektowanej w otoczeniu jeziora Dobczyckiego.

VeloSkawa

Na tej trasie w dużej części wykorzystywane są istniejące drogi bitumiczne gminne i powiatowe, część została wyznaczona po wałach przeciwpowodziowych i nieużywanych nasypach kolejowych. Jej długość to ok. 110 km, VeloSkawa zaczyna się w Suchej Beskidzkiej, a kończy w Hutkach (połączenie z trasą VeloPrądnik), jedynie na długości ok. 300 m trasa VeloSkawa pokrywa się z trasą WTR i VeloMetropolis (EV4), po istniejącej drodze publicznej w rejonie przeprawy promowej w miejscowości Przewóz – Okleśna.

VeloDunajec

Długości ok. 172 km, początek w Zakopanem, finisz w Wietrzychowicch. W rejonie Jeziora Czorsztyńskiego po południowej stronie stanowić będzie uzupełnienie trasy wykonywanej przez Fundację Jeziora Czorsztyńskiego. Velo Dunajec łączyć się będzie z trasą VeloNatura (EuroVelo 11) i od Starego Sącza do Ostrowa biegną wspólnym przebiegiem. Następnie trasa VeloDunajec przebiegać będzie samodzielnie i na samym końcu łączyć się będzie z trasą WTR w miejscowości Wietrzychowice.

VeloPrądnik

Przebiegać będzie przez dwa powiaty i osiem gmin. Rozpoczynać się będzie w Hutkach, a kończyć w Krakowie. Jej całkowita długość to 57 km.

VeloRudawa

Długości ok. 45 km, pobiegnie przez 4 gminy; początek na styku z trasą VeloSkawa w Trzebini, dalej ma już samodzielny przebieg aż do Krakowa. To trasa o charakterze rekreacyjnym dla mieszkańców Krakowa, ale także poprzez trasę VeloSkawa i VeloPrądnik umożliwiająca uprawianie turystyki rowerowej na całym układzie tras rowerowych Małopolski.

Małopolska Sieć Tras Rowerowych

Małopolska Sieć Tras Rowerowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *