Perowskity – polski wynalazek na miarę grafenu!

perowskit_733Polka Olga Malinkiewicz odkryła, jak produkować perowskit – tani materiał fotowoltaiczny.

Perowskit jest minerałem występującym w przyrodzie, ale można go również wyprodukować. W ogniwach słonecznych miałby on zastąpić popularny krzem, który w ostatecznym rezultacie ma być droższy w produkcji, niż perowskity.

Materiał będzie można nanieść na dowolną powierzchnię jednocześnie zachowując wysoką wydajność ogniwa. Nie jest to możliwe w przypadku krzemu.

Przy grubości warstwy wynoszącej zaledwie 200-300 nm materiał z perowskitów mogłyby być stosowany np. na elewacji domów, na karoserie samochodów, w okna wieżowców czy nawet na odzieży.  To na co zostanie nałożone ogniwo, będzie zależało już od wyobraźni osób, które zajmą się masową produkcją.

Prostota metody Polki wynika z tego, że przy produkcji ogniw, nie jest konieczne użycie wysokiej temperatury jak w przypadku krzemu (około 1000 stopni Celsjusza), a w wypadku tekstyliów czy plastiku, wystarcza temperatura pokojowa. Dzięki temu wkrótce tanio będzie można pozyskiwać energię z promieni słonecznych.

W czwartek po południu w ministerstwie gospodarki została podpisana umowa inwestycyjna dotycząca tego projektu.

Umowa, która została zawarta dzisiaj pomiędzy Saule Technologies, ARP Venture i japońskim inwestorem Hideo Sawadą przybliża Polkę do skomercjalizowania pomysłu.
Sawada jest jednym z czołowych japońskich przedsiębiorców. – Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym.

więcej na: sauletech.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five − 4 =