Czy zużyte opony uratuję rafy koralowe?

16785754265_f302a81fb1_z

Flickr / @ Dean Hochman / CC BY 2.0

Rafy koralowe to jedne z najdokładniejszych wskaźników zanieczyszczeń środowiska. Są niezwykle podatne na zanieczyszczenia, ale także wahania temperatury, zasolenie, a nawet zmian nasycenia wody dwutlenkiem węgla. Tworzą zarazem najbardziej różnorodny ekosystem na świecie

Naukowcy i wolontariusze z całego świata tworzą autorskie programy mające na celu edukację i reintrodukcję zwierząt w miejsca dawnych raf – zniszczonych wskutek działalności człowieka lub przez żywioły natury.

Kiedy w 2004 roku tsunami niszczyło południową Azję, nikomu nawet nie przyszło do głowy jak wielkie szkody wyrządzi ono w podwodnym świecie. Jednak, paradoksalnie, przyniosło także ogromne korzyści. Rybacy zmuszeni do wstrzymania połowów i zajęcia się odbudową zniszczonych wsi, zaprzestali grabieżczych metod połowu – takich jak stosowanie dynamitu, a nawet cyjanku. Spowodowało to masowy napływ młodych osobników, a mieszkańcy zrozumieli, że bujne życie podwodne przysporzy im więcej korzyści, niż połowy w dotychczasowy sposób. Z czasem narodził się pomysł, aby wspomóc młody ekosystem. Pod egidą Wildlife Conservation Society zbudowano metalowe rusztowania, na których nurkowie osadzili koralowce.

W podobny sposób odbudowuje się rafy na Pacyfiku oraz w morzach Śródziemnym i Czerwonym, gdzie zostały one zniszczone przez ogromną eksploatację turystyczna.Z dużym zapałem za odbudowę rafy, wzięła się także Floryda. Od 1997 roku, przy współudziale CSA, tworzone są miejsca, gdzie korale mogą zamieszkać – z udziałem dźwigów pod wodą układane są kilkutonowe kamienie, których nie poruszy sztorm. Jest to niezwykle ważne, aby projekt nie skończył się podobnie jak pomysł (także z Florydy) z tworzeniem raf na zużytych oponach samochodowych. Poukładane opony przywiązano do podłoża za pomocą łańcuchów, jednak okazały się one zbyt słabe i po jednym z silniejszych sztormów media donosiły o „ekologicznej katastrofie”, zamiast spektakularnym sukcesie. Wtedy też zrodził się pomysł, tworzenia betonowych rusztowań, które kształtem przypominałyby naturalne skały wapienne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × three =