Istnieje duże prawdopodobieństwo że Hyperloop powstanie w Polsce

Istnieje duże prawdopodobieństwo że Hyperloop powstanie w Polsce - wlaczoszczedzanie.pl - @ Hyper PolandIstnieje duże prawdopodobieństwo że to właśnie Polacy jako pierwsi skorzystają z Hyperloop. Wśród potencjalnych miejsc budowy tego nowatorskiego środka transportu wymieniana jest trasa Warszawa – Wrocław.

Znajduje się ona wśród 35 tras wyłonionych w konkursie Hyperloop One Global Challenge. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej lokalizacji, w którą zainwestuje firma Hyperloop One. Trasa Warszawa – Wrocław znalazła się na tej prestiżowej liście dzięki staraniom grupy Hyper Poland.

Trasy Hyperloop których koncepcję promuje i finansuje Eleon Musk mają łączyć duże aglomeracje i pozwalać na błyskawiczne przemieszczanie się między nimi.

O tym, która lokalizacja zostanie wybrana zadecyduje zespół składający się z ekonomistów, inżynierów oraz specjalistów zajmujących się tematyką transportu. Decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym roku.

Nadzieje związane z wdrożeniem Hyperloop w Polsce mają polskiego władze, firmy i instytucje. Hyper Poland oraz przedstawiciele Instytutu Kolejnictwa podpisali niedawno list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju technologii Hyperloop oraz budowy toru testowego na terenie Instytutu. Przy realizacji projektu będą wykorzystane laboratoria Instytutu oraz grono fachowców z kilku uczelni

Zdaniem Krzysztofa Tabiszewskiego z Hyper Poland, Polska jest doskonałym miejscem na rozwój tej technologii, a dzięki działaniom jego firmy jednym z państw mających realną szansę na wdrożenie jej jako jedno z pierwszych.

Zespół Hyper Poland zaprojektował już kapsułę Hyperloopa, która ma poruszać się z prędkością 450 km/h. Pod koniec czerwca manager zespołu mówił, że taki pojazd może powstać w Polsce już za trzy miesiące, a pierwszy polski tor testowy w 2018 roku.

Pojazd zostanie następnie wysłany do USA, gdzie przejdzie testy na torze wybudowanym przez SpaceX, który udostępnia finalistom organizowanego przez siebie konkursu.

Hyperloop to nowatorski środek transportu znajdujący się w fazie projektów. Zasada działania Hyperloop opiera się na zbudowaniu systemu długich tuneli, w których panowałoby wyjątkowo niskie ciśnienie powietrza. W tunelach mają poruszać się wagoniki, których prędkość dochodziłaby do 1200 km/h. Wagoniki powinny znajdować się na magnetycznych płozach ze stopu wykorzystywanego przez Space X. Za sprawą umieszczonych w wagonikach pomp oraz otworów w płozach pod kabinami ma wytwarzać się rodzaj poduszki powietrznej, dzięki której pojazd by lewitował.

Każdy wagonik ma być wyposażony w kompresor, który ma zasysać powietrze z przodu pojazdu i przepompowywać je na tył pojazdu oraz w mniejszym stopniu na boki. Ma to napędzać kapsułę i tworzyć rodzaj poduszki powietrznej, w której wagonik się unosi. Hyperloop nie powinien wymagać większej ilości energii niż ta produkowana przez panele słoneczne znajdujące się na zewnętrznym poszyciu tunelu.

Hyperloop ma osiągać ogromne prędkości dzięki zredukowaniu do zera dwóch czynników: tarcia między pojazdem i torami, oraz poru powietrza. Istotne są też takie czynniki jak opływowy kształt wagoniku oraz przeciwdziałanie ziemskiej grawitacji.

Najsłabszym ogniwem tego nowatorskiego środka transportu może okazać się człowiek. Wynika to z ogromnych zmian prędkości, jakich w trakcie podróży doznawałby pasażer.

Szczególnie dokuczliwe dla naszego organizmu są przyspieszenia w górę, w dół oraz na boki. Jest to ważne, ponieważ przyspieszenia osiągane w Hyperloop mogą być nawet 7 razy większe, niż w przypadku japońskich pociągów magnetycznych. Oznacza to, że trasa Hyperloop musiałaby być idealnie prosta, co znacznie utrudniłoby jej budowę i zwiększyło koszt tej inwestycji.

Dodaj komentarz